romea - logo
30. března 2020 (pondělí)
svátek má Arnošt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Průzkum na Slovensku: Každá druhá romská žena z vyloučené lokality zažívá ve vztahu fyzické násilí

21.12.2015 11:59
Ingrid Kosová (FOTO: repro tv.sme.sk)
Ingrid Kosová (FOTO: repro tv.sme.sk)

Každá druhá romská žena se ve vztahu se svým manželem či partnerem setkala s fyzickým násilím a všechny romské ženy mají zkušenost s násilím psychickým. Tyto závěry přinesl výzkum Když tradice bolí, na kterém v minulých třech letech pracovalo občanské sdružení Quo Vadis. V rámci průzkumu vydalo také publikaci Zpovědi romských žen.

Průzkum vychází z výpovědí 202 respondentek žijících v 51 vyloučených lokalitách na území banskobystrického kraje.

„Quo vadis zkoumá postavení romských žen ve společnosti od roku 2010. Před dvěma lety jsme zjistili, že největším důsledkem genderových stereotypů v romských komunitách je násilí páchané na ženách,“ uvedla předsedkyně Quo Vadis Ingrid Kosová.

Podle průzkumu trpí každá šestá-sedmá žena z těchto komunit sexuálním násilím. Výskyt fyzického násilí a jeho brutalita pak roste úměrně s chudobou. Podle Kosové musí každá z nejchudších romských žen snášet kopance, facky, bití a také ponižování a podceňování. Zároveň je jí nadále jednoznačně přidělená role matky v domácnosti a pokud neotěhotní, považuje ji komunita za méněcennou.

„I mezi Romkami jsou emancipované ženy. Ale pro romskou ženu nebo dívku není běžné, že se mohou svobodně rozhodnout, jak se budou vzdělávat nebo si svobodně vybrat povolání. Moc mezi muži a ženami je v romských komunitách rozložena jinak než v majoritní společnosti. Tím, že ženy jsou v první řadě matky „uvězněné“ se svými dětmi doma, jsou absolutně závislé na svých partnerech. Z takového vztahu ani nemohou odejít, protože nemají za co, kde a jak žít," dodává Ingrid Kosová.

Projekt Když tradice bolí získal v letech 2013-15 podporu 56 tisíc eur (cca 1,5 milionu korun) z fondu pro nevládní organizace.

Ingrid Kosová se k situaci Romů na Slovensku pravidelně vyjadřuje také na svém blogu na serveru sme.sk

Přečteno: 1192x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Tradice, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo