romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Protesty proti policejní brutalitě v USA nabírají na síle. Tisíce lidí v ulicích. Policista, který klečel na krku Afroameričana George Floyda byl obviněn z vraždy

30.5.2020 0:51
Protesty proti policejní brutalitě na konci května 2020 v řadě amerických měst. (Koláž: Romea.cz)
Protesty proti policejní brutalitě na konci května 2020 v řadě amerických měst. (Koláž: Romea.cz)

Policista, který téměř 9 minut klečel na krku Afroameričana George Floyda, je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy třetího stupně a ze zabití. George Floyd během zásahu zemřel. Zákrok policisty vyvolal protesty po celých Spojených státech, které pokračovaly v řadě měst i v pátek večer. Tisíce lidí vyšlo do ulic v Minneapolis, New Yorku, Atlantě, Washingtonu a dalších městech. Během protestů byl zcela bezdůvodně zatčen například i černošský reportér CNN.

O tom, že bývalý policista Derek Chauvin čelí obvinění z vraždy, informoval státní zástupce Mike Freeman. "Očekávám, že bude vzneseno obvinění i proti dalším třem policistům přítomným incidentu. Vkládáme do policistů důvěru tak, aby mohli použít určité množství síly na naši ochranu, pokud ji však užívají nepřiměřeně, páchají tak trestný čin," dodal podle CNN Prima News Freeman. Chauvinovi hrozí až 25 let vězení.

Ukázalo se, že na chování policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.

K smrti George Floyda pravděpodobně vedla kombinace brutálního policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle. Podle televize CNN to uvádí trestní oznámení. V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval.

Předchozí rozhodnutí o vzetí bývalého policisty Dereka Chauvina do vazby a o jeho obvinění z těžkého zločinu padlo poté, co Spojené státy od pondělka zasáhly bouřlivé protesty. Video prosícího Floyda, kterému policista před smrtí klečel na krku, pobouřilo obyvatele napříč zemí. "Nemohu dýchat," opakoval zatýkaný Floyd.

VIDEO

Místo, aby došlo k uklidnění situace Minneapolská policie naprosto bezdůvodně zadržela černošského reportéra CNN během živého vstupu, kdy informoval o protestech. Společně s ním zatkli i další dva členy štábu. Kamera, kterou kameraman nevypnul, dál přenášela živé záběry z toho, kam ji policisté nesli. CNN pak upozornila, že dalšího jejího reportéra, který byl také na místě a je běloch, policie nezatkla.

Novináři byli později propuštěni, když se do věci vložil Guvernér amerického státu Minnesota Tim Walz.

VIDEO

Přečteno: 2271x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Násilí, Policie, Rasismus, Vražda, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo