romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasistický vrah z Buffala byl obžalován ze zločinů z nenávisti. Hrozí mu trest smrti

16.6.2022 14:43
(FOTO: repro CNN)
(FOTO: repro CNN)

Americké ministerstvo spravedlnosti vzneslo federální obžalobu z nenávisti proti 18letému Paytonu Gendronovi, který v květnu zabil deset lidí v supermarketu v převážně černošské čtvrti v Buffalu v New Yorku. V případě odsouzení by mohl dostat trest smrti.

Generální prokurátor Merrick Garland ve středu navštívil místo hromadné střelby a setkal se s pozůstalými.

Samotné obvinění z domácího terorismu z nenávisti se v New Yorku pojí s doživotním vězením bez možnosti podmínečného propuštění. Garland uvedl, že zločiny z nenávisti spáchané střelcem v Buffalu mohou být potrestány i trestem smrti, ministerstvo spravedlnosti podle něj bude jednat s pozůstalými a přeživšími.

Gendron, který zabil deset lidí a další tři zranil, část svého útoku vysílal živě na streamovací službě Twitch, než se vzdal policii. Před svým činem na internetu sdílel rasistickou tirádu a popsal své plány. V dlouhém příspěvku dal najevo, že se inspiroval jinými rasově motivovanými vraždami.

Střelba v Buffalu a později ve škole v Texaském Uvalde, kde 18letý útočník zavraždil 19 dětí a dvě učitelky, obnovila v USA výzvy ke zpřísněné zbrojních zákonů.

Vůdce senátní menšiny republikánů Mitch McConnell, že je "spokojen" s rámcem nového návrhu zákona o bezpečnosti zbraní. V případě jeho schválení by šlo o nejvýraznější zbrojní reformu v USA v posledních letech.

Návrh je méně ambiciózní ve srovnání se záměrem demokratického prezidenta Joea Bidena, ale přesto by novela dosáhla několika cílů, včetně zpřísnění prověrek pro kupce zbraní mladší 21 let a rozšíření policejních pravomocí v případech, kdy někdo nakupuje zbraně pro člověka, který kontrolou neprošel.

Přečteno: 732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Kriminalita, Rasismus, Nenávist, střelbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo