romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

První výsledky testování na COVID-19 v romských osadách: V obci Jarovnice nebyl ani jeden vzorek pozitivní

4.4.2020 20:28
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)

V sobotu v podvečer byly známé první výsledky z testování na onemocnění COVID-19, které na Slovensku probíhá ve vytipovaných obcích, kde je většina obyvatel Romů a do obce přijel někdo ze zahraničí. V pátek v obci Jarovnice odebrali 49 vzorků a všechny výsledky jsou negativní. Potvrdil to podle serveru televize Markíza člen ústředního krizového štábu Peter Pollák.

V sobotu probíhalo testování za pomoci vojenských lékařů v obcích Smižany, Kecerovce, Doľany, Hrabušice, Zborov, Markušovce a Trebišove.

Stejně jako v pátek byla i dnes na místě zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. "Dnes jsme začali v Doľanech a vše proběhlo v absolutní atmosféře klidu v přítomnosti starosty a všech pomáhajících profesí. Pak jsme se přesunuli do Markušoviec a byli jsme informováni, že v Kecerovcích a v Smižanech byl také absolutní klid. Lidé spolupracují a poskytují součinnost. Představitelé samospráv nám zatím vycházejí vstříc a stejně i všichni, kteří jsou nějakým způsobem do této situace angažovaní. Naši vojenští experti, kteří tam jsou a dělají testy, hodnotí situaci tak, že je vše v pořádku," uvedla podle serveru Bučková.

Zmocněnkyně dodala, že jde o lokality, které jsou segregované, kde na mnoha místech nemají lidé přístup k pitné vodě, žijí v dvougeneračních bytech a hlavně je trápí civilizační problémy jako tuberkulóza, hepatitida a kardiovaskulární onemocnění. "V případě člověka, který bude pozitivní na onemocnění COVID-19, tak my mu musíme umožnit, aby se s tím snadněji popral, protože jen takto se to dá zvládnout," dodala Bučková.

Starostka obce Hrabušice podle Markízy tvrdí, že Romové berou testování zodpovědně, i když někdy se stěžují, proč tam musí být armáda. Obec má 2521 obyvatel a z toho 1100 Romů. "Já si myslím, že je to dobré i z toho titulu, že Romové si musí uvědomit, že je to o zodpovědnosti a karanténu musí dodržovat. Někdy jsou v tomto směru lhostejní, ale věřím, že právě takové testování jim ukáže, že tuto situaci nelze podceňovat. Na případnou karanténu má obec vyhrazené prostory," uvedla starostka obce Jana Skokanová.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustila v pátek 3. dubna ve 33 vybraných obcích, kde žijí většinou Romové a bude probíhat do 9. dubna. "Nejde o masivní testování, jde o testování pouze těch lidí, kteří mají tzv. cestovatelskou anamnézu, tzn. jsou to navrátilci, kteří byli evidování za posledních 14 dní," vysvětlila v rozhovoru pro ROMEA TV již dříve Andrea Bučková.

Přečteno: 12998x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Osada, Nemocnice, Peter Pollák, Andrea Bučková, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo