romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecká levicová opozice by vyhrála volby, neonacisté stále sílí

Atény, 15.11.2012 12:03, (ROMEA)

Řecká parlamentní opozice z Koalice radikální levice (SYRIZA), která odmítá drastické vládní úspory jakožto ústupky mezinárodním věřitelům, by podle listopadových průzkumů veřejného mínění vyhrála volby. Nyní vládní konzervativní Novou demokracii (ND) by porazila zhruba o tři procentní body. Na třetím místě se od září stabilně uchytili neonacisté ze Zlatého úsvitu, kterým některé průzkumy dávají šanci i na zisk až 13 procent hlasů, tedy skoro dvojnásobku toho, co získali v předchozích volbách (sedm procent).

Podle nedávného průzkumu agentury Pulse RC pro deník To Pontiki by tak SYRIZA porazila ND s 23 procenty hlasů proti 20 procentům. Při použití matematického modelu odpisu propadlých hlasů a posílení tak pozic stran, jež by se do parlamentu dostaly, by levice nad konzervativci vedla v poměru 25,5 procenta ku 22 procentům.

Na třetím místě by se umístil Zlatý úsvit, který s prohlubující se krizí neustále nabírá na síle a získal by 11,5 procenta, respektive 13 procent hlasů.

Až čtvrtí jsou vládní socialisté z PASOK, kteří si mohou dělat naději maximálně na sedm procent hlasů, a třetí člen vládní koalice, Demokratická levice (DIMAR), se potácí kolem 4,5 procenta. Společně s ND by současná koalice horko těžko byla s to získat většinu v parlamentu, pokud zůstane v platnosti volební zákon přičítající vítězi voleb prémii 50 poslanců. Jestliže SYRIZA normu dříve kritizovala, už se objevily náznaky, že by se jejímu ponechání nebránila.

Řecko čelí již pět let trvající hospodářské recesi a poslední údaje a odhady ukazují, že v brzké době se z ní navzdory zahraniční pomoci jen tak nedostane.

Přečteno: 363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, EU, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo