romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecko: Tisíce lidí přišly na pohřeb zpěváka, kterého ubodal neonacista

Athény, 19.9.2013 22:59, (ROMEA)
Na místě vraždy hiphopového zpěváka Pavlose Fisase, kterého 18. 9. 2013 ubodal 45letý neonacista, lidé zapalují svíčky... (FOTO: YouTube.com)
Na místě vraždy hiphopového zpěváka Pavlose Fisase, kterého 18. 9. 2013 ubodal 45letý neonacista, lidé zapalují svíčky... (FOTO: YouTube.com)

Tisíce lidí se dnes shromáždily v Aténách na pohřbu hiphopového zpěváka, kterého ve středu zavraždil příznivec neonacistické strany Zlatý úsvit. Premiér Antonis Samaras prohlásil, že Řecko nedovolí neonacistům páchat násilí a útočit na principy demokratické společnosti. Pohřeb se konal v atmosféře dvoudenní stávky proti vládním škrtům v sociální oblasti. Večer se v souvislosti se zpěvákovou vraždou uskutečnila v Aténách další demonstrace za účasti 4000 lidí.

Bílou rakev s tělem 34letého umělce Pavlose Fisase, známého svými protirasistickými postoji, nesli jeho příbuzní krátce před polednem na hřbitov na aténském předměstí za doprovodu asi dvou tisícovek sympatizantů.

"Prasata! Fašisti! Vrahové!" směřovali někteří účastníci pohřbu svůj hněv k třetí nejsilnější parlamentní straně v zemi, která používá symboly evokující nacismus. Další lidé zpívali písně tragicky zesnulého umělce, k jehož ubodání se přiznal 45letý neonacista, který na fotografii zveřejněné řeckými médii objímá jednoho z poslanců antiimigrantské strany Zlatý úsvit.

Její vedení se od činu oficiálně distancovalo, organizace na ochranu lidských práv ale stranu dlouhodobě obviňují z útoků na imigranty, které se ale nepodařilo prokázat. Násilí spojené s neonacismem dnes v řecké televizi odsoudil premiér Samaras, podle něhož vláda nedovolí "následníkům nacistů otrávit společenský život, páchat zločiny, provokovat a podminovat základy země, která dala světu demokracii".

Řecká společnost je těžce zasažena dluhovou krizí a drastické rozpočtové škrty vedou k masivním protestům a radikalizaci části společnosti, kvůli čemuž se do parlamentu dostaly dříve okrajové strany, jako je Zlatý úsvit. Politici i média po středeční vraždě vyzývají k uklidnění společenského napětí a extremistických tendencí. "Už toho bylo dost!" uvedl dnes titulkem na první straně deník Ta Nea článek ilustrovaný přeškrtnutým hákovým křížem.

Středeční večerní demonstrace svolané v Aténách a dalších velkých městech na protest proti vraždě se zvrhly v násilí. Policie se na případné střety přichystala i dnes. Večerní manifestace převážně levicově smýšlejících účastníků na aténském předměstí Keratsini, kde byl aktivista ubodán, měla ale klidný průběh. "Stop fašismu" stálo na transparentech. Demonstranti také skandovali hesla jako: "Pryč s fašisty", "Pracující se nebojí výhrůžek" nebo Povstaň, lide, neskláněj hlavu, odpor je jediná možná cesta".

VIDEO

Přečteno: 594x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Extremismus, Neonacismus, Vražda, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo