romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecký metropolita označil neonacisty za sladkou naději lidu

Athény, 29.10.2012 11:39, (ROMEA)
Kanceláře neonacistické strany Zlatý úsvit
Kanceláře neonacistické strany Zlatý úsvit

Významný představitel řecké pravoslavné církve, kalavritský metropolita Ambrosios, včera šokoval veřejnost, když označil neonacisty ze strany Zlatý úsvit za sladkou naději lidu. Server newsit.gr označil výroky duchovního za projev šílenství.

I řada dalších řeckých serverů si všimla, že Ambrosios například pochválil neonacisty za nedávné násilné narušení divadelního představení znázorňujícího Ježíše Krista a jeho učedníky jako homosexuály. Podle něj tak extremisté chránili čisté Ježíšovo jméno.

Ambrosios se také pustil do kritiky Koalice radikální levice (SYRIZA), která je největší opoziční stranou v parlamentu a která tvrdila, že se metropolita nadšeně chystá vysvětit kanceláře Zlatého úsvitu.

Tento záměr popřel a obvinil SYRIZA, že se z jejích stoupenců rekrutují maskovaní útočníci z násilných protivládních demonstrací, kteří "vrhli Atény do plamenů". Přijít na jméno nemohl ani vůdci Alexisovi Tsiprasovi, který uzavřel pouze civilní sňatek, místo aby šel do kostela, jak je v Řecku ještě většinou tradicí.

Řecko čelí na jedné straně projevům neonacistů a na straně druhé jejich podpoře dokonce z různých řad, například rostou oprávněné obavy z propojení policie s neonacisty, proti jejichž stále smělejším rasistickým útokům úřady málo zasahují. Podle serveru BBC odhaduje řecký poslanec za extremistickou stranu Zlatý úsvit, že ji podporuje 50 až 60 procent zaměstnanců policie.

"Řecká společnost je připravena, i když se to nikomu nelíbí, na boj. Na nový druh občanské války," tvrdil poslanec Ilias Panagiotaros, který se jinak živí jako prodejce prostředků osobní obrany včetně masek na obličej nebo triček velebících fotbalové násilí.

Podle BBC jsou podobné názory v zemi rozšířené a za Panagiotarose hovoří i jeho činy. Minulý týden vedl demonstraci, která násilně zastavila divadelní představení Corpus Christi amerického dramatika Terence McNallyho, který znázornil Ježíše a jeho apoštoly jako homosexuály. Panagiotarose zachytila kamera, jak provolává rasistická a homofobní hesla.

Režisér Vasilis Laertis volal policii na pomoc, ale ta nezasáhla. "Byla to řecká Křišťálová noc," řekl s odkazem na nacistické protižidovské pogromy. Podle něj členové Zlatého úsvitu telefonovali jeho matce a vyhrožovali, že jí pošlou syna po kousíčkách v krabici. "Chci vědět, jestli žijeme v demokracii nebo v diktatuře," dodal.

BBC připomněla, že je zdokumentovaná činnost i dalších krajně pravicových poslanců, z nichž jeden vedl svou skupinu proti cizineckým stánkařům na aténském předměstí Rafina a jiný odváděl svého zatčeného stranického kolegu pryč od policistů.

Podle Panagiotarose je cílem Zlatého úsvitu vyprovokovat úřady k tomu, aby konaly samy svou práci. Jméno strany má prý už takovou váhu, že se před jejími členy imigranti, z nichž žádný podle něho není v Řecku legálně, klidí, a policie už je přítomná v místech, kde hrozí, že se neonacisté objeví.

Zlatý úsvit od voleb, v nichž získal sedm procent hlasů, v preferencích notně zesílil - podporuje ho údajně už 12 procent obyvatel, a je tak třetí nejoblíbenější politickou stranou. A u policie samotné je její obliba ještě údajně markantnější. Panagiotaros tvrdil, že stoupenců mezi policisty, kteří tvoří podstatnou část jeho klientely, je možná víc než polovina.

Proti Zlatému úsvitu, který se vyhraňuje proti levici, se pokusili postavit anarchisté. Při jedné konfrontaci zasáhly policejní hlídky na motorkách, které zatkly 15 lidí. V policejních celách byli údajně zadržovaní ponižováni a biti a bylo jim vyhrožováno i další šikanou ze strany Zlatého úsvitu. Úřady nelidské zacházení ale popírají s poukazem na to, že nebyly proti policii vzneseny stížnosti.

Přečteno: 1089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo