romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Prošetření policejního zásahu v romské osadě Budulovská žádají slovenské i mezinárodní organizace a také vládní zmocněnec Peter Pollák

27.6.2013 16:25, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

První trestní oznámení padlo v případě razie policistů v kuklách v romské osadě "Budulovská" v Moldavě nad Bodvou, k níž došlo ve středu 19. června a server Romea.cz vás o ní následně informoval. Teď přinášíme vývoj událostí a to i díky informacím ze slovenských médií, které v závěru uvádíme.

Romové od inspekce ministerstva vnitra žádají důkladné prošetření zásahu, který byl podle nich nepřiměřeně brutální. Policie však tato tvrzení odmítá a hovoří o útoku sekerou na policistu.

Mluvčí ministerstva vnitra Lucia Garajová potvrdila, že trestní oznámení na inspekci ministerstva vnitra přišlo a že v něm místní z osady žádají detailní prošetření. Podle Garajové jej podávala osoba, která nebyla přímo svědkem událostí a v dané době se ani v bytě nenacházela, což však nebrání podání trestního oznámení.

Sdružení zabývající se prací s Romy ke kauze dodává, že podle jejich informací obyvatelé osady při zásahu nekladli aktivní odpor a přesto výsledkem razie jsou desítky zraněných, jež musely vyhledat lékařskou pomoc a zmiňuje i šestitýdenní miminko, které je údajně vlivem použití speciálního plynu v místnosti, kde spalo, stále v bezvědomí.

Slovenský server  Topky.sk cituje slova policie, která tvrdí: "K použití donucovacích prostředků došlo jen vůči těm osobám, které neuposlechli výzvy policie, a při zákonných důvodech předvedení kladli aktivní odpor. Odmítá rovněž zranění malého dítěte.

Vyšetření policejního zásahu v romské osadě žádá dopisem i předseda Strany romské unie Slovenska (SRÚS) František Tanko. Vyzývá ministra vnitra Roberta Kaliňák (Směr-SD), aby inkriminovaný zásah policie v Moldavě nad Bodvou vyšetřil i za účasti Romů. Dosavadním tvrzením policie o adekvátnosti zásahu nevěří, tvrdí, že "policie se bude bránit všemi možnými prostředky".

SRÚS podle slov Františka Tanka zašle dopis v podobném znění i inspekci ministerstva vnitra a uvažuje i o podání trestního oznámení. Teď se schází s představiteli nevládních organizací a chce se dohodnout na společném, občanském, poklidném protestu.

Další, kdo požádal, ovšem tentokrát z pozice své funkce, o prošetření zásahu, je zmocněnec vlády SR pro romské komunity a poslanec Národní rady SR Peter Pollák.

"Dne 19. června 2013 byl zmocněnec vlády SR pro romské komunity Peter Pollák přímo informován obyvateli ulice Budulovská v Moldavě nad Bodvou o policejním zákroku, který byl proveden v této lokalitě. Na základě těchto informací zmocněnec ihned kontaktoval ministra vnitra ČR," uvedla v písemném stanovisku pro Gipsy Television Iveta Duchoňová z Úřadu zmocněnce vlády SR pro romské komunity.

Duchoňová dále dle zmiňované internetové televize doplnila: "Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity prověřuje a shrnuje informace o policejním zásahu v lokalitě Budulovská v Moldavě nad Bodvou, ke kterému došlo ve středu 19. 6. 2013 z více zdrojů. Situaci monitoruje přímo na místě Úřad zmocněnce vlády ČR pro romské komunity prostřednictvím regionální kanceláře v Košicích. "

Policejní zátah vyvolal samozřejmě bouřlivé a ne vždy korektní diskuse na internetu, ty společnost ještě více polarizují, čehož si všímají i mezinárodní nevládní organizace, jež případ sledují. Mezinárodní organizace na ochranu lidska práv Amnesty International a evropske centrum pro práva Romů současně žádají okamžité vyšetření tohoto zásahu.

"Organizace vyjadřují znepokojeni v souvislosti s obviněními z nadměrného použití síly ze strany policie," píše se v prohlášení, ze kterého citoval například server aktualne.sk. Žádají rovněž vyvození individuální odpovědnosti v případě, že se prokáže, že k pochybení opravdu došlo.

Amnesty International a evropské centrum pro práva Romů jsou toho názoru, že pokud se obvinění o zraněních a škodách na majetku potvrdí, policejní akce v osadách Budulovská porušila slovenskou i mezinárodní legislativu, Slovenské ministerstvo vnitra musí podle nich nyní zajistit, aby zásah byl důsledně a nezávisle prošetření.

Zásah speciální jednotky byl podle svědků velmi brutální. "Policisté šli od jednoho domu k druhému, vyrazili dveře, rozbili okna i nábytek a velmi agresivní útočili na Místní obyvatele, aniž by s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zranění, Několik klienti muselo vyhledat lékařskou pomoc, " řekl slovenským médiím například Martin Vavrinčík z ETP Slovensko.

Nejpodrobnější osobní svědectví Romů, kterých se razie dotkla, můžete nalézt na webových stranách rpa.sk

jab, Aktualne.sk, Topky.sk, Gipsytv.eu, Rpa.sk
Přečteno: 1556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Policie, Útok, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo