romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Řím si neví rady, co s tělem nacisty Priebkeho. Německo ho nechce

Řím/Berlín, 16.10.2013 15:48, (ROMEA)

Německo odmítá za Itálii řešit problém, co s ostatky nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho. Německé ministerstvo zahraničí prohlásilo, že o zesnulého se má postarat země, kde zemřel. Rakev s ostatky muže, který zemřel minulý pátek ve věku 100 let v Římě, byla v noci na dnešek převezena na vojenské letiště Pratica di Mare poblíž italské metropole.

Priebke měl být pohřben už v úterý večer v kapli ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X. ve městě Albano Laziale nedaleko Říma. V místě chystané ceremonie se ale shromáždily stovky demonstrantů, kteří napadli pohřební vůz, i desítky Priebkeho příznivců, kteří zase při příjezdu vozu s rakví zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. Obřad tak byl na poslední chvíli zrušen.

Úřady poté ostatky převezly na letiště, zjevně v naději, že se jich ujme Německo. Berlín však dal najevo, že se ho problém netýká a jeho řešení je na Itálii. "Postarat se o zesnulého je odpovědností státu, kde osoba zemřela," prohlásil podle agentury ANSA mluvčí německého ministerstva zahraničí Martin Schäfer a dodal, že Berlín se záležitostí nemá nic společného.

Římský starosta Ignazio Marino vyjádřil naději, že se italská vláda na řešení dohodne s německou.

Řím pietu na svém území už dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele. Převoz ostatků na své území odmítla také Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné německé město Hennigsdorf u Berlína se ohradilo proti návrhům, že by měly být uloženy na místním hřbitově.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl trest odpykávat v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Přečteno: 380x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Itálie, Nacismus, nacistické symboly, PohřebHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo