romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radikálové v Maďarsku protestovali proti "romské kriminalitě". Romové se jim postavili

23.5.2019 15:55
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Několik stovek přívrženců radikálního Hnutí Naše vlast protestovalo v úterý ve městě Törökszentmiklós východně od Budapešti proti romské kriminalitě. Na protidemonstraci se zde shromáždili i místní Romové, které přijeli podpořit opoziční politici a lidskoprávní aktivisté. Zároveň si připomněli vlnu rasových útoků, které zasáhly zemi před deseti lety. Zemřelo při nich tehdy šest Romů, mnozí další utrpěli vážná zranění. Protesty se tentokrát obešly bez násilí.

Politické uskupení Hnutí Naše vlast, svolalo protest do Törökszentmiklós v reakci na nedávný incident, který se odehrál v místním baru. Došlo zde k bitce romského muže s neromskými obyvateli, jejíž videozáznam se masivně šířil na sociálních sítí a to i prostřednictvím předsedy Hnutí Laszlo Toroczkaie, který v souvislosti s incidentem začal hovořit o "cikánském teroru".

Součástí protestů měl být i pochod romskou částí města, ten byl však nakonec zakázán. Protesty se tak přes obavu místních Romů obešly bez násilí.

Hnutí Naše vlast založil Toroczkai loni poté, co neuspěl ve volbě na předsedu Jobbiku, strany v minulosti známé mimo jiné svými silnými protiromskými postoji, proti umírněnějšímu Tamási Sneiderovi.

Romští obyvatelé v Törökszentmiklós odmítají uplatňování principu kolektivní viny a za Toroczkaiovými kroky vidí snahu o zviditelnění před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. "Neexistují žádné kolektivní zločiny. Toroczkai chce pouze přilákat bývalé voliče Jobbiku, “ tvrdí romský aktivista Lajos Balogh.

Přečteno: 805x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Fašismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo