romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

První Romka v historii se v sobotu stala blahoslavenou. Emilia Fernández Rodríguezová je druhá blahoslavená romské národnosti

27.3.2017 22:35
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)
Emilia Fernández Rodríguezová (Zdroj: Diecéze Almeria, http://www.infocatolica.com)

Kardinál Angelo Amato z Kongregace pro svatořečení při sobotní bohoslužbě ve španělském městě Aaguadulce prohlásil Romku Emilii Fernández Rodríguezovou za blahoslavenou. Stala se tak první romskou blahoslavenou ženou. Informoval o tom server Vatican Insider. První Rom, který byl prohlášen za blahoslaveného byl Ceferino Gimenéz Malla.

O víkendu bylo prohlášeno blahoslavenými celkem 115 mučeníků, kteří zažili španělskou občanskou válku.

Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939) patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století, zároveň jde o válku, která na velmi dlouhou dobu hluboce rozdělila nejen španělskou společnost. Vypukla v momentě, kdy proti demokraticky zvolené republikánské vládě vojensky vystoupila armáda pod vedením generála Francisca Franca.

Emília Fernández Rodríguezová se narodila na jihu Španělska 13. dubna 1914 a celý svůj život věřila v Boha. Živila se výrobou košíků a ve svých 24 letech se provdala za Juana Cortése. Ten během občanské války dostal povolávací rozkaz. Emilia ho chtěla zachránit před válkou a pomazala mu oči vývarem, který zapříčinil dočasnou slepotu. Její manžel tak na zpočátku nemusel narukovat do revolučních jednotek. Vojáci po nějaké době odhalili, že vidí. Byl potrestán a vzat do vězení. 

Emilia byla odsouzena k šestiletému vězení i přesto, že byla těhotná. V době svého vězení jí ale víra neopustila. Setkala se zde se skupinou křesťanských spoluvězenkyň. Modlila se růženec, za což byla tvrdě pronásledována a vyslýchána. Bylo jí slíbeno, že pokud prozradí jména křesťanek, bude propuštěna. Navzdory pokročilému těhotenství mlčela a neprozradila je.

Ve vězení se jí 13. ledna 1939 narodila dcera, kterou tajně pokřtili jménem Ángeles. Emilia však neměla kvalitní zdravotní péči po porodu 25. ledna 1939 na následky krvácení ve vězení umírá. Její dcerka Ángeles nebyla předána příbuzným, ale byla umístěna do tehdejšího institutu pro péči o dítě a následně jí revoluční vláda nabídla k adopci.

Jak uvádí server Vatican Insider, je klidně možné, že její dcera aniž by tušila svůj osud, stále žije.

Emilia Fernández Rodríguezová je teprve druhou blahoslavenou romské národnosti. Prvním je Ceferino Gimenéz Malla, kterého za blahoslaveného prohlásil 4. května 1997 papež Jan Pavel II. Stejně jako Emilia i on byl mučedníkem španělské občanské války. Ceferino je pokládán za patrona Romů.

Přečteno: 9759x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víra, Křesťané, ZeferinoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo