romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Protiuprchlické iniciativy šíří lež o Německu. Muž, který křičel nadávky na střelce z Mnichova je prý trestně stíhán

8.8.2016 11:10
Článek na serveru Security magazín.
Článek na serveru Security magazín.

Protiislámské iniciativy vypustily do veřejného prostoru další manipulaci, která se tentokrát týká útoku z 22. července v Mnichově, kdy rasista a příznivec krajní pravice Ali Sonboly zavraždil devět lidí. Security magazín, který cituje britský bulvární server britský server Express.co.uk, tvrdí, že "Statečný muž, který chtěl zastavit střelce v Mnichově čelí stíhání za 'napadení vraha'". Na manipulaci upozornil server Britské listy.

"Internetem obíhají záběry pana Salbeyho, který se 22. července v Mnichově statečně pokusil zastavit masového vraha. Detaily případu pronikají v různé podobě na tuzemský web a sociální sítě a vzbuzují různé emoce," píše na Britských listech Petr Andreas.

Podle článku v Security magazínu, který následně sdílejí protiislámské a protiuprchlické iniciativy, čelí padesátisedmiletý Thomas Salbey ze strany německého státního zástupce stíhání za napadení vraha. Salbey, ve snaze vraha zastavit, mu ze svého balkónu v pátém patře začal nadávat a později po něm hodil láhev piva.

Security magazín se odvolává na britský server Express.co.uk a článek "Brave man who stood up to Munich shooter now facing prosecution for 'INSULTING killer'", který celou situaci bulvárně vyhrocuje.

"Zatímco v titulku list tvrdí, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání, v závěru článku je citován mluvčí mnichovské prokuratury, který sice potvrzuje, že někdo pana Salbeyho udal a pan Salbey je vyšetřován, ale prokuratura teprve později rozhodne, zda budou skutečně vznesena obvinění a z jakých skutků. Podle novinářů z německé Huffington Post by se mohlo jednat o urážení mrtvého; zdroje se shodují, že se pan Salbey jak během konfrontace s vrahem, tak později v rozhovorech s novináři vyjadřoval urážlivě na adresu vraha," píše Petr Andreas v Britských listech.

Andreas dále upozorňuje, že český web celý článek ještě více zkreslil, když zaměnil slova napadení a urážení. "V provedení českého serveru se informace Expressu, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání za urážky, proměnila v nepravdivé sdělení, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání za napadení vraha," dodává autor článku.

"Ve chvíli, kdy německá prokuratura stále vyšetřuje podnět, což je v právním státu standardní a jediný správný postup, a není jasné, zda bude Salbey obviněn ani z čeho bude obviněn, viní český facebookový přeposílač „perverzní“ evropské hodnoty z toho, že německý prokurátor stíhá statečného Salbeyho za napadení vraha. Nevadí mu, že udání či obvinění neznamená automaticky trestní stíhání ani že urážka mrtvého je něco jiného než pokus zastavit vraha. Jeden z jeho fanoušků bere případ osobně a dramaticky se ptá: 'Stále si to necháváme líbit?'" dodává na závěr Petr Andreas na serveru Britské listy.

Střelec, který v Mnichově zabil 22. července devět lidí a následně spáchal sebevraždu, byl podle vyšetřování rasista a příznivec krajní pravice. Vyšetřování dále ukázalo, že osmnáctiletý Ali David S. byl hrdý na to, že se narodil 20. dubna stejně jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Sám sebe považoval za árijce, protože byl rozený Němec íránského původu a současný Írán byl považován za oblast, odkud prý Árijci pocházeli. Při svém řádění v oblasti nákupního střediska Olympia si útočník podle policejních zdrojů vybíral své oběti mezi lidmi, kteří patřili k imigrantům. Čtyři ze zavražděných byli němečtí Turci a tři kosovští Albánci.

VIDEO

Přečteno: 1127x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

manipulace, Německo, Mnichov, Média, Extremismus, Terorismus, Rasismus, Neonacismus, Islamofobie, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo