romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rachel Wardová, Amnesty International: Policie v USA selhává, prezident Trump musí ukončit svou násilnou a diskriminační rétoriku a politiku

5.6.2020 16:01
Amnesty International
Amnesty International

Rachel Wardová, národní ředitelka výzkumu Amnesty International USA, vydala následující prohlášení o policejní reakci ve městech po celostátních protestech:

"Policie Spojených států po celé zemi porušuje své závazky podle mezinárodního práva respektovat a usnadňovat právo na pokojný protest, zhoršuje napjatou situaci a ohrožuje životy demonstrantů. Ve městě za městem jsme svědky zásahů, které by mohly být považovány za zbytečné nebo nepřiměřeně násilné. Vyzýváme k okamžitému ukončení jakéhokoliv násilí a strážce zákona k zajištění a ochraně zákonného práva na protest.

Použití těžkooděnecké výstroje a armádních vojenských zbraní a vybavení ze strany policie může do značné míry zastrašit protestující na pokojných demonstracích, kteří uplatňují své právo na pokojné shromáždění. Tyto taktiky mohou ve skutečnosti vést k eskalaci násilí. Vybavování policistů způsobem vhodným pro nějaké bojiště může vést k myšlence, že konfrontace a konflikty jsou nevyhnutelné. Policie se musí zapojit do de-eskalace, než se situace zhorší. Měli by de-militarizovat svůj přístup a zapojit se do dialogu s organizátory protestů, aby se snížilo napětí, a aby předešli násilí nebo ho rychle zastavili, jakmile by vypuklo. Vše v zájmu ochrany práva na pokojné shromažďování.

Veškeré zbytečné nebo nadměrné násilí musí okamžitě skončit a všechny případy nadměrného nebo zbytečného užití síly proti demonstrantům musí být vyšetřeny a všichni policisté, kteří porušili zákon, musí být pohnáni k odpovědnosti. 

Kromě toho vyzýváme federální vládu, americká města a státy, aby jednaly rychle a smysluplně, aby řešily příčinu těchto protestů a podnikly okamžitá opatření k zastavení nezákonného zabíjení černochů a dalších lidí ze strany policie. Policisté musí být stíháni a všechny státy USA musí přijmout zákony, které omezí použití smrtící síly jako poslední možnosti, jak zabránit bezprostřednímu ohrožení života. Kongres by měl schválit "Mírový akt," aby vytvořil federální standard a podněcoval státní reformu.

Rasismus a pocit nadřazenosti bělochů jsou hnacím motorem tohoto zabíjení a reakce policie na protesty. Federální vláda by měla zřídit národní komisi, která by se zabývala všemi aspekty této krize, včetně zabití ze strany policie, práva na protest a ukončení diskriminace. Prezident Trump musí ukončit svou násilnou a diskriminační rétoriku a politiku. Vláda USA na všech úrovních musí zajistit právo na protest tak, jak je zaručeno mezinárodním právem."

Přečteno: 497x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Policie, Donald Trump, Georg FloydHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo