romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řecký parlament se sejde i s poslanci Zlatého úsvitu v poutech

Athény, 5.2.2015 9:57, (ROMEA)
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)
Poslanci neonacistické strany Zlatý úsvit v řeckém parlamentu (Zdroj: himara.gr)

Řecký parlament se dnes sejde na ustavující schůzi poté, co se před více než týdnem konaly předčasné volby. V těch vyhrála do té doby opoziční levicová strana SYRIZA, která spolu s nacionalistickými Nezávislými Řeky poměrně rychle vytvořila koaliční vládu. Ta by měla požádat někdy počátkem příštího týdne o důvěru.

Poslanci zahájí svou práci složením přísahy. Akce se zúčastní i 17 zákonodárců za neonacistickou stranu Zlatý úsvit, který ve volbách opět skončil třetí. Část jich ale dorazí v poutech, protože čekají ve vazbě na soudní proces.

Řecká justice totiž dnes definitivně rozhodla, že špičky neonacistické strany Zlatý úsvit v čele s jejím vůdcem Nikolaosem Michaloliakosem půjdou před soud pro obvinění ze zločinného spolčení. Za to jim hrozí až 20 let vězení. Proces, který pravděpodobně začne 20. dubna, čeká všech 18 bývalých poslanců strany a rovněž 54 dalších jejích činitelů.

Justice zahájila tažení proti Zlatému úsvitu v souvislosti s vraždou levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fysase v září 2013. Tou vyvrcholily několik let trvající násilné aktivity namířené mimo jiné proti přistěhovalcům, stoupencům levice a sexuálně jinak orientovaným osobám.
brf, ČTK
Přečteno: 683x
 

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Řecko, Zlatý úsvit, Neonacismus, Extremismus, Nenávist, Vražda, Menšiny, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo