romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecká neonacistické strana Zlatý úsvit byla podle soudu zločineckou organizací. Desítky jejích členů byly nyní odsouzeny

23.10.2020 12:31
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos.
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos.

Řecký soud udělil trest 13 let vězení bývalému šéfovi krajně pravicové strany Zlatý úsvit Nikosi Michaloliakosovi za vedení zločinecké organizace. Stejně vysoké tresty dostalo i pět dalších bývalých poslanců této strany, včetně europoslance Joannise Lagose. Další členové důstali různě vysoké tresty. Informovala o tom řecká tisková agentura AMNA.

Řecká policie několik dní po skončení soudního řízení Michaloliakose zatkla. Stalo se tak poté, co soud odmítl žádost, aby Michaloliakos a další odsouzení mohli zůstat do rozhodnutí odvolacího soudu na svobodě. Ve vazbě skončí i dalších více než 30 osob odsouzených prvoinstančním soudem. Dalším pěti nepravomocně odsouzeným soud umožnil zůstat do rozsudku odvolacího soudu na svobodě. Mezi nimi je i Michaloliakosova manželka. 

"Jsem hrdý na to, že půjdu do vězení za své názory," prohlásil krátce před zadržením Michaloliakos.  

Příznivec neonacistického Zlatého úsvitu Jorgos Rupakias dostal doživotí za vraždu levicového aktivisty a populárního rappera Pavlose Fyssase, kterou spáchal v roce 2013. Právě po této vraždě zahájila řecká justice vyšetřování členů této strany, jež vedlo k nynějšímu procesu, označovanému na řecké poměry za historický.

V procesu bylo souzeno 68 lidí, včetně téměř dvou desítek poslanců bývalé parlamentní strany Zlatý úsvit i jednoho europoslance za tuto stranu, odosuzeno jich bylo 57. Minulý týden uznal soud v Aténách vedení strany vinné ze zločinného spolčení a Rupakise z vraždy antifašisty Fyssase. Téměř čtyři desítky členů a příznivců Zlatého úsvitu uznal soud vinnými z různých činů, včetně násilí vůči imigrantům. Podle soudu členové strany soustavně páchali trestné činy z nenávisti. Jeden z bývalých poslanců dostal trest deset let vězení, další členy strany poslal soud za mříže na pět až sedm let za členství ve zločinecké organizaci. 

Zlatý úsvit založil Michaloliakos v 80. letech jako neonacistické hnutí, které se posléze stalo politickou stranou. Široké řady příznivců získalo během ekonomické krize mimo jiné svou protiimigrační politikou. V letech 2012 až 2019 byla tato strana zastoupena i v řeckém parlamentu, kde v roce 2012 nakrátko obsadila 21 ze 300 křesel zákonodárného sboru. V roce 2014 získala i tři mandáty v Evropském parlamentu. Lagos se stal europoslancem loni v červenci.

Přečteno: 683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Zlatý úsvit, Řecko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo