romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rapeři kritizují extremismus a poukazují na jeho nebezpečí, které představuje i raper Moloch

7.2.2020 12:00
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.

S blížícími se volbami se aktivizuje stále více raperů, kteří se vyjadřují k situaci na Slovensku. S tématem přišel Refresher.cz.

Necelý měsíc před parlamentními volbami na Slovensku zveřejnil raper Moloch Vlavo svou politicky laděnou skladbu, za niž si nechal zaplatit od slovenské fašistické ĽSNS. Ani ne za 24 hodin poté se k tématu i přímo ke svému kolegovi vyjadřují další rapeři. Někteří prostřednictvím instagramových příběhů, Decko a Slavoj však vydali skladbu Nehanební bastardi, ve které prezentují opačný názor, než jaký má Moloch z bratislavské Petržalky.

Její refrén začíná slovy: "Zelené vlajky a uniformy, pryč s tím." Zelené vlajky mají právě slovenští fašisté, kteří často vystupují v uniformách. O předsedovi ĽSNS Mariánu Kotlebovi zde hovoří jako o starém náckovi.

Upozorňují na nebezpečí pravicového extremismu, vysvětlují jeho projevy a dávají jasně najevo, že hudba a jakékoli reference na fašismus nejdou dohromady. Tím kritizují i fanoušky rapu, kteří se otevřeně hlásí k extremistickým názorům.

Skladba Nehanební bastardi sice není přímou reakcí na Molocha, minimálně načasováním však tito rapeři reagují velmi trefně. Přímo pod videem upozorňují, že skladbou nevyjadřují sympatie k žádnému jinému politickému subjektu: „Skladba nevznikla na základě objednávky žádné politické strany, autoři jí vyjadřují svůj subjektivní názor.“  

Krátce po nich vydává skladbu s názvem Hanba! Prezident Lourajder, který se mikrofonu chopil poté, co Molochovu skladbu slyšel. Jde o přímý diss track, v němž konstatuje, že charakter Molocha byl vždy všem známý a nyní se projevil naplno. Vysvětluje mu, že rapový žánr se neztotožňuje s tím, co udělal a označuje ho za xenofoba a primitiva. O jeho skladbě rapuje jako o populistickém kýči.

"Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě v pořádku a sranda končí když nacpeš se náckům do zadku. Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě OK, ale předvedl jsi jak vypadá mentální stoka," vzkazuje Molochovi ve své písni Prezident Lourajder.

Molocha podle Refresheru veřejně kritizoval už i Franto alias Pouličný autor tónov, Matys, Otis a více dalších. Jeho výtvor pro Kotlebovce na objednávku zaznamenal za první den necelých 60 tisíc zhlédnutí a má 2x více negativních reakcí než pozitivních. 

Přečteno: 969x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Hudba, Fašismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo