romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiromský mluvka Ján Slota končí v čele slovenských fašizujících nacionalistů

Slovensko, 6.10.2012 19:41, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Dlouholetý předseda fašizující a populistické Slovenské národní strany Ján Slota skončil ve vedení této formace. Prostořekého politika, který v minulosti proslul zejména nevybíravými výpady vůči Maďarům, Romům a homosexuálům, v čele SNS vystřídal málo známý právník Andrej Danko. Změnu ve vedení urychlila hlavně porážka strany v jarních předčasných volbách, kdy se Slotova formace už nedostala do parlamentu.

“Ich jediný pohyb je asi pri tom, keď sa rozmnožujú. Takže jediný pohyb. V tom sú veľmi aktívni,” řekl Slota na adresu romů v roce 2010. Internetové stránky SNS také  loni citovaly toto Slotovo vyjádření o Romech:. "Ideální by bylo, kdyby se vytvořil nějaký samostatný státní útvar, kde by se toto etnikum mohlo uplatnit, protože jen oni si navzájem nejlépe rozumějí. Nikde na světě, kde kočují, nezapadli do komunit státotvorných národů."

Zástupci romských organizací se po celou dobu Slotova angažmá ve vedoucích funkcích obávali, že jen přilévá olej do ohně. Slota totiž zmíněné věty pronesl v situaci, která byla napjatá i kvůli nepokojům ve Šluknovském výběžku. "Slota v podstatě nabádá ty, kteří ještě dřímou, k myšlence, že Romy je třeba vystěhovat. To je cesta, aby i u nás za pár měsíců začalo to, co v České republice," řekla tehdy deníku SME romská aktivistka Denisa Havrľová. Podle ní šéf SNS posledními výroky překonává obvyklou míru své nenávistné rétoriky a aktivnější jsou i slovenští extremisté.

 Slota, jehož strana byla v minulé levicové vládě Roberta Fica, proslul už dříve řadou ostrých výroků proti menšinám včetně maďarské.
V 90. letech ale byla SNS součástí vlády Vladimíra Mečiara a v letech 2006-2010 také členem vládní koalice pod vedením sociálního demokrata Roberta Fica. Politickou kariéru Slota začal už po roce 1989 a ve volbách roku 1990 byl za SNS zvolen i do tehdejšího československého parlamentu - Federálního shromáždění.
Přečteno: 1102x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Rasismus, Xenofobie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo