romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecké úřady evakuují uprchlíky z tábora Idomeni

25.5.2016 16:19
Uprchlíci na hraničním přechodu. (FOTO: iniciativa Pomáháme lidem na útěku)
Uprchlíci na hraničním přechodu. (FOTO: iniciativa Pomáháme lidem na útěku)

Na severu Řecka dnes pokračuje evakuace provizorního uprchlického tábora Idomeni. V úterý z něj bylo podle koordinačního střediska odvezeno přes 2030 lidí. Evakuace má trvat týden až deset dní, uprchlíci jsou odváženi do lépe vybavených táborů a zařízení na severu Řecka.

Dnešní převoz uprchlíků začal podle agentury AP v 7:30 SELČ, kdy stejně jako v úterý lidé začali nastupovat do přistavených autobusů. Na místě je připraveno k zásahu 700 policistů, avšak úterní evakuace se obešla bez incidentů.

Podle úřadů bylo v pondělí odvezeno více než 1270 Kurdů, přes 660 Syřanů a necelá stovka jezídů. Rychle přistavená těžká technika začala likvidovat uvolněné stany.

"Evakuace postupuje bez problémů. V ideálním případě budou lidé odsud převezeni do konce týdne. Nestanovili jsme si ale pevný termín," řekl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis.

V úterý byli uprchlíci z Idomeni odváženi do přijímacího střediska v průmyslové zóně Soluně. Asi sto uprchlíků však odmítlo do objektu vstoupit a vydali se podle policie pěšky do centra města. Řecké úřady připravily pro lidi z Idomeni stanové tábory a upravené průmyslové komplexy vybavené pro důstojnější pobyt. Kapacita nových středisek je asi 6000 míst.

V nevyhovujících podmínkách v Idomeni poblíž makedonské hranice bylo před zahájením evakuace přes 8000 lidí, hlavně Syřané, Iráčané, Afghánci, Pákistánci, Íránci a lidé ze severní Afriky. Většina z nich směřuje dále do Evropy, avšak v Řecku uvázli, když Makedonie a další evropské země před třemi měsíci uzavřely pro uprchlíky hranice. Loni jich přišel do Evropy více než milion. V celém Řecku čeká na šanci pokračovat v cestě 54.000 uprchlíků.

Uprchlíci začali kvůli zablokované balkánské cestě používat znovu více středomořskou trasu. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v úterý oznámila, že od začátku roku přišlo do Evropy námořní cestou 190.000 uprchlíků. Z nich více než 1300 cestu nepřežilo.

Přečteno: 670x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Řecko, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo