romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Řečtí neonacisté vpochodovali na první zasedání parlamentu v sevřené formaci jako vojenská jednotka

Atény, Řecko, 18.5.2012 12:50, (ROMEA)
Nikose Michaloliákose, vůdce Zlatého úsvitu, natočila řecká televize Mega při hajlování.

Řečtí poslanci, kteří byli zvoleni před necelými dvěma týdny za neonacistickou stranu Zlatý úsvit, vpochodovali na první zasedání parlamentu v sevřené formaci jako vojenská jednotka. Poslanci ostatních politických stran se od nich drželi štítivě dál, aby se s nimi dostali do co nejmenšího kontaktu. Informoval o tom serveru řeckého deníku Ethnos.

Zatímco po počátečních rozpacích se nacionalističtí poslanci usadili na úplně pravém okraji sněmovny, jejich kolegové z jiných stran jim přichystali ledové přijetí a nikoho z nich si nevšímali. Největším obloukem je jako dávné nepřátele obešla předsedkyně Řecké komunistické strany (KKE) Aleka Papariga.

Při skládání přísahy neonacisté napřáhli ruce při pozdravu velmi podobnému tomu nacistickému. Vůdce Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos se pozdravil akorát s jediným funkcionářem, který je dle jeho názor hoden úcty, a sice ministrem obrany.

Při skládání přísahy na korán, kterou provedli tři muslimští poslanci ze severovýchodního Řecka, pak na rozdíl od ostatních kolegů poslanci Zlatého úsvitu nepovstali.

Nikos Michaloliákos považuje pece a plynové komory v nacistických koncentračních táborech za lež. Popírání holokaustu se dopustil v nedělním rozhovoru pro tamní soukromou televizi Mega. Zlatý úsvit šel do voleb s protiimigrantským heslem „musíme zemi zbavit špíny“, má ve znaku svastiku připomínající hákový kříž a na jejích mítincích se hajluje.


Řečtí neonacisté v akci. Nikos Michaloliákos kráčí v modré košili, v levé části fotografie v popředí.

Předvolební recept neonacistů na řešení ekonomické krize v zemi vypadal jednoduše: vyhoštění stovek tisíc přistěhovalců a zaminování hranic s okolními státy, odkud nejčastěji přicházejí. "Chceme vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce. Chceme odtud dostat jejich zápach," prohlásil Frangiskos Porichis.

"Nastala hodina strachu pro zrádce vlasti," zahřímal předseda Zlatého úsvitu Michaloliákos na svolané tiskové konferenci, z níž nechal vyhodit některé novináře, kteří při jeho příchodu nepovstali. "Tohle je teprve začátek," řekl také Michaloliákos nevraživě směrem k zahraničním dopisovatelům, které jeho hnutí obviňuje z šíření lží o jeho ideologii.

Novináři zkoumali volební výsledky v několika volebních obvodech v Aténách, kde 5 000 policistů v aktivní službě volí. V některých okrscích získal Zlatý úsvit překvapujících 19 až 24 procent. Podle listu v jedenácti okrscích (čísla 806 až 816) blízko policejní stanice Ellas pak strana dokonce obdržela většinu hlasů! Ve čtyřech okrscích nedaleko policejní stanice MAT získala strana 13 až 19 procent.

Podle volebních seznamů volilo v každém ze zkoumaných okrsků zhruba 550 až 700 lidí, z nichž 20 až 30 procent byli policisté. Z analýzy podle listu To Vima vyplývá, že 45 až 59 procent z nich volilo Zlatý úsvit.

Řecký parlament zahájil zasedání, které potrvá pouze do pátku, kdy se zase rozpustí. Političtí lídři se nebyli s to dohodnout na vládní koalici a tak se volby budou 17. června opakovat. Podle průzkumů veřejného mínění Zlatému úsvitu, který dostal ve volbách skoro sedm procent hlasů, hrozí ztráta jednoho až jednoho a půl procentního bodu.

KAM DÁL?
Vůdce řeckých neonacistů Michaloliákos popřel holokaust. Jeho stranu Zlatý úsvit volilo hodně policistů
Česká pozice:Řecko: Voličským pilířem neonacistů jsou policisté
Zlatý úsvit: Chceme z Řecka dostat přistěhovalce a jejich zápach. A pak zaminovat hranice
Řečtí neonacisté získali ve volbách 20 poslaneckých křesel. V Evropě je tak již osm zemí, kde jsou extremisté v parlamentu

ČTK, čtk,fk
Přečteno: 1301x
 

Kam dál:

Štítky:  

NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo