romea - logo
30. března 2020 (pondělí)
svátek má Arnošt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radikálové v Maďarsku protestovali proti "romské kriminalitě". Romové se jim postavili

23.5.2019 15:55
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Několik stovek přívrženců radikálního Hnutí Naše vlast protestovalo v úterý ve městě Törökszentmiklós východně od Budapešti proti romské kriminalitě. Na protidemonstraci se zde shromáždili i místní Romové, které přijeli podpořit opoziční politici a lidskoprávní aktivisté. Zároveň si připomněli vlnu rasových útoků, které zasáhly zemi před deseti lety. Zemřelo při nich tehdy šest Romů, mnozí další utrpěli vážná zranění. Protesty se tentokrát obešly bez násilí.

Politické uskupení Hnutí Naše vlast, svolalo protest do Törökszentmiklós v reakci na nedávný incident, který se odehrál v místním baru. Došlo zde k bitce romského muže s neromskými obyvateli, jejíž videozáznam se masivně šířil na sociálních sítí a to i prostřednictvím předsedy Hnutí Laszlo Toroczkaie, který v souvislosti s incidentem začal hovořit o "cikánském teroru".

Součástí protestů měl být i pochod romskou částí města, ten byl však nakonec zakázán. Protesty se tak přes obavu místních Romů obešly bez násilí.

Hnutí Naše vlast založil Toroczkai loni poté, co neuspěl ve volbě na předsedu Jobbiku, strany v minulosti známé mimo jiné svými silnými protiromskými postoji, proti umírněnějšímu Tamási Sneiderovi.

Romští obyvatelé v Törökszentmiklós odmítají uplatňování principu kolektivní viny a za Toroczkaiovými kroky vidí snahu o zviditelnění před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. "Neexistují žádné kolektivní zločiny. Toroczkai chce pouze přilákat bývalé voliče Jobbiku, “ tvrdí romský aktivista Lajos Balogh.

Přečteno: 842x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Fašismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo