romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

První výsledky testování na COVID-19 v romských osadách: V obci Jarovnice nebyl ani jeden vzorek pozitivní

4.4.2020 20:28
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)
Testování na onemocnění COVID-19 v obci Doľany 4. 4. 2020 (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)

V sobotu v podvečer byly známé první výsledky z testování na onemocnění COVID-19, které na Slovensku probíhá ve vytipovaných obcích, kde je většina obyvatel Romů a do obce přijel někdo ze zahraničí. V pátek v obci Jarovnice odebrali 49 vzorků a všechny výsledky jsou negativní. Potvrdil to podle serveru televize Markíza člen ústředního krizového štábu Peter Pollák.

V sobotu probíhalo testování za pomoci vojenských lékařů v obcích Smižany, Kecerovce, Doľany, Hrabušice, Zborov, Markušovce a Trebišove.

Stejně jako v pátek byla i dnes na místě zplnomocněnkyně vlády SR pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. "Dnes jsme začali v Doľanech a vše proběhlo v absolutní atmosféře klidu v přítomnosti starosty a všech pomáhajících profesí. Pak jsme se přesunuli do Markušoviec a byli jsme informováni, že v Kecerovcích a v Smižanech byl také absolutní klid. Lidé spolupracují a poskytují součinnost. Představitelé samospráv nám zatím vycházejí vstříc a stejně i všichni, kteří jsou nějakým způsobem do této situace angažovaní. Naši vojenští experti, kteří tam jsou a dělají testy, hodnotí situaci tak, že je vše v pořádku," uvedla podle serveru Bučková.

Zmocněnkyně dodala, že jde o lokality, které jsou segregované, kde na mnoha místech nemají lidé přístup k pitné vodě, žijí v dvougeneračních bytech a hlavně je trápí civilizační problémy jako tuberkulóza, hepatitida a kardiovaskulární onemocnění. "V případě člověka, který bude pozitivní na onemocnění COVID-19, tak my mu musíme umožnit, aby se s tím snadněji popral, protože jen takto se to dá zvládnout," dodala Bučková.

Starostka obce Hrabušice podle Markízy tvrdí, že Romové berou testování zodpovědně, i když někdy se stěžují, proč tam musí být armáda. Obec má 2521 obyvatel a z toho 1100 Romů. "Já si myslím, že je to dobré i z toho titulu, že Romové si musí uvědomit, že je to o zodpovědnosti a karanténu musí dodržovat. Někdy jsou v tomto směru lhostejní, ale věřím, že právě takové testování jim ukáže, že tuto situaci nelze podceňovat. Na případnou karanténu má obec vyhrazené prostory," uvedla starostka obce Jana Skokanová.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustila v pátek 3. dubna ve 33 vybraných obcích, kde žijí většinou Romové a bude probíhat do 9. dubna. "Nejde o masivní testování, jde o testování pouze těch lidí, kteří mají tzv. cestovatelskou anamnézu, tzn. jsou to navrátilci, kteří byli evidování za posledních 14 dní," vysvětlila v rozhovoru pro ROMEA TV již dříve Andrea Bučková.

Přečteno: 13970x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Osada, Nemocnice, Peter Pollák, Andrea Bučková, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo