romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rakousko loni zaznamenalo rekordních 585 antisemitských incidentů. Nejvíce útočí neonacisté

27.4.2021 10:38
Ilustrační FOTO: WikiMedia Commons, Bifalcucci
Ilustrační FOTO: WikiMedia Commons, Bifalcucci

Počet nahlášených antisemitských projevů, hrozeb a útoků loni v Rakousku dosáhl 585. To je nejvíc za 19 let, kdy tuto statistiku židovská obec v Rakousku (IKG) zpracovává. Nárůst o zhruba šest procent oproti předchozímu roku souvisí mimo jiné s pandemií covidu-19, napsala židovská obec ve své zprávě.

Zatímco na počátku pandemie bylo zaznamenáno jen málo případů antisemitských incidentů, skokový nárůst nastal v listopadu, kdy se rozhořely protesty proti opatřením vlády kvůli pandemii. "Zvláště na internetu a na mnoha demonstracích se šířily bezuzdné antisemitské lži," napsal šéf IKG Oskar Deutsch. Protestů se účastnili i lidé s Davidovými hvězdami na prsou, čímž se demonstranti snažili srovnávat svou situaci se stigmatizací Židů nacisty za druhé světové války.

Zhruba 40 procent případů antisemitských projevů nebo útoku se odehrálo na pozadí politického pravicového extremismu, 15 procent naopak vzešlo z krajní levice a u 13 procent takových projevů byly zjištěny islamistické motivy.

V roce 2020 bylo v Rakousku hlášeno 11 fyzických útoků na Židy, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2019. V srpnu byl mimo jiné napaden šéf židovské obce ve Štýrském Hradci. Podle IKG bylo kromě toho loni hlášeno 22 případů vyhrožování, 53 případů poškození majetku, 135 paušalizujících antisemitských vyjádření a 364 urážek.

Přečteno: 618x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Rakousko, EU, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo