romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecká policie intenzivně pátrá po vrazích pravicových extremistů

Atény, 4.11.2013 11:07, (ROMEA)
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz
Vůdce řecké neonacistické parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos. Foto: Archiv Romea.cz

Řecká policie intenzivně pátrá po vrazích členů neonacistické strany Zlatý úsvit, kteří byli v pátek zastřeleni v Aténách. Na příslušníky krajní pravice zaútočili na ulici neznámí muži na motorce; dva zabili a třetího vážně zranili. Podle policie šlo o předem dobře promyšlený čin, o pachatelích se dosud nepodařilo nic zásadního zjistit.

Média spekulují, že za útokem mohla stát krajní levice, důkazy ale neexistují. Čin vyšetřuje protiteroristická jednotka.

"Byl to podle mého profesionálně provedený útok," řekl agentuře DPA policejní mluvčí. Po balistické expertize se ukázalo, že zbraň použitá k vraždě není uvedena v policejní databázi střelných zbraní použitých v minulosti k trestné činnosti. Podle zpravodajského serveru Ekathimerini šlo o pistoli Zastava Tokarev ráže devět milimetrů a na místě činu zůstalo 12 nábojů.

Útok sice zaznamenala bezpečnostní kamera, ale muži měli na sobě helmy, takže jejich identifikace je obtížná.

Páteční útok na neonacisty Řecko šokoval a média se mu široce věnují. Podle komentátorů může vražda vyostřit situaci v krizí zmítané zemi: aténský deník Ta Nea například vyšel s titulkem "Dvanáct kulek proti demokracii" na první straně.

Incident se odehrál několik týdnů poté, co řecké úřady obvinily šest poslanců Zlatého úsvitu ze "zločinného spolčení". Řecká justice vede tažení proti neonacistům po vraždě levicového aktivisty a hudebníka, kterou spáchal jeden ze stoupenců Zlatého úsvitu.

Útok proběhl na západním předměstí řecké metropole Atén, u kanceláře neonacistické strany Zlatý úsvit. Vedle dvou zabitých utrpěla další osoba vážné zranění. Právní zástupce Zlatého úsvitu Jorgos Germenis řekl agentuře AP, že oběťmi jsou dva muži ve věku mezi 20 a 30 lety. Zastřeleni byli jedním ze dvou mužů na motorce, která se k nim přiblížila. 

Mluvčí Zlatého úsvitu Ilias Kassidiaris vraždu označil v řecké televizi Star TV za teroristický útok, který byl pečlivě naplánovaný. Zatím ovšem není jasné, zda oběti měly nějakou vazbu na neonacistickou stranu. Řecký ministr veřejného pořádku Nikos Dendias vyjádřil znepokojení nad incidentem a prohlásil, že úřady nedovolí, aby si v Řecku mezi sebou znesvářené strany vyřizovaly účty.

Přečteno: 431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Zlatý úsvit, Řecko, Násilí, Policie, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo