romea - logo
17. května 2022 (úterý)
svátek má Aneta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Reakce na osvobození policistů šikanujících romské děti: Je to nepřijatelné

Košice, 3.3.2015 13:35, (ROMEA)
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Osvobozující verdikt slovenského soudu z minulého týdne pro policisty, kteří byli v roce 2009 obviněni z týrání šestice nezletilých romských chlapců, vyvolal řadu nesouhlasných reakcí. Soud odmítl jako důkaz videozáznamy, které si policisté během ponižování a bití chlapců sami pořizovali na mobilní telefony. Rozhodnutí soudu není zatím pravomocné, odvolal se proti němu prokurátor.

Na videozáběrech policisté například děti nutí, aby se navzájem bily a také líbaly, nebo na ně pouští policejní psy bez náhubků. Přesto soud videa coby hlavní důkaz prokuratury odmítl jako nezákonné, jelikož dle platných slovenských zákonů musí soudy předem schválit pořízení odposlechů nebo nahrávek.

Slovenský server Denník N v této souvislosti vysvětluje, že zákon soudci umožňuje nebo až přikazuje odmítnout jako důkaz i takové usvědčující video, které si natočili samotní pachatelé.

"Právníci se mohou přít, zda v tomto konkrétním případu soud postupoval příliš konzervativně, nebo zda přesně naplnil literu zákona, ale laikům nevyhnutelně zůstane jen pocit, že jsou svědky skandálně nespravedlivého rozhodnutí," napsal Denník N.

Pravda musí vyjít najevo

Předseda Strany romské unie na Slovensku František Tanko před novináři označil rozhodnutí košického okresního soudu za absolutně nepřijatelné.

"Pravda nakonec musí vyjít najevo. Je nepřijatelné, aby policisty nejprve vyhodili z práce, a teď to bude ve finále vypadat tak, že je budou muset vzít zase k policii a odškodnit je. Toto nepovažujeme za právní stát," prohlásil pro server Romovia.sme.sk Tanko.

Tanko se navíc domnívá, že důvodem ke zproštění obžaloby je skutečnost, že oběti šikany byly romské děti. "Bílým chlapcům by to nepochybně neudělali, toto mohou dělat jen s cikány," dodal Tanko.

K výroku soudu se vyjádřil také Ivan Hriczko z neziskové organizace Proregio Košice. „Odsuzuji chování pracovníků policie, a zároveň odsuzuji údajné chování chlapců, kteří způsobili staré ženě trauma,“ uvedl Hriczko. Skupinka nezletilých chlapců byla totiž podezřelá z okradení a zranění starší ženy. Proto je tehdy strážníci předvedli na policejní stanici.

Ministerstvo vnitra Slovenské republiky se k verdiktu košického soudu odmítlo vyslovit. "K rozhodnutí soudu se ministerstvo vnitra SR nemůže vyjádřit, můžeme pouze respektovat rozhodnutí soudu," uvedla ve vyjádření pro redakci romských novin Romano nevo ľil Michaela Paulenová z tiskového oddělení MV SR.

Advokátka romských chlapců Vanda Durbáková považuje verdikt soudu za skandální. „Zdá se, že slovenská justice nedokáže zabezpečit účinný přístup k spravedlnosti ani v těch nejevidentnějších a nejjednoznačnějších případech krutého a nelidského zacházení v naší společnosti. Soudy nedokážou účinně ochránit občany před vážnými pochybeními represivních složek státu, jakou je policie, což pokládám za alarmujíce,“ zareagovala v tiskové zprávě Durbáková.

K případu se vyjádřil také zplnomocněnec pro romské komunity na Slovensku Peter Pollák. „Z videozáznamu vyplývá, že k šikanování chlapců ze strany policistů podle mého názoru došlo, a proto oceňuji fakt, že prokurátor se vůči rozsudku odvolal. Odsuzuji takovéto praktiky a ponižující zacházení s mladistvými osobami a dětmi,“ uvedl svém facebookovém profilu Pollák.

Není to poprvé

Podezření ze zaujatosti slovenských soudů při řešení obdobných kauz se neobjevuje poprvé. Projektový manažer Nadácie otvorenej spoločnosti OSF Stano Daniel uvádí na jejich blogu výčet některých případů, kdy po zákroku slovenských policistů nejednou došlo i k úmrtí Romů.

"Osvobozovací verdikt soudu s košickými policisty obviněnými z týraní romských chlapců není v širších souvislostech až tak překvapivý. Sám jsem ho sice nečekal, doufal jsem do poslední chvíle, že tyrany stihne spravedlivý trest. Ale v kontextu minulých rozhodnutí v podobných případech a typických postupů policie vůči Romům skutečně nešlo o překvapení," píše v úvodu Stano Daniel.

V textu zmiňuje mimo další i případ z roku 1999, kdy tehdy jedenadvacetilý Rom zemřel při policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Soud v Popradě případ uzavřel s tím, že muž ukradl během výslechu policistovi pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém. Podle Evropského soudu došlo k provinění zodpovědných orgánů, které případ řádně neprošetřily.

VÝBĚR PROBLEMATICKÝCH ZÁSAHŮ POLICIE PROTI ROMŮM NA SLOVENSKU

srpen 1999 - Jedenadvacetilý Rom zemřel po policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Podle oficiální verze muž při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém.(Více zde...)

6. července 2001 - Na policejní stanici ve středoslovenském městě Revúca několik policistů bilo 51letého Roma Karola Sendreie tak brutálně, že na následky zranění zemřel. Po půl roce bylo sedm obviněných policistů propuštěno. Později byli čtyři odsouzeni k trestům vězení od 8,5 roku do čtyř let. (Více zde...)

21. března 2009 - Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na policejní stanici je pod hrozbou fyzických trestů a za neustálých nadávek nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno. Soud 27. 2. 2015 pak zprostil obžaloby všech deset současných nebo bývalých policistů, kteří čelili trestnímu stíhání. (Více zde...)

9. května 2010 - Po zásahu slovenské pohotovostní jednotky v Tornali během každoroční oslavy na počest obětí druhé světové války zemřel na udušení 46-letý Rom, proti kterému policisté údajně použili nepřiměřené množství slzotvorného plynu. Podle svědků ho měli policisté bít a kopat do něj. (Více zde...)

16. června 2012 - Bývalý městský policista v Hurbanovu na jihu Slovenska zastřelil nelegálně drženou zbraní 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Svým činem chtěl prý "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli". (Více zde...)

19. června 2013 - Desítky policistů a těžkooděnců večer obsadily romskou osadu v Moldavě nad Bodvou. Policisté tam údajně pátrali po hledaných osobách. Obyvatelé osady však krátce po útoku tvrdili, že policisté do jejich domů vtrhli bezdůvodně, útočili na ženy i děti a používali prý paralyzéry a slzný plyn. (Více zde...)

Přečteno: 1669x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Rasismus, KošiceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo