romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitel ODIHR k žhářskému útoku, při kterém zemřely romské děti: Pokud šlo o rasismus, musí být reakce silná

12.5.2017 12:36
Vraždu dvou romských holčiček a jejich starší sestry v Itálii odsoudil 11. 5. 2017 Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR)se vyjádřil (Koláž: Romea.cz)
Vraždu dvou romských holčiček a jejich starší sestry v Itálii odsoudil 11. 5. 2017 Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR)se vyjádřil (Koláž: Romea.cz)

Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), odsoudil vraždu tří romských sester ve věku čtyři, osm a dvacet let. Romky zemřely po útoku zápalnou lahví na karavan, kde spali společně s rodiči a dalšími sourozenci v noci 10. 5. 2017 v italském Římě.

"Kdo se dopustil tohoto obrovského zločinu, musí být předveden před soud a já naléhavě vyzývám příslušné úřady v Itálii, aby provedly důkladné vyšetřování, aby našly viníky a stíhaly je v plném rozsahu," uvedl ředitel ODIHR. "Vyšetřovatelé musí přezkoumat všechny možné motivace útoku a pokud se prokáže, že byl rasově motivovaný, musí být vydán jasný signál soudy, ale i politickými lídry," dodal Link.

Michael G. Link pochválil veřejné prohlášení italského prezidenta, předsedkyně dolní komory italského parlamentu a primátora Říma, kteří vraždy odsoudili. Zdůraznil také, že je potřeba zajistit zlepšení životních podmínek a bezpečnosti Romů. Podle něj je také nutné zabránit protiromské rétoric ze strany politiků, která vytváří nenávist a vede k útokům proti Romům.

"Všechny zúčastněné státy OBSE se zavázaly zlepšit situaci Romů a Sintů, stejně jako se zavázaly předcházet a potlačovat zločiny z nenávisti v jejich zemích," uvedl ředitel ODIHR. "Jsme znepokojeni opakovanými zprávami o incidentech z nenávisti zaměřených na romské komunity v Itálii. Pokud by byl tento nelidský čin skutečně motivován takovou nenávistí, musí příslušné italské orgány prokázat, že takové trestné činy nebudou tolerovat," uvedl Michael G. Link, ředitel Kanceláře OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR).

Na žhářský útok zareagoval také zástupce Generálního tajemníka pro romské otázky Rady Evropy Valeriu Nicolae, který vyjádřil soustrast napadené rodině a vyzval italské úřady k pomoci pozůstalým. "Rád bych upozornil místní úřady na zoufalou situaci Romů žijících v táborech poblíž Říma a v celé Itálii. Chudoba, marginalizace a rasismus vystavuje zranitelné skupiny nebezpečí a v takových situacích jsou obvykle nejvíce ohrožené děti," uvedl v prohlášení Vaeriu Nicolae.

Žhářský útok se odehrál ve středu 10. 5. 2017 krátce před půl čtvrtou ráno na parkovišti u obchodního centra Primavera. Sestry Elisabeth, Francesca a Angelica spaly v horním patře karavanu a nepodařilo se jim z plamenů zachránit. Jejich rodičům a dalším sourozencům se podařilo vůz opustit. Vyšetřovatelé zkoumají všechny možné motivy útoku od rasově motivovaného útoku až po pomstu v rámci romské komunity.

Přečteno: 2513x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Itálie, ODIHR, OBSE, EU, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo