romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Protiuprchlické iniciativy šíří lež o Německu. Muž, který křičel nadávky na střelce z Mnichova je prý trestně stíhán

8.8.2016 11:10
Článek na serveru Security magazín.
Článek na serveru Security magazín.

Protiislámské iniciativy vypustily do veřejného prostoru další manipulaci, která se tentokrát týká útoku z 22. července v Mnichově, kdy rasista a příznivec krajní pravice Ali Sonboly zavraždil devět lidí. Security magazín, který cituje britský bulvární server britský server Express.co.uk, tvrdí, že "Statečný muž, který chtěl zastavit střelce v Mnichově čelí stíhání za 'napadení vraha'". Na manipulaci upozornil server Britské listy.

"Internetem obíhají záběry pana Salbeyho, který se 22. července v Mnichově statečně pokusil zastavit masového vraha. Detaily případu pronikají v různé podobě na tuzemský web a sociální sítě a vzbuzují různé emoce," píše na Britských listech Petr Andreas.

Podle článku v Security magazínu, který následně sdílejí protiislámské a protiuprchlické iniciativy, čelí padesátisedmiletý Thomas Salbey ze strany německého státního zástupce stíhání za napadení vraha. Salbey, ve snaze vraha zastavit, mu ze svého balkónu v pátém patře začal nadávat a později po něm hodil láhev piva.

Security magazín se odvolává na britský server Express.co.uk a článek "Brave man who stood up to Munich shooter now facing prosecution for 'INSULTING killer'", který celou situaci bulvárně vyhrocuje.

"Zatímco v titulku list tvrdí, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání, v závěru článku je citován mluvčí mnichovské prokuratury, který sice potvrzuje, že někdo pana Salbeyho udal a pan Salbey je vyšetřován, ale prokuratura teprve později rozhodne, zda budou skutečně vznesena obvinění a z jakých skutků. Podle novinářů z německé Huffington Post by se mohlo jednat o urážení mrtvého; zdroje se shodují, že se pan Salbey jak během konfrontace s vrahem, tak později v rozhovorech s novináři vyjadřoval urážlivě na adresu vraha," píše Petr Andreas v Britských listech.

Andreas dále upozorňuje, že český web celý článek ještě více zkreslil, když zaměnil slova napadení a urážení. "V provedení českého serveru se informace Expressu, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání za urážky, proměnila v nepravdivé sdělení, že pan Salbey čelí trestnímu stíhání za napadení vraha," dodává autor článku.

"Ve chvíli, kdy německá prokuratura stále vyšetřuje podnět, což je v právním státu standardní a jediný správný postup, a není jasné, zda bude Salbey obviněn ani z čeho bude obviněn, viní český facebookový přeposílač „perverzní“ evropské hodnoty z toho, že německý prokurátor stíhá statečného Salbeyho za napadení vraha. Nevadí mu, že udání či obvinění neznamená automaticky trestní stíhání ani že urážka mrtvého je něco jiného než pokus zastavit vraha. Jeden z jeho fanoušků bere případ osobně a dramaticky se ptá: 'Stále si to necháváme líbit?'" dodává na závěr Petr Andreas na serveru Britské listy.

Střelec, který v Mnichově zabil 22. července devět lidí a následně spáchal sebevraždu, byl podle vyšetřování rasista a příznivec krajní pravice. Vyšetřování dále ukázalo, že osmnáctiletý Ali David S. byl hrdý na to, že se narodil 20. dubna stejně jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Sám sebe považoval za árijce, protože byl rozený Němec íránského původu a současný Írán byl považován za oblast, odkud prý Árijci pocházeli. Při svém řádění v oblasti nákupního střediska Olympia si útočník podle policejních zdrojů vybíral své oběti mezi lidmi, kteří patřili k imigrantům. Čtyři ze zavražděných byli němečtí Turci a tři kosovští Albánci.

VIDEO

Přečteno: 1114x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

manipulace, Německo, Mnichov, Média, Extremismus, Terorismus, Rasismus, Neonacismus, Islamofobie, HoaxHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo