romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protesty proti policejní brutalitě v USA nabírají na síle. Tisíce lidí v ulicích. Policista, který klečel na krku Afroameričana George Floyda byl obviněn z vraždy

30.5.2020 0:51
Protesty proti policejní brutalitě na konci května 2020 v řadě amerických měst. (Koláž: Romea.cz)
Protesty proti policejní brutalitě na konci května 2020 v řadě amerických měst. (Koláž: Romea.cz)

Policista, který téměř 9 minut klečel na krku Afroameričana George Floyda, je ve vazbě a čelí obvinění z vraždy třetího stupně a ze zabití. George Floyd během zásahu zemřel. Zákrok policisty vyvolal protesty po celých Spojených státech, které pokračovaly v řadě měst i v pátek večer. Tisíce lidí vyšlo do ulic v Minneapolis, New Yorku, Atlantě, Washingtonu a dalších městech. Během protestů byl zcela bezdůvodně zatčen například i černošský reportér CNN.

O tom, že bývalý policista Derek Chauvin čelí obvinění z vraždy, informoval státní zástupce Mike Freeman. "Očekávám, že bude vzneseno obvinění i proti dalším třem policistům přítomným incidentu. Vkládáme do policistů důvěru tak, aby mohli použít určité množství síly na naši ochranu, pokud ji však užívají nepřiměřeně, páchají tak trestný čin," dodal podle CNN Prima News Freeman. Chauvinovi hrozí až 25 let vězení.

Ukázalo se, že na chování policisty Chauvina si občané stěžovali v minulosti již osmnáctkrát. Potrestán byl ale pouze dvakrát. Veškeré detaily o jeho práci v policejní službě ještě nejsou k dispozici, účastnil se však také několika policejních střeleb. Obyvatelé Minneapolis si v minulosti šestkrát stěžovali také na dalšího strážníka, který se zatýkání Floyda účastnil.

K smrti George Floyda pravděpodobně vedla kombinace brutálního policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle. Podle televize CNN to uvádí trestní oznámení. V dokumentu je dále napsáno, že Chauvin klečel na mužově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval.

Předchozí rozhodnutí o vzetí bývalého policisty Dereka Chauvina do vazby a o jeho obvinění z těžkého zločinu padlo poté, co Spojené státy od pondělka zasáhly bouřlivé protesty. Video prosícího Floyda, kterému policista před smrtí klečel na krku, pobouřilo obyvatele napříč zemí. "Nemohu dýchat," opakoval zatýkaný Floyd.

VIDEO

Místo, aby došlo k uklidnění situace Minneapolská policie naprosto bezdůvodně zadržela černošského reportéra CNN během živého vstupu, kdy informoval o protestech. Společně s ním zatkli i další dva členy štábu. Kamera, kterou kameraman nevypnul, dál přenášela živé záběry z toho, kam ji policisté nesli. CNN pak upozornila, že dalšího jejího reportéra, který byl také na místě a je běloch, policie nezatkla.

Novináři byli později propuštěni, když se do věci vložil Guvernér amerického státu Minnesota Tim Walz.

VIDEO

Přečteno: 2810x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Násilí, Policie, Rasismus, Vražda, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo