romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radikálové v Maďarsku protestovali proti "romské kriminalitě". Romové se jim postavili

23.5.2019 15:55
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Několik stovek přívrženců radikálního Hnutí Naše vlast protestovalo v úterý ve městě Törökszentmiklós východně od Budapešti proti romské kriminalitě. Na protidemonstraci se zde shromáždili i místní Romové, které přijeli podpořit opoziční politici a lidskoprávní aktivisté. Zároveň si připomněli vlnu rasových útoků, které zasáhly zemi před deseti lety. Zemřelo při nich tehdy šest Romů, mnozí další utrpěli vážná zranění. Protesty se tentokrát obešly bez násilí.

Politické uskupení Hnutí Naše vlast, svolalo protest do Törökszentmiklós v reakci na nedávný incident, který se odehrál v místním baru. Došlo zde k bitce romského muže s neromskými obyvateli, jejíž videozáznam se masivně šířil na sociálních sítí a to i prostřednictvím předsedy Hnutí Laszlo Toroczkaie, který v souvislosti s incidentem začal hovořit o "cikánském teroru".

Součástí protestů měl být i pochod romskou částí města, ten byl však nakonec zakázán. Protesty se tak přes obavu místních Romů obešly bez násilí.

Hnutí Naše vlast založil Toroczkai loni poté, co neuspěl ve volbě na předsedu Jobbiku, strany v minulosti známé mimo jiné svými silnými protiromskými postoji, proti umírněnějšímu Tamási Sneiderovi.

Romští obyvatelé v Törökszentmiklós odmítají uplatňování principu kolektivní viny a za Toroczkaiovými kroky vidí snahu o zviditelnění před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. "Neexistují žádné kolektivní zločiny. Toroczkai chce pouze přilákat bývalé voliče Jobbiku, “ tvrdí romský aktivista Lajos Balogh.

Přečteno: 926x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Fašismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo