romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rakouský parlament rozšířil zákaz extremistických symbolů o emblémy islamistických organizací, domácí krajní pravice chybí

12.12.2018 16:45
Sídlo rakouského parlamentu (FOTO: Gryffindor, wikimedia commons)
Sídlo rakouského parlamentu (FOTO: Gryffindor, wikimedia commons)

Rakouská Národní rada dnes novelizovala zákon o extremistických symbolech. Agentura APA uvedla, že zákaz byl rozšířen zejména o emblémy islamistických organizací, jako je Al-Káida či Islámský stát (IS). Opozice novelu kritizuje, protože rozšíření zákazu nepostihuje rakouskou krajní pravici.

Novela zákona, kterou parlament schválil hlasy vládních lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ), postihuje kromě zmíněných uskupení i symboliku Muslimského bratrstva, palestinského Hamásu, ale i zakázané militantní Strany kurdských pracujících (PKK) a chorvatského fašistického hnutí Ustaša.

Opozici se nelíbí, že se rozšíření netýká domácích krajně pravicových uskupení, například xenofobního Rakouského identitního hnutí (IBÖ). Seznam nově postižených organizací považují socialisté (SPÖ) za svévolný.

Rakousko letos zavřelo sedm mešit a vypovědělo ze země několik muslimských duchovních, odsouzeno bylo i několik Chorvatů sympatizujících s nacismem. Uskutečnil se i soud s představiteli domácí extremistické scény, jmenovitě hnutí IBÖ.

Přečteno: 429x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rakousko, Parlament, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo