romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecká neonacistické strana Zlatý úsvit byla podle soudu zločineckou organizací. Desítky jejích členů byly nyní odsouzeny

23.10.2020 12:31
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos.
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos.

Řecký soud udělil trest 13 let vězení bývalému šéfovi krajně pravicové strany Zlatý úsvit Nikosi Michaloliakosovi za vedení zločinecké organizace. Stejně vysoké tresty dostalo i pět dalších bývalých poslanců této strany, včetně europoslance Joannise Lagose. Další členové důstali různě vysoké tresty. Informovala o tom řecká tisková agentura AMNA.

Řecká policie několik dní po skončení soudního řízení Michaloliakose zatkla. Stalo se tak poté, co soud odmítl žádost, aby Michaloliakos a další odsouzení mohli zůstat do rozhodnutí odvolacího soudu na svobodě. Ve vazbě skončí i dalších více než 30 osob odsouzených prvoinstančním soudem. Dalším pěti nepravomocně odsouzeným soud umožnil zůstat do rozsudku odvolacího soudu na svobodě. Mezi nimi je i Michaloliakosova manželka. 

"Jsem hrdý na to, že půjdu do vězení za své názory," prohlásil krátce před zadržením Michaloliakos.  

Příznivec neonacistického Zlatého úsvitu Jorgos Rupakias dostal doživotí za vraždu levicového aktivisty a populárního rappera Pavlose Fyssase, kterou spáchal v roce 2013. Právě po této vraždě zahájila řecká justice vyšetřování členů této strany, jež vedlo k nynějšímu procesu, označovanému na řecké poměry za historický.

V procesu bylo souzeno 68 lidí, včetně téměř dvou desítek poslanců bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit i jednoho europoslance za tuto stranu, odosuzeno jich bylo 57. Minulý týden uznal soud v Aténách vedení strany vinné ze zločinného spolčení a Rupakise z vraždy antifašisty Fyssase. Téměř čtyři desítky členů a příznivců Zlatého úsvitu uznal soud vinnými z různých činů, včetně násilí vůči imigrantům. Podle soudu členové strany soustavně páchali trestné činy z nenávisti. Jeden z bývalých poslanců dostal trest deset let vězení, další členy strany poslal soud za mříže na pět až sedm let za členství ve zločinecké organizaci. 

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo během ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru. V roce 2014 získala i tři mandáty v Evropském parlamentu. Lagos se stal europoslancem loni v červenci.

Přečteno: 621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Zlatý úsvit, Řecko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo