romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řecký parlament se sejde i s poslanci Zlatého úsvitu v poutech

Athény, 5.2.2015 9:57, (ROMEA)
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)

Řecký parlament se dnes sejde na ustavující schůzi poté, co se před více než týdnem konaly předčasné volby. V těch vyhrála do té doby opoziční levicová strana SYRIZA, která spolu s nacionalistickými Nezávislými Řeky poměrně rychle vytvořila koaliční vládu. Ta by měla požádat někdy počátkem příštího týdne o důvěru.

Poslanci zahájí svou práci složením přísahy. Akce se zúčastní i 17 zákonodárců za neonacistickou stranu Zlatý úsvit, který ve volbách opět skončil třetí. Část jich ale dorazí v poutech, protože čekají ve vazbě na soudní proces.

Řecká justice totiž dnes definitivně rozhodla, že špičky neonacistické strany Zlatý úsvit v čele s jejím vůdcem Nikolaosem Michaloliakosem půjdou před soud pro obvinění ze zločinného spolčení. Za to jim hrozí až 20 let vězení. Proces, který pravděpodobně začne 20. dubna, čeká všech 18 bývalých poslanců strany a rovněž 54 dalších jejích činitelů.

Justice zahájila tažení proti Zlatému úsvitu v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fysase v září 2013. Tou vyvrcholily několik let trvající násilné aktivity namířené mimo jiné proti přistěhovalcům, stoupencům levice a sexuálně jinak orientovaným osobám.
brf, ČTK
Přečteno: 666x
 

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Řecko, Zlatý úsvit, Neonacismus, Extremismus, Nenávist, Vražda, Menšiny, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo