romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řím si neví rady, co s tělem nacisty Priebkeho. Německo ho nechce

Řím/Berlín, 16.10.2013 15:48, (ROMEA)

Německo odmítá za Itálii řešit problém, co s ostatky nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho. Německé ministerstvo zahraničí prohlásilo, že o zesnulého se má postarat země, kde zemřel. Rakev s ostatky muže, který zemřel minulý pátek ve věku 100 let v Římě, byla v noci na dnešek převezena na vojenské letiště Pratica di Mare poblíž italské metropole.

Priebke měl být pohřben už v úterý večer v kapli ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X. ve městě Albano Laziale nedaleko Říma. V místě chystané ceremonie se ale shromáždily stovky demonstrantů, kteří napadli pohřební vůz, i desítky Priebkeho příznivců, kteří zase při příjezdu vozu s rakví zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. Obřad tak byl na poslední chvíli zrušen.

Úřady poté ostatky převezly na letiště, zjevně v naději, že se jich ujme Německo. Berlín však dal najevo, že se ho problém netýká a jeho řešení je na Itálii. "Postarat se o zesnulého je odpovědností státu, kde osoba zemřela," prohlásil podle agentury ANSA mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer a dodal, že Berlín se záležitostí nemá nic společného.

Římský starosta Ignazio Marino vyjádřil naději, že se italská vláda na řešení dohodne s německou.

Řím pietu na svém území už dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele. Převoz ostatků na své území odmítla také Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné německé město Hennigsdorf u Berlína se ohradilo proti návrhům, že by měly být uloženy na místním hřbitově.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl trest odpykávat v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Přečteno: 371x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Itálie, Nacismus, nacistické symboly, PohřebHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo