romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecké úřady evakuují uprchlíky z tábora Idomeni

25.5.2016 16:19
Uprchlíci na hraničním přechodu. (FOTO: iniciativa Pomáháme lidem na útěku)
Uprchlíci na hraničním přechodu. (FOTO: iniciativa Pomáháme lidem na útěku)

Na severu Řecka dnes pokračuje evakuace provizorního uprchlického tábora Idomeni. V úterý z něj bylo podle koordinačního střediska odvezeno přes 2030 lidí. Evakuace má trvat týden až deset dní, uprchlíci jsou odváženi do lépe vybavených táborů a zařízení na severu Řecka.

Dnešní převoz uprchlíků začal podle agentury AP v 7:30 SELČ, kdy stejně jako v úterý lidé začali nastupovat do přistavených autobusů. Na místě je připraveno k zásahu 700 policistů, avšak úterní evakuace se obešla bez incidentů.

Podle úřadů bylo v pondělí odvezeno více než 1270 Kurdů, přes 660 Syřanů a necelá stovka jezídů. Rychle přistavená těžká technika začala likvidovat uvolněné stany.

"Evakuace postupuje bez problémů. V ideálním případě budou lidé odsud převezeni do konce týdne. Nestanovili jsme si ale pevný termín," řekl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis.

V úterý byli uprchlíci z Idomeni odváženi do přijímacího střediska v průmyslové zóně Soluně. Asi sto uprchlíků však odmítlo do objektu vstoupit a vydali se podle policie pěšky do centra města. Řecké úřady připravily pro lidi z Idomeni stanové tábory a upravené průmyslové komplexy vybavené pro důstojnější pobyt. Kapacita nových středisek je asi 6000 míst.

V nevyhovujících podmínkách v Idomeni poblíž makedonské hranice bylo před zahájením evakuace přes 8000 lidí, hlavně Syřané, Iráčané, Afghánci, Pákistánci, Íránci a lidé ze severní Afriky. Většina z nich směřuje dále do Evropy, avšak v Řecku uvázli, když Makedonie a další evropské země před třemi měsíci uzavřely pro uprchlíky hranice. Loni jich přišel do Evropy více než milion. V celém Řecku čeká na šanci pokračovat v cestě 54.000 uprchlíků.

Uprchlíci začali kvůli zablokované balkánské cestě používat znovu více středomořskou trasu. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v úterý oznámila, že od začátku roku přišlo do Evropy námořní cestou 190.000 uprchlíků. Z nich více než 1300 cestu nepřežilo.

Přečteno: 668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Řecko, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo