romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakousko: Mrtvých uprchlíků bylo 71, mezi nimi i čtyři děti. Pravděpodobně se udusili.

27.8.2015 13:26, (AKTUALIZOVÁNO 28.8., 14:30)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)
Kamion, ve kterém byly 27. 8. 2015 nalezeny desítky mrtvých uprchlíků (FOTO: Reprto video www.krone.at)

V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska bylo 71 mrtvých uprchlíků, mezi nimi i čtyři děti. Na tiskové konferenci to oznámil šéf policie rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Uvedl také, že v Maďarsku byli v souvislosti s případem zadrženi tři podezřelí. Maďarská policie později oznámila, že byl zadržen čtvrtý podezřelý.


Auto s maďarskými poznávacími značkami, které v minulosti patřilo slovenské firmě, bylo nalezeno odstavené na dálnici nedaleko hranic s Maďarskem. Policie následně vůz odtáhla do haly někdejší pohraniční veterinární stanice. Z dosavadního pátrání po řidičovi vyplývá, že stopy vedou do Rumunska, jehož občan si vozidlo v Maďarsku zaregistroval.

Na včerejší tiskové konferenci Doskozil odhadl počet mrtvých uprchlíků na 20 až 50.

Řekl také, že lidé v chladírenském voze mohli být mrtví až dva dny. Podle dosavadních zjištění byli mrtví už před vstupem vozidla na rakouské území.


"Tato tragédie nás všechny zasáhla," prohlásila na tiskové konferenci rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. "Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci," dodala.


Nákladní vůz byl nalezen v odstavném pruhu na dálnici A4 nedaleko východorakouského města Neusiedl am See. Dálnice A4 je hlavní tepnou mezi Vídní a Budapeští. 


Podle fotografií a zveřejněného videa vůz odkazuje na slovenskou firmu Hyza, která je v zemi předním producentem a zpracovatelem drůbeže. Hyza v reakci na tragédii uvedla, že zmiňovaný vůz v minulosti prodala a že nový majitel neodstranil nápisy na vozidle.


"Auto s maďarskými poznávacími značkami použité na trestnou činnost bylo vyřazeno z majetku společnosti a následně odprodáno v letech 2013 a 2014, kdy bylo odprodáno dalších 20 aut tohoto typu sedmi soukromým společnostem v rámci Slovenské republiky," napsala Hyza v prohlášení. Dodala, že všechny její vozy jsou vybaveny systémem kontroly polohy a že se nacházejí na území Slovenska.


Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo