romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rakouský policista dostal od soudu podmínečný trest a pokutu za fotku údajného Hitlerova oblíbeného jídla

13.4.2021 12:04
Soud proběhl v Eisenstadtu, hlavním městě rakouské spolkové země Burgenland.
Soud proběhl v Eisenstadtu, hlavním městě rakouské spolkové země Burgenland.

Rakouský soud udělil podmínečný trest vězení a peněžitou pokutu policistovi, který na facebooku zveřejnil fotografii údajného oblíbeného jídla Adolfa Hitlera. Podle soudu tím porušil zákon zakazující nacismus, informovala agentura DPA. Rozsudek není pravomocný.

Zemský soud v Eisenstadtu, hlavním městě spolkové země Burgenland, rakouského policistu podmínečně odsoudil k deseti měsícům odnětí svobody a pokutě 6300 eur (164 000 korun) za to, že loni v den Hitlerových narozenin 20. dubna zveřejnil na facebooku snímek opatřený titulkem "Dnešní oběd! Vaječné noky se zeleným salátem".

Vaječné noky jsou typickým vídeňským jídlem, které někteří neonacisté prohlašují za Hitlerům oblíbený pokrm. Ačkoliv není historicky prokázané, že tomu tak skutečně bylo, některé restaurace v Rakousku v posledních desetiletích servírují "Eiernockerl" jako specialitu určenou právě pro 20. dubna. Část neonacistů pak v tento den zveřejňuje snímky noků na sociálních sítích.

Obviněný policista se u soudu hájil tím, že zveřejnění snímku pokrmu bylo čistě náhodné a nemá žádný neonacistický podtext. Po zveřejnění případu byl nicméně suspendován a přestal být rovněž členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Zákon zakazující nacismus je v Rakousku široce pojatý. Trestá členství v neonacistických skupinách jakož i jejich podporu, neonacistickou propagandu a vztahuje se na něj také posuzování některých násilných trestných činů. Obsahuje také souhrnný paragraf, který mimo jiné zakazuje blíže neurčitou činnost spojenou s nacismem.

Přečteno: 529x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rakousko, Nacismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo