romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecká poslankyně: Imigranté jsou podlidé

Atény, 19.10.2012 11:09, (ROMEA)
Nacistickou terminologii použila členka parlamentu Eléni Zaruliaová (vpravo), Zdroj: http://whenthecrisishitthefan.com
Nacistickou terminologii použila členka parlamentu Eléni Zaruliaová (vpravo), Zdroj: http://whenthecrisishitthefan.com

Řecká poslankyně za krajně pravicovou stranu Zlatý úsvit se dnes v parlamentu postarala o velký rozruch, když označila přistěhovalce v zemi za "podlidi". Vysloužila si za to mimo jiné kritiku vedení parlamentu.

Nacistickou terminologii použila členka parlamentu Eléni Zaruliaová v souvislosti se snahou extrémní pravice zavést úřední rozlišování mezi přistěhovalci řeckého původu, zejména z Albánie a Ruska, a ostatními cizinci, kteří do Řecka emigrovali.

"Je nepřijatelné, aby (lidé řeckého původu) byli přiřazováni k tomuto druhu podlidí, kteří vtrhli do naší země se všemi těmi nemocemi, které se přivlékají," prohlásila za Zaruliaová souhlasného pokřiku svých stranických kolegů .

Předsedající parlamentu za opoziční levici ji poté vyzval, aby svoje slova odvolala. A když odmítla, požádal pravicového ministra vnitra Euripidise Stylianidise, aby intervenoval. Ten to ale odmítl se suchým poukazem na známé oficiální postoje vlády proti jakékoli diskriminaci.

Členka Zlatého úsvitu, který je po zisku sedmi procent hlasů v letošních volbách zastoupen 18 poslanci, byla počátkem října jmenována do výboru pro rovnost a antidiskriminační opatření v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. To vyvolalo odpor mezi organizacemi hájícími lidská práva a bojujícími proti rasismu a také u různých židovských skupin.

Členové Zlatého úsvitu jsou hodně aktivní i na veřejnosti, kde útočí nejen na přistěhovalce, ale také na levici a na nejrůznější menšiny, mimo jiné i na homosexuály. Podle průzkumů veřejného mínění sympatie veřejnosti ke straně stoupají. Nyní by ji volilo 12 procent voličů.

Pozn. redakce: Podčlověk "Untermensch" je nechvalně známý pojem používaný nacistickou rasovou ideologií označující „níže postavené osoby“, převážně „masy z východu“ jako jsou Židé, Romové, Maďaři a Slované zahrnující Poláky, Rusy, Bělorusy a Ukrajince. Čechy, Moravany a Slováky nevyjímaje.

brf, ČTK
Přečteno: 1465x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Řecko, EU, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo