romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Radikálové v Maďarsku protestovali proti "romské kriminalitě". Romové se jim postavili

23.5.2019 15:55
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Několik stovek přívrženců radikálního Hnutí Naše vlast protestovalo v úterý ve městě Törökszentmiklós východně od Budapešti proti romské kriminalitě. Na protidemonstraci se zde shromáždili i místní Romové, které přijeli podpořit opoziční politici a lidskoprávní aktivisté. Zároveň si připomněli vlnu rasových útoků, které zasáhly zemi před deseti lety. Zemřelo při nich tehdy šest Romů, mnozí další utrpěli vážná zranění. Protesty se tentokrát obešly bez násilí.

Politické uskupení Hnutí Naše vlast, svolalo protest do Törökszentmiklós v reakci na nedávný incident, který se odehrál v místním baru. Došlo zde k bitce romského muže s neromskými obyvateli, jejíž videozáznam se masivně šířil na sociálních sítí a to i prostřednictvím předsedy Hnutí Laszlo Toroczkaie, který v souvislosti s incidentem začal hovořit o "cikánském teroru".

Součástí protestů měl být i pochod romskou částí města, ten byl však nakonec zakázán. Protesty se tak přes obavu místních Romů obešly bez násilí.

Hnutí Naše vlast založil Toroczkai loni poté, co neuspěl ve volbě na předsedu Jobbiku, strany v minulosti známé mimo jiné svými silnými protiromskými postoji, proti umírněnějšímu Tamási Sneiderovi.

Romští obyvatelé v Törökszentmiklós odmítají uplatňování principu kolektivní viny a za Toroczkaiovými kroky vidí snahu o zviditelnění před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. "Neexistují žádné kolektivní zločiny. Toroczkai chce pouze přilákat bývalé voliče Jobbiku, “ tvrdí romský aktivista Lajos Balogh.

Přečteno: 753x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Fašismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo