romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitel ODIHR k žhářskému útoku, při kterém zemřely romské děti: Pokud šlo o rasismus, musí být reakce silná

12.5.2017 12:36
Vraždu dvou romských holčiček a jejich starší sestry v Itálii odsoudil 11. 5. 2017 Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR)se vyjádřil (Koláž: Romea.cz)
Vraždu dvou romských holčiček a jejich starší sestry v Itálii odsoudil 11. 5. 2017 Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR)se vyjádřil (Koláž: Romea.cz)

Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), odsoudil vraždu tří romských sester ve věku čtyři, osm a dvacet let. Romky zemřely po útoku zápalnou lahví na karavan, kde spali společně s rodiči a dalšími sourozenci v noci 10. 5. 2017 v italském Římě.

"Kdo se dopustil tohoto obrovského zločinu, musí být předveden před soud a já naléhavě vyzývám příslušné úřady v Itálii, aby provedly důkladné vyšetřování, aby našly viníky a stíhaly je v plném rozsahu," uvedl ředitel ODIHR. "Vyšetřovatelé musí přezkoumat všechny možné motivace útoku a pokud se prokáže, že byl rasově motivovaný, musí být vydán jasný signál soudy, ale i politickými lídry," dodal Link.

Michael G. Link pochválil veřejné prohlášení italského prezidenta, předsedkyně dolní komory italského parlamentu a primátora Říma, kteří vraždy odsoudili. Zdůraznil také, že je potřeba zajistit zlepšení životních podmínek a bezpečnosti Romů. Podle něj je také nutné zabránit protiromské rétoric ze strany politiků, která vytváří nenávist a vede k útokům proti Romům.

"Všechny zúčastněné státy OBSE se zavázaly zlepšit situaci Romů a Sintů, stejně jako se zavázaly předcházet a potlačovat zločiny z nenávisti v jejich zemích," uvedl ředitel ODIHR. "Jsme znepokojeni opakovanými zprávami o incidentech z nenávisti zaměřených na romské komunity v Itálii. Pokud by byl tento nelidský čin skutečně motivován takovou nenávistí, musí příslušné italské orgány prokázat, že takové trestné činy nebudou tolerovat," uvedl Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR).

Na žhářský útok zareagoval také zástupce Generálního tajemníka pro romské otázky Rady Evropy Valeriu Nicolae, který vyjádřil soustrast napadené rodině a vyzval italské úřady k pomoci pozůstalým. "Rád bych upozornil místní úřady na zoufalou situaci Romů žijících v táborech poblíž Říma a v celé Itálii. Chudoba, marginalizace a rasismus vystavuje zranitelné skupiny nebezpečí a v takových situacích jsou obvykle nejvíce ohrožené děti," uvedl v prohlášení Vaeriu Nicolae.

Žhářský útok se odehrál ve středu 10. 5. 2017 krátce před půl čtvrtou ráno na parkovišti u obchodního centra Primavera. Sestry Elisabeth, Francesca a Angelica spaly v horním patře karavanu a nepodařilo se jim z plamenů zachránit. Jejich rodičům a dalším sourozencům se podařilo vůz opustit. Vyšetřovatelé zkoumají všechny možné motivy útoku od rasově motivovaného útoku až po pomstu v rámci romské komunity.

Přečteno: 2551x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Itálie, ODIHR, OBSE, EU, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo