Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Rasismus v Bulharsku je na kritické úrovni. Hajlování na fotbalovém zápase je špičkou ledovce, Romové zažívají rasismus denně

22. října 2019
Čtení na 2 minuty

Minulý týden v pondělí se v Sofii odehrál zápas kvalifikace na MS 2020. Zápas mezi Anglií a Bulharskem ale neprobíhal úplně hladce. Během zápasu se někteří fanoušci Bulharské reprezentace rasisticky vyjadřovali na reprezentanty Anglie. Nacistické pozdravy a opičí skřeky byly nechutným útokem na hráče tmavé pleti. Tento rasistický skandál je ale jen špičkou ledovce. Podle bulharských Romů je rasismus jejich denním chlebem.

Neonacističtí fotbaloví fanoušci patří k uskupení Lauta Army. Tito lidé přišli na stadion oblečení v černých mikinách a během západu několikrát zvedli ruce k nacistickému pozdravu. Během hry také vydávali opičí skřeky. Díky tomuto incidentu byl zápas dvakrát přerušen a hrozilo i předčasné ukončení zápasu. Nakonec byl ale zápas dohrán a Anglie vyhrála. Tento nepřípustný skandál už stál místo šéfa bulharského fotbalu, Borise Michajlova a také trenéra bulharské reprezentace Kasimira Balakova.

Nicméně tento rasistický útok je jen špičkou ledovce toho, co se v Bulharsku děje dnes a denně. „Lidé si mě zastaví na ulici, podívají se do auta a zakřičí tsiganin (pejorativní označení pro Roma, pozn. redakce). Odjeď. Nechci si sednout do toho smradlavého taxíku,“ říká Steffan Stefanov, taxikář, který čelí denně mnoha rasistickým narážkám kvůli své barvě pleti. Zároveň dodává, že byl mnohokrát napaden a často po něm lidé plivali.

Téměř 5% všech obyvatel Bulharska tvoří Romové, kteří jsou nejčastějším terčem rasistických útoků. Vládu Bulharského předsedy vlády podporují tři pravicové strany, Národní strana pro záchranu Bulharska (NFSB), Bulharské národní hnutí (IMRO) a strana Attack. Podle listu The Guardian má Krasimir Karakačanov, lídr Bulharského národního hnutí, brzy předložit bulharskému parlamentu návrh jeho “stretegie romské integrace“. Tento návrh označuje Romy jako asociály a například navrhuje omezení počtu dětí, které může mít romská žena. Manifest jeho strany také vyzývá k vytvoření „rezervací“ pro Romy na základě modelu používaného pro domorodé Američany nebo Australany, přičemž tvrdí, že by se mohli stát „turistickými atrakcemi“.

Začátkem tohoto roku, po násilí mezi bulharskými Romy a Neromy, Karakačanov prohlásil: „Pravdou je, že musíme provést kompletní program pro řešení romského problému.“

Jonathan Lee, mluvčí Evropského střediska pro práva Romů, uvedl: „Rasistická skandování a útočná gesta z tribun se nepřibližují ani zdaleka situaci, která panuje v Bulharsku. Minulé pondělí v noci byla Evropa konfrontována s tím, co je pro většinu Romů v zemi každodenní. Rostoucí protiromský ráz, úpadek právního státu a stále více fašistická politická rétorika není ničím novým.“

“Oči světa byly otevřené,” řekl Stefanov. “Většina Bulharska nic nevidí, a dokud oni neotevřou oči, nic se pro Romy nezmění.”

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon