romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rasismus v Bulharsku je na kritické úrovni. Hajlování na fotbalovém zápase je špičkou ledovce, Romové zažívají rasismus denně

22.10.2019 12:57
Fanoušci Bulharského týmu (FOTO: Repre YouTube)
Fanoušci Bulharského týmu (FOTO: Repre YouTube)

Minulý týden v pondělí se v Sofii odehrál zápas kvalifikace na MS 2020. Zápas mezi Anglií a Bulharskem ale neprobíhal úplně hladce. Během zápasu se někteří fanoušci Bulharské reprezentace rasisticky vyjadřovali na reprezentanty Anglie. Nacistické pozdravy a opičí skřeky byly nechutným útokem na hráče tmavé pleti. Tento rasistický skandál je ale jen špičkou ledovce. Podle bulharských Romů je rasismus jejich denním chlebem.

Neonacističtí fotbaloví fanoušci patří k uskupení Lauta Army. Tito lidé přišli na stadion oblečení v černých mikinách a během západu několikrát zvedli ruce k nacistickému pozdravu. Během hry také vydávali opičí skřeky. Díky tomuto incidentu byl zápas dvakrát přerušen a hrozilo i předčasné ukončení zápasu. Nakonec byl ale zápas dohrán a Anglie vyhrála. Tento nepřípustný skandál už stál místo šéfa bulharského fotbalu, Borise Michajlova a také trenéra bulharské reprezentace Kasimira Balakova.

Nicméně tento rasistický útok je jen špičkou ledovce toho, co se v Bulharsku děje dnes a denně. „Lidé si mě zastaví na ulici, podívají se do auta a zakřičí tsiganin (pejorativní označení pro Roma, pozn. redakce). Odjeď. Nechci si sednout do toho smradlavého taxíku,“ říká Steffan Stefanov, taxikář, který čelí denně mnoha rasistickým narážkám kvůli své barvě pleti. Zároveň dodává, že byl mnohokrát napaden a často po něm lidé plivali.

Téměř 5% všech obyvatel Bulharska tvoří Romové, kteří jsou nejčastějším terčem rasistických útoků. Vládu Bulharského předsedy vlády podporují tři pravicové strany, Národní strana pro záchranu Bulharska (NFSB), Bulharské národní hnutí (IMRO) a strana Attack. Podle listu The Guardian má Krasimir Karakačanov, lídr Bulharského národního hnutí, brzy předložit bulharskému parlamentu návrh jeho “stretegie romské integrace“. Tento návrh označuje Romy jako asociály a například navrhuje omezení počtu dětí, které může mít romská žena. Manifest jeho strany také vyzývá k vytvoření „rezervací“ pro Romy na základě modelu používaného pro domorodé Američany nebo Australany, přičemž tvrdí, že by se mohli stát „turistickými atrakcemi“.

Začátkem tohoto roku, po násilí mezi bulharskými Romy a Neromy, Karakačanov prohlásil: „Pravdou je, že musíme provést kompletní program pro řešení romského problému.“

Jonathan Lee, mluvčí Evropského střediska pro práva Romů, uvedl: „Rasistická skandování a útočná gesta z tribun se nepřibližují ani zdaleka situaci, která panuje v Bulharsku. Minulé pondělí v noci byla Evropa konfrontována s tím, co je pro většinu Romů v zemi každodenní. Rostoucí protiromský ráz, úpadek právního státu a stále více fašistická politická rétorika není ničím novým.“

"Oči světa byly otevřené," řekl Stefanov. "Většina Bulharska nic nevidí, a dokud oni neotevřou oči, nic se pro Romy nezmění."

Přečteno: 1779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo