romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

První Romka v historii se v sobotu stala blahoslavenou. Emilia Fernández Rodríguezová je druhá blahoslavená romské národnosti

27.3.2017 22:35
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)

Kardinál Angelo Amato z Kongregace pro svatořečení při sobotní bohoslužbě ve španělském městě Aaguadulce prohlásil Romku Emilii Fernández Rodríguezovou za blahoslavenou. Stala se tak první romskou blahoslavenou ženou. Informoval o tom server Vatican Insider. První Rom, který byl prohlášen za blahoslaveného byl Ceferino Gimenéz Malla.

O víkendu bylo prohlášeno blahoslavenými celkem 115 mučeníků, kteří zažili španělskou občanskou válku.

Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939) patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století, zároveň jde o válku, která na velmi dlouhou dobu hluboce rozdělila nejen španělskou společnost. Vypukla v momentě, kdy proti demokraticky zvolené republikánské vládě vojensky vystoupila armáda pod vedením generála Francisca Franca.

Emília Fernández Rodríguezová se narodila na jihu Španělska 13. dubna 1914 a celý svůj život věřila v Boha. Živila se výrobou košíků a ve svých 24 letech se provdala za Juana Cortése. Ten během občanské války dostal povolávací rozkaz. Emilia ho chtěla zachránit před válkou a pomazala mu oči vývarem, který zapříčinil dočasnou slepotu. Její manžel tak na zpočátku nemusel narukovat do revolučních jednotek. Vojáci po nějaké době odhalili, že vidí. Byl potrestán a vzat do vězení. 

Emilia byla odsouzena k šestiletému vězení i přesto, že byla těhotná. V době svého vězení jí ale víra neopustila. Setkala se zde se skupinou křesťanských spoluvězenkyň. Modlila se růženec, za což byla tvrdě pronásledována a vyslýchána. Bylo jí slíbeno, že pokud prozradí jména křesťanek, bude propuštěna. Navzdory pokročilému těhotenství mlčela a neprozradila je.

Ve vězení se jí 13. ledna 1939 narodila dcera, kterou tajně pokřtili jménem Ángeles. Emilia však neměla kvalitní zdravotní péči po porodu 25. ledna 1939 na následky krvácení ve vězení umírá. Její dcerka Ángeles nebyla předána příbuzným, ale byla umístěna do tehdejšího institutu pro péči o dítě a následně jí revoluční vláda nabídla k adopci.

Jak uvádí server Vatican Insider, je klidně možné, že její dcera aniž by tušila svůj osud, stále žije.

Emilia Fernández Rodríguezová je teprve druhou blahoslavenou romské národnosti. Prvním je Ceferino Gimenéz Malla, kterého za blahoslaveného prohlásil 4. května 1997 papež Jan Pavel II. Stejně jako Emilia i on byl mučedníkem španělské občanské války. Ceferino je pokládán za patrona Romů.

Přečteno: 9866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Křesťané, ZeferinoHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo