romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rapeři kritizují extremismus a poukazují na jeho nebezpečí, které představuje i raper Moloch

7.2.2020 12:00
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.
Decko a Slavoj vydali protifašistickou skladbu Nehanební bastardi. Foto z videa písně.

S blížícími se volbami se aktivizuje stále více raperů, kteří se vyjadřují k situaci na Slovensku. S tématem přišel Refresher.cz.

Necelý měsíc před parlamentními volbami na Slovensku zveřejnil raper Moloch Vlavo svou politicky laděnou skladbu, za niž si nechal zaplatit od slovenské fašistické ĽSNS. Ani ne za 24 hodin poté se k tématu i přímo ke svému kolegovi vyjadřují další rapeři. Někteří prostřednictvím instagramových příběhů, Decko a Slavoj však vydali skladbu Nehanební bastardi, ve které prezentují opačný názor, než jaký má Moloch z bratislavské Petržalky.

Její refrén začíná slovy: "Zelené vlajky a uniformy, pryč s tím." Zelené vlajky mají právě slovenští fašisté, kteří často vystupují v uniformách. O předsedovi ĽSNS Mariánu Kotlebovi zde hovoří jako o starém náckovi.

Upozorňují na nebezpečí pravicového extremismu, vysvětlují jeho projevy a dávají jasně najevo, že hudba a jakékoli reference na fašismus nejdou dohromady. Tím kritizují i fanoušky rapu, kteří se otevřeně hlásí k extremistickým názorům.

Skladba Nehanební bastardi sice není přímou reakcí na Molocha, minimálně načasováním však tito rapeři reagují velmi trefně. Přímo pod videem upozorňují, že skladbou nevyjadřují sympatie k žádnému jinému politickému subjektu: „Skladba nevznikla na základě objednávky žádné politické strany, autoři jí vyjadřují svůj subjektivní názor.“  

Krátce po nich vydává skladbu s názvem Hanba! Prezident Lourajder, který se mikrofonu chopil poté, co Molochovu skladbu slyšel. Jde o přímý diss track, v němž konstatuje, že charakter Molocha byl vždy všem známý a nyní se projevil naplno. Vysvětluje mu, že rapový žánr se neztotožňuje s tím, co udělal a označuje ho za xenofoba a primitiva. O jeho skladbě rapuje jako o populistickém kýči.

"Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě v pořádku a sranda končí když nacpeš se náckům do zadku. Všichni věděli jsme, že to nemáš v hlavě OK, ale předvedl jsi jak vypadá mentální stoka," vzkazuje Molochovi ve své písni Prezident Lourajder.

Molocha podle Refresheru veřejně kritizoval už i Franto alias Pouličný autor tónov, Matys, Otis a více dalších. Jeho výtvor pro Kotlebovce na objednávku zaznamenal za první den necelých 60 tisíc zhlédnutí a má 2x více negativních reakcí než pozitivních. 

Přečteno: 1015x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Hudba, Fašismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo