romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rakouská vládní FPÖ nebyla pozvána na akci v Mauthausenu

1.5.2018 11:13
Koncentrační tábor Mauthausen (FOTO: Glen Scarborough, Flickr.com)
Koncentrační tábor Mauthausen (FOTO: Glen Scarborough, Flickr.com)

Zástupci vládní Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nebyli pozváni na letošní vzpomínkovou akci k výročí osvobození koncentračního tábora v Mauthausenu americkými vojáky v roce 1945. Představitelé strany, označované často za krajně pravicovou, to rozhořčilo, ale organizace Rakouský mauthausenský výbor (MKÖ), která každoroční květnovou akci v areálu dnešního památníku pořádá, trvá na tom, že přítomnost politiků FPÖ by znamenala další ponížení přeživších holokaustu.

V nacistickém lágru nedaleko hornorakouského hlavního města Lince zahynulo od roku 1938 odhadem až 320.000 lidí, včetně českého písničkáře Karla Hašlera nebo více než 250 spolupracovníků a příbuzných parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Výbor pečující o památku vězňů z někdejšího koncentračního tábora nezve zástupce FPÖ, kterou spoluzakládali bývalí nacisté, od 60. let minulého století. Na konci loňského roku se ale strana stala menším koaličním partnerem ve vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze, veřejně se distancovala od svých nacistických kořenů, odsuzuje antisemitismus a snaží se ukazovat umírněnější tvář.

Šéf MKÖ Willi Mernyi deníku Der Standard řekl, že přítomnost členů FPÖ na pietní akci 6. května by znamenala "opětovné ponížení" přeživších.

Generální tajemník FPÖ Harald Vilimsky vyjádřil nad postojem mauthausenského výboru politování. Zdůraznil, že tak významná vzpomínka na rakouské půdě by měla zůstat vzdálená jakémukoli stranickému politikaření. Mernyi však podle něj neprospívá ani sobě, natož obětem a jejich potomkům.

FPÖ se v únoru rozhodla ustavit komisi historiků, která má kriticky zpracovat její dějiny. Jde o reakci na opakovaná obvinění, že se strana málo vymezuje proti krajně pravicové ideologii.

Terčem kritiky se stal mimo jiné dolnorakouský politik Udo Landbauer, jenž byl místopředsedou buršáckého spolku, který vydal zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty. Landbauer se po několika týdnech od vypuknutí aféry pod tlakem vzdal všech politických funkcí. Podle rakouské Izraelitské kulturní obce (IKG) je členem krajně pravicových buršáckých spolků na 40 procent zákonodárců FPÖ. Představitele strany bojkotuje také stát Izrael.

Přečteno: 841x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Holocaust, Extremismus, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo