romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ředitelka slovenské organizace napsala otevřený dopis Ficovi. Reaguje tak na jeho plány dělat pořádek v osadách

13.12.2016 13:59
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Ředitelka neziskové, konzultačně-vzdělávací organizace ETP Slovensko, Slávka Mačáková, napsala otevřený dopis slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Reagovala tak na jeho slova směrem k Romům, která pronesl na posledním sněmu strany Smer. Fico ve svém ostrém projevu hovořil o Romech jako o zneužívačích dávek a o tom, že bude podporovat policii v zásazích v romských osadách. Spolu s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem také plánují dělat v romských osadách pořádek a skoncovat s politickou korektností.

Přinášíme text otevřeného dopisu v plném znění:

Vážený pane předsedo vlády,

v romských osadách působíme již šestnáctý rok. Za ten čas jsme se setkali s různými lidmi, šikovnými, pracovitými, schopnými, neschopnými i línými. Naši klienti z romských osad měli smůlu, že se narodili v osadě. Věřte mi, ani jeden z nich si tuto adresu dobrovolně nevybral. Pokud chcete, pane premiére, dělat "pořádky v osadách", jak jste řekli o víkendu na sněmu Směru, inspirujte se prosím našimi zkušenostmi.

Věříte, pane premiére, že vždy se dá vrátit a začít znovu? Náš klient, třicátník z Moldavy nad Bodvou, který studuje na střední škole a má sen absolvovat univerzitu a založit školu pro sociálně vyloučené děti, je toho příkladem. Jako teenager hladověl, kradl a fetoval, protože všechno kolem něj bylo zoufalé, beznadějné a nikdo mu neukázal, jak z toho marasmu ven. Žil v prostředí generační chudoby, která má svoje železná pravidla. Ale přišel zlom.

Věříte, že rodina, která donedávna přespávala na stanici, bydlí ve svém vlastním, svépomocí postaveném domě? Takový legální dům má i šestnáct dalších rodin z Rankoviec. Když ho muži s pomocí příbuzných začínali stavět, všichni kromě dvou byli nezaměstnaní. Půjčili byste takovému chudému Romovi? My jsme to udělali. Lidé při stavbě svého domu získali dovednosti a pracovní návyky, o 450 procent stoupla mezi nimi zaměstnanost a mikroúvěry nám vracejí s přesností švýcarských hodin. Jejich příklad láká dalších. I zde nastal zlom, v tom nejdůležitějším - vědomí lidí. (Náš model svépomocné výstavby domů do osobního vlastnictví "za vlastní" ocenil i Evropský hospodářský a sociální výbor - zlatou cenou, ještě v roce 2014.)

Věříte, pane premiére, že šedesátiletá Romka z osady v Rudňanech si ještě doplňuje vzdělání?

Že dítě z Velké Idy, které při nástupu do školy bylo tak zaostalé, že vůbec nehovořilo, ve spolupráci s našimi specialisty zvládlo s úspěchem první třídu?

Že mladá nezaměstnaná Romka z Velké Idy se po smrti rodičů už léta vzorně stará o čtyři sourozence? Jeden z nich studuje na střední odborné škole sportovní management.

Všichni tito lidé jsou nebo byli klienty ETP Slovensko. Uvědomili si, že cesta z generačních okovů, které vnímají jako příživnictví, vede přes vzdělání, statečné plnění povinností, pravda, ruku v ruce se správně zaměřeným impulsem na základě poznání skutečného stavu věcí. Právě tyto impulsy, nebo sociální investice, přinášejí zlom.

Příběhy v našich knihách Andalo o dživipen (Ze života) a Andalo o dživipen 2, které si Vám dovolujeme darovat, vyprávějí o lidech, kteří žijí velmi těžko, ale odvážili se snít a jít za svým snem. Společným jmenovatelem příběhů našich hrdinů je myšlenka, že změna je možná, protože kde je vůle, je i cesta. První kniha Andalo o dživipen vyšla před pěti lety, druhá před rokem. V knihách je i několik desítek působivých fotografií. Nevytvořili je renomovaní autoři, ale naši klienti, kteří poprvé vzali do rukou fotoaparát na našich aktivitách a věrně zachytili život kolem sebe.

V ETP Slovensko důvěrně známe segregované romské osady i jejich obyvatele a pracujeme v duchu zásady "od kolébky po kariéru". Máme upřímnou radost z výsledků - prosperujících malých žáčků, co se těší do školy, středoškoláků a vysokoškoláků, svépomocí postavených či zrekonstruovaných rodinných domů s pomocí naší bezúročné mikropůjčky, z lidí, kteří se uplatnili v zaměstnání a zejména ze změny postojů našich klientů.

Věříme, pane premiére, že příběhy lidí z našich knih Andalo o dživipen Vás utvrdí v přesvědčení o hodnotě těchto lidí. Přejeme Vám, abyste je četl s otevřeným srdcem.

Na základě zkušeností jsme přesvědčeni, že známe řešení sociální inkluze. Proto v našich knihách nabízíme i soubor opatření pro tvůrce politiky v segregovaných komunitách. Věřte, jsou velmi účinné. Vřele je doporučujeme i při nastolování "pořádku v osadách".

Přikládám Vám, pane premiére, i naši nejnovější publikaci Učíme se učit se, kde ve spolupráci s výzkumníky z Univerzity Karlovy dokazujeme, že existuje účinné vzdělávání dětí, o kterých se často mluví jako o nevzdělavatelných.

Ještě bych se Vám ráda pochlubila našim nejnovějším projektem online mentoringu Schopné děti, do kterého se ve snaze pomoci romským dětem z osad splnit jejich sen zapojují desítky dobrovolníků ze Slovenska i Slováků ze zahraničí.

Přeji Vám, pane premiére radostné a požehnané Vánoce. Současně Vám přeji, aby se Vám dařilo šířit kolem sebe jejich myšlenku lásky. To Vám přeji i v Novém roce.

Se srdečným pozdravem Slávka Mačáková, ředitelka ETP Slovensko

Přečteno: 3285x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fico, Slovensko, Romové, Osada, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo