romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecko schválilo zřízení krizového fondu pro romská tábořiště a osady

20.4.2020 11:34
Řecko, desinfekce romských osad kvůli COVID-19, (FOTO:  Roma Civil Monitor)
Řecko, desinfekce romských osad kvůli COVID-19, (FOTO: Roma Civil Monitor)

Ministerstvo vnitra informovalo 27. března o tom, že řecká vláda vyčlenila v souvislosti s pandemií koronaviru 2,255,000 euro na ochranu ohrožených romských obyvatel žijících v segregovaných tábořištích a osadách. 

Pro realizaci potřebných opatření,dostane 98 obcí dotaci ve výši 5,000 až 60,000 euro.Z těchto dotací se budou dělat vnitřní a vnější desinfekce tábořišť, informační kampaň o následcích onemocnění COVID-19 a zajištění pitné vody a jakýchkoliv dalších preventivních prostředků k zajištění ochrany veřejného zdraví.

Již před schválením krizového fondu, některé obce samy podnikly kroky k ochraně nejzranitelnějších skupin obyvatel. Například místostarosta města Chalandri (75,000 obyvatel) Kostas Gerolymatos spolu s romskou mediatorkou Elena Desiotou navštívili místní romskou osadu a informovali její obyvatele o různých aspektech nákazy COVID - 19 a nutných preventivních i karanténních opatřeních. Obyvatelé osady také mohou využívat městem dotovaný obchod k nákupu potravin a ochranných prostředků.

Zastupitelstvo nabídlo v rámci své kapacity části obyvatel přesídlení do sociálního bydlení a zároveň se stará o demolici opuštěných přístřešků a desinfekci okolí. Podobně zastupitelé na ostrově Kréta desinfikovali osady, vybavili je sanitárními prostředky a spustili informační kampaň o prevenci a symptomech nemoci. 

Článek je překladem zprávy z produkce řecké sekce Roma Civil Monitor.

Přečteno: 435x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Řecko, Osada, PodporaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo