romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakouský parlament rozšířil zákaz extremistických symbolů o emblémy islamistických organizací, domácí krajní pravice chybí

12.12.2018 16:45
Sídlo rakouského parlamentu (FOTO: Gryffindor, wikimedia commons)
Sídlo rakouského parlamentu (FOTO: Gryffindor, wikimedia commons)

Rakouská Národní rada dnes novelizovala zákon o extremistických symbolech. Agentura APA uvedla, že zákaz byl rozšířen zejména o emblémy islamistických organizací, jako je Al-Káida či Islámský stát (IS). Opozice novelu kritizuje, protože rozšíření zákazu nepostihuje rakouskou krajní pravici.

Novela zákona, kterou parlament schválil hlasy vládních lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ), postihuje kromě zmíněných uskupení i symboliku Muslimského bratrstva, palestinského Hamásu, ale i zakázané militantní Strany kurdských pracujících (PKK) a chorvatského fašistického hnutí Ustaša.

Opozici se nelíbí, že se rozšíření netýká domácích krajně pravicových uskupení, například xenofobního Rakouského identitního hnutí (IBÖ). Seznam nově postižených organizací považují socialisté (SPÖ) za svévolný.

Rakousko letos zavřelo sedm mešit a vypovědělo ze země několik muslimských duchovních, odsouzeno bylo i několik Chorvatů sympatizujících s nacismem. Uskutečnil se i soud s představiteli domácí extremistické scény, jmenovitě hnutí IBÖ.

Přečteno: 449x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rakousko, Parlament, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo