romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rapeři kritizují extremismus a poukazují na jeho nebezpečí, které představuje i raper Moloch

7.2.2020 12:00
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.

S blížícími se volbami se aktivizuje stále více raperů, kteří se vyjadřují k situaci na Slovensku. S tématem přišel Refresher.cz.

Necelý měsíc před parlamentními volbami na Slovensku zveřejnil raper Moloch Vlavo svou politicky laděnou skladbu, za niž si nechal zaplatit od slovenské fašistické ĽSNS. Ani ne za 24 hodin poté se k tématu i přímo ke svému kolegovi vyjadřují další rapeři. Někteří prostřednictvím instagramových příběhů, Decko a Slavoj však vydali skladbu Nehanební bastardi, ve které prezentují opačný názor, než jaký má Moloch z bratislavské Petržalky.

Její refrén začíná slovy: "Zelené vlajky a uniformy, pryč s tím." Zelené vlajky mají právě slovenští fašisté, kteří často vystupují v uniformách. O předsedovi ĽSNS Mariánu Kotlebovi zde hovoří jako o starém náckovi.

Upozorňují na nebezpečí pravicového extremismu, vysvětlují jeho projevy a dávají jasně najevo, že hudba a jakékoli reference na fašismus nejdou dohromady. Tím kritizují i fanoušky rapu, kteří se otevřeně hlásí k extremistickým názorům.

Skladba Nehanební bastardi sice není přímou reakcí na Molocha, minimálně načasováním však tito rapeři reagují velmi trefně. Přímo pod videem upozorňují, že skladbou nevyjadřují sympatie k žádnému jinému politickému subjektu: „Skladba nevznikla na základě objednávky žádné politické strany, autoři jí vyjadřují svůj subjektivní názor.“  

Krátce po nich vydává skladbu s názvem Hanba! Prezident Lourajder, který se mikrofonu chopil poté, co Molochovu skladbu slyšel. Jde o přímý diss track, v němž konstatuje, že charakter Molocha byl vždy všem známý a nyní se projevil naplno. Vysvětluje mu, že rapový žánr se neztotožňuje s tím, co udělal a označuje ho za xenofoba a primitiva. O jeho skladbě rapuje jako o populistickém kýči.

"Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě v pořádku a sranda končí když nacpeš se náckům do zadku. Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě OK, ale předvedl jsi jak vypadá mentální stoka," vzkazuje Molochovi ve své písni Prezident Lourajder.

Molocha podle Refresheru veřejně kritizoval už i Franto alias Pouličný autor tónov, Matys, Otis a více dalších. Jeho výtvor pro Kotlebovce na objednávku zaznamenal za první den necelých 60 tisíc zhlédnutí a má 2x více negativních reakcí než pozitivních. 

Přečteno: 997x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Hudba, Fašismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo