romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecká levicová opozice by vyhrála volby, neonacisté stále sílí

Atény, 15.11.2012 12:03, (ROMEA)

Řecká parlamentní opozice z Koalice radikální levice (SYRIZA), která odmítá drastické vládní úspory jakožto ústupky mezinárodním věřitelům, by podle listopadových průzkumů veřejného mínění vyhrála volby. Nyní vládní konzervativní Novou demokracii (ND) by porazila zhruba o tři procentní body. Na třetím místě se od září stabilně uchytili neonacisté ze Zlatého úsvitu, kterým některé průzkumy dávají šanci i na zisk až 13 procent hlasů, tedy skoro dvojnásobku toho, co získali v předchozích volbách (sedm procent).

Podle nedávného průzkumu agentury Pulse RC pro deník To Pontiki by tak SYRIZA porazila ND s 23 procenty hlasů proti 20 procentům. Při použití matematického modelu odpisu propadlých hlasů a posílení tak pozic stran, jež by se do parlamentu dostaly, by levice nad konzervativci vedla v poměru 25,5 procenta ku 22 procentům.

Na třetím místě by se umístil Zlatý úsvit, který s prohlubující se krizí neustále nabírá na síle a získal by 11,5 procenta, respektive 13 procent hlasů.

Až čtvrtí jsou vládní socialisté z PASOK, kteří si mohou dělat naději maximálně na sedm procent hlasů, a třetí člen vládní koalice, Demokratická levice (DIMAR), se potácí kolem 4,5 procenta. Společně s ND by současná koalice horko těžko byla s to získat většinu v parlamentu, pokud zůstane v platnosti volební zákon přičítající vítězi voleb prémii 50 poslanců. Jestliže SYRIZA normu dříve kritizovala, už se objevily náznaky, že by se jejímu ponechání nebránila.

Řecko čelí již pět let trvající hospodářské recesi a poslední údaje a odhady ukazují, že v brzké době se z ní navzdory zahraniční pomoci jen tak nedostane.

Přečteno: 362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, EU, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo