romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakousko: Mrtvých uprchlíků bylo 71, mezi nimi i čtyři děti. Pravděpodobně se udusili.

27.8.2015 13:26, (AKTUALIZOVÁNO 28.8., 14:30)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)

V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska bylo 71 mrtvých uprchlíků, mezi nimi i čtyři děti. Na tiskové konferenci to oznámil šéf policie rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Uvedl také, že v Maďarsku byli v souvislosti s případem zadrženi tři podezřelí. Maďarská policie později oznámila, že byl zadržen čtvrtý podezřelý.


Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem. Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice. Z dosavadního pátrání po řidičovi vyplývá, že stopy vedou do Rumunska, jehož občan si vozidlo v Maďarsku zaregistroval.

Na včerejší tiskové konferenci Doskozil odhadl počet mrtvých uprchlíků na 20 až 50.

Řekl také, že lidé v chladírenském voze mohli být mrtví až dva dny. Podle dosavadních zjištění byli mrtví už před vstupem vozidla na rakouské území.


"Tato tragédie nás všechny zasáhla," prohlásila na tiskové konferenci rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala.


Nákladní vůz byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko východorakouského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští. 


Podle fotografií a zveřejněného videa vůz odkazuje na slovenskou firmu Hyza, která je v zemi předním producentem a zpracovatelem drůbeže. Hyza v reakci na tragédii uvedla, že zmiňovaný vůz v minulosti prodala a že nový majitel neodstranil nápisy na vozidle.


"Auto s maďarskými poznávacími značkami použité na trestnou činnost bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodáno v letech 2013 a 2014, kdy bylo odprodáno dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky," napsala Hyza v prohlášení. Dodala, že všechny její vozy jsou vybaveny systémem kontroly polohy a že se nacházejí na území Slovenska.


Přečteno: 904x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo