romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecká levicová opozice by vyhrála volby, neonacisté stále sílí

Atény, 15.11.2012 12:03, (ROMEA)

Řecká parlamentní opozice z Koalice radikální levice (SYRIZA), která odmítá drastické vládní úspory jakožto ústupky mezinárodním věřitelům, by podle listopadových průzkumů veřejného mínění vyhrála volby. Nyní vládní konzervativní Novou demokracii (ND) by porazila zhruba o tři procentní body. Na třetím místě se od září stabilně uchytili neonacisté ze Zlatého úsvitu, kterým některé průzkumy dávají šanci i na zisk až 13 procent hlasů, tedy skoro dvojnásobku toho, co získali v předchozích volbách (sedm procent).

Podle nedávného průzkumu agentury Pulse RC pro deník To Pontiki by tak SYRIZA porazila ND s 23 procenty hlasů proti 20 procentům. Při použití matematického modelu odpisu propadlých hlasů a posílení tak pozic stran, jež by se do parlamentu dostaly, by levice nad konzervativci vedla v poměru 25,5 procenta ku 22 procentům.

Na třetím místě by se umístil Zlatý úsvit, který s prohlubující se krizí neustále nabírá na síle a získal by 11,5 procenta, respektive 13 procent hlasů.

Až čtvrtí jsou vládní socialisté z PASOK, kteří si mohou dělat naději maximálně na sedm procent hlasů, a třetí člen vládní koalice, Demokratická levice (DIMAR), se potácí kolem 4,5 procenta. Společně s ND by současná koalice horko těžko byla s to získat většinu v parlamentu, pokud zůstane v platnosti volební zákon přičítající vítězi voleb prémii 50 poslanců. Jestliže SYRIZA normu dříve kritizovala, už se objevily náznaky, že by se jejímu ponechání nebránila.

Řecko čelí již pět let trvající hospodářské recesi a poslední údaje a odhady ukazují, že v brzké době se z ní navzdory zahraniční pomoci jen tak nedostane.

Přečteno: 367x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, EU, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo