romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ředitelka slovenské organizace napsala otevřený dopis Ficovi. Reaguje tak na jeho plány dělat pořádek v osadách

13.12.2016 13:59
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).
Vlevo Robert Fico (FOTO:Presidential Press and Information Office).

Ředitelka neziskové, konzultačně-vzdělávací organizace ETP Slovensko, Slávka Mačáková, napsala otevřený dopis slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Reagovala tak na jeho slova směrem k Romům, která pronesl na posledním sněmu strany Smer. Fico ve svém ostrém projevu hovořil o Romech jako o zneužívačích dávek a o tom, že bude podporovat policii v zásazích v romských osadách. Spolu s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem také plánují dělat v romských osadách pořádek a skoncovat s politickou korektností.

Přinášíme text otevřeného dopisu v plném znění:

Vážený pane předsedo vlády,

v romských osadách působíme již šestnáctý rok. Za ten čas jsme se setkali s různými lidmi, šikovnými, pracovitými, schopnými, neschopnými i línými. Naši klienti z romských osad měli smůlu, že se narodili v osadě. Věřte mi, ani jeden z nich si tuto adresu dobrovolně nevybral. Pokud chcete, pane premiére, dělat "pořádky v osadách", jak jste řekli o víkendu na sněmu Směru, inspirujte se prosím našimi zkušenostmi.

Věříte, pane premiére, že vždy se dá vrátit a začít znovu? Náš klient, třicátník z Moldavy nad Bodvou, který studuje na střední škole a má sen absolvovat univerzitu a založit školu pro sociálně vyloučené děti, je toho příkladem. Jako teenager hladověl, kradl a fetoval, protože všechno kolem něj bylo zoufalé, beznadějné a nikdo mu neukázal, jak z toho marasmu ven. Žil v prostředí generační chudoby, která má svoje železná pravidla. Ale přišel zlom.

Věříte, že rodina, která donedávna přespávala na stanici, bydlí ve svém vlastním, svépomocí postaveném domě? Takový legální dům má i šestnáct dalších rodin z Rankoviec. Když ho muži s pomocí příbuzných začínali stavět, všichni kromě dvou byli nezaměstnaní. Půjčili byste takovému chudému Romovi? My jsme to udělali. Lidé při stavbě svého domu získali dovednosti a pracovní návyky, o 450 procent stoupla mezi nimi zaměstnanost a mikroúvěry nám vracejí s přesností švýcarských hodin. Jejich příklad láká dalších. I zde nastal zlom, v tom nejdůležitějším - vědomí lidí. (Náš model svépomocné výstavby domů do osobního vlastnictví "za vlastní" ocenil i Evropský hospodářský a sociální výbor - zlatou cenou, ještě v roce 2014.)

Věříte, pane premiére, že šedesátiletá Romka z osady v Rudňanech si ještě doplňuje vzdělání?

Že dítě z Velké Idy, které při nástupu do školy bylo tak zaostalé, že vůbec nehovořilo, ve spolupráci s našimi specialisty zvládlo s úspěchem první třídu?

Že mladá nezaměstnaná Romka z Velké Idy se po smrti rodičů už léta vzorně stará o čtyři sourozence? Jeden z nich studuje na střední odborné škole sportovní management.

Všichni tito lidé jsou nebo byli klienty ETP Slovensko. Uvědomili si, že cesta z generačních okovů, které vnímají jako příživnictví, vede přes vzdělání, statečné plnění povinností, pravda, ruku v ruce se správně zaměřeným impulsem na základě poznání skutečného stavu věcí. Právě tyto impulsy, nebo sociální investice, přinášejí zlom.

Příběhy v našich knihách Andalo o dživipen (Ze života) a Andalo o dživipen 2, které si Vám dovolujeme darovat, vyprávějí o lidech, kteří žijí velmi těžko, ale odvážili se snít a jít za svým snem. Společným jmenovatelem příběhů našich hrdinů je myšlenka, že změna je možná, protože kde je vůle, je i cesta. První kniha Andalo o dživipen vyšla před pěti lety, druhá před rokem. V knihách je i několik desítek působivých fotografií. Nevytvořili je renomovaní autoři, ale naši klienti, kteří poprvé vzali do rukou fotoaparát na našich aktivitách a věrně zachytili život kolem sebe.

V ETP Slovensko důvěrně známe segregované romské osady i jejich obyvatele a pracujeme v duchu zásady "od kolébky po kariéru". Máme upřímnou radost z výsledků - prosperujících malých žáčků, co se těší do školy, středoškoláků a vysokoškoláků, svépomocí postavených či zrekonstruovaných rodinných domů s pomocí naší bezúročné mikropůjčky, z lidí, kteří se uplatnili v zaměstnání a zejména ze změny postojů našich klientů.

Věříme, pane premiére, že příběhy lidí z našich knih Andalo o dživipen Vás utvrdí v přesvědčení o hodnotě těchto lidí. Přejeme Vám, abyste je četl s otevřeným srdcem.

Na základě zkušeností jsme přesvědčeni, že známe řešení sociální inkluze. Proto v našich knihách nabízíme i soubor opatření pro tvůrce politiky v segregovaných komunitách. Věřte, jsou velmi účinné. Vřele je doporučujeme i při nastolování "pořádku v osadách".

Přikládám Vám, pane premiére, i naši nejnovější publikaci Učíme se učit se, kde ve spolupráci s výzkumníky z Univerzity Karlovy dokazujeme, že existuje účinné vzdělávání dětí, o kterých se často mluví jako o nevzdělavatelných.

Ještě bych se Vám ráda pochlubila našim nejnovějším projektem online mentoringu Schopné děti, do kterého se ve snaze pomoci romským dětem z osad splnit jejich sen zapojují desítky dobrovolníků ze Slovenska i Slováků ze zahraničí.

Přeji Vám, pane premiére radostné a požehnané Vánoce. Současně Vám přeji, aby se Vám dařilo šířit kolem sebe jejich myšlenku lásky. To Vám přeji i v Novém roce.

Se srdečným pozdravem Slávka Mačáková, ředitelka ETP Slovensko

Přečteno: 3506x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fico, Slovensko, Romové, Osada, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo