romea - logo
18. října 2021 (pondělí)
svátek má Lukáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

První Romka v historii se v sobotu stala blahoslavenou. Emilia Fernández Rodríguezová je druhá blahoslavená romské národnosti

27.3.2017 22:35
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)

Kardinál Angelo Amato z Kongregace pro svatořečení při sobotní bohoslužbě ve španělském městě Aaguadulce prohlásil Romku Emilii Fernández Rodríguezovou za blahoslavenou. Stala se tak první romskou blahoslavenou ženou. Informoval o tom server Vatican Insider. První Rom, který byl prohlášen za blahoslaveného byl Ceferino Gimenéz Malla.

O víkendu bylo prohlášeno blahoslavenými celkem 115 mučeníků, kteří zažili španělskou občanskou válku.

Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939) patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století, zároveň jde o válku, která na velmi dlouhou dobu hluboce rozdělila nejen španělskou společnost. Vypukla v momentě, kdy proti demokraticky zvolené republikánské vládě vojensky vystoupila armáda pod vedením generála Francisca Franca.

Emília Fernández Rodríguezová se narodila na jihu Španělska 13. dubna 1914 a celý svůj život věřila v Boha. Živila se výrobou košíků a ve svých 24 letech se provdala za Juana Cortése. Ten během občanské války dostal povolávací rozkaz. Emilia ho chtěla zachránit před válkou a pomazala mu oči vývarem, který zapříčinil dočasnou slepotu. Její manžel tak na zpočátku nemusel narukovat do revolučních jednotek. Vojáci po nějaké době odhalili, že vidí. Byl potrestán a vzat do vězení. 

Emilia byla odsouzena k šestiletému vězení i přesto, že byla těhotná. V době svého vězení jí ale víra neopustila. Setkala se zde se skupinou křesťanských spoluvězenkyň. Modlila se růženec, za což byla tvrdě pronásledována a vyslýchána. Bylo jí slíbeno, že pokud prozradí jména křesťanek, bude propuštěna. Navzdory pokročilému těhotenství mlčela a neprozradila je.

Ve vězení se jí 13. ledna 1939 narodila dcera, kterou tajně pokřtili jménem Ángeles. Emilia však neměla kvalitní zdravotní péči po porodu 25. ledna 1939 na následky krvácení ve vězení umírá. Její dcerka Ángeles nebyla předána příbuzným, ale byla umístěna do tehdejšího institutu pro péči o dítě a následně jí revoluční vláda nabídla k adopci.

Jak uvádí server Vatican Insider, je klidně možné, že její dcera aniž by tušila svůj osud, stále žije.

Emilia Fernández Rodríguezová je teprve druhou blahoslavenou romské národnosti. Prvním je Ceferino Gimenéz Malla, kterého za blahoslaveného prohlásil 4. května 1997 papež Jan Pavel II. Stejně jako Emilia i on byl mučedníkem španělské občanské války. Ceferino je pokládán za patrona Romů.

Přečteno: 10055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Křesťané, ZeferinoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo