romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakousko: Mrtvých uprchlíků bylo 71, mezi nimi i čtyři děti. Pravděpodobně se udusili.

27.8.2015 13:26, (AKTUALIZOVÁNO 28.8., 14:30)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)

V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska bylo 71 mrtvých uprchlíků, mezi nimi i čtyři děti. Na tiskové konferenci to oznámil šéf policie rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Uvedl také, že v Maďarsku byli v souvislosti s případem zadrženi tři podezřelí. Maďarská policie později oznámila, že byl zadržen čtvrtý podezřelý.


Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem. Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice. Z dosavadního pátrání po řidičovi vyplývá, že stopy vedou do Rumunska, jehož občan si vozidlo v Maďarsku zaregistroval.

Na včerejší tiskové konferenci Doskozil odhadl počet mrtvých uprchlíků na 20 až 50.

Řekl také, že lidé v chladírenském voze mohli být mrtví až dva dny. Podle dosavadních zjištění byli mrtví už před vstupem vozidla na rakouské území.


"Tato tragédie nás všechny zasáhla," prohlásila na tiskové konferenci rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala.


Nákladní vůz byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko východorakouského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští. 


Podle fotografií a zveřejněného videa vůz odkazuje na slovenskou firmu Hyza, která je v zemi předním producentem a zpracovatelem drůbeže. Hyza v reakci na tragédii uvedla, že zmiňovaný vůz v minulosti prodala a že nový majitel neodstranil nápisy na vozidle.


"Auto s maďarskými poznávacími značkami použité na trestnou činnost bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodáno v letech 2013 a 2014, kdy bylo odprodáno dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky," napsala Hyza v prohlášení. Dodala, že všechny její vozy jsou vybaveny systémem kontroly polohy a že se nacházejí na území Slovenska.


Přečteno: 895x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo