romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italská policie vystěhoval téměř 400 Romů z chatek, kde žili od roku 2005. Evropská komise nemá důkazy o diskriminaci Romů

31.7.2018 13:00
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)

Italská policie v minulém týdnu vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. Romové museli odejít z tábora Camping River, kde žili od roku 2005. Chatky jim dříve pronajalo město a vypršela jim smlouva.

Starostka Říma Virginia Raggiová napsala na sociální síti Facebook, že tábořiště muselo být uzavřeno z hygienických důvodů a kvůli ochraně romských dětí. Některé části tábora jsou bez elektřiny, chybí v nich pitná voda, romské děti nechodí do školy. "Je nepřípustné, abychom pokračovali ve financování takových míst a vytvářeli ghetta," vyjádřila se starostka na Facebooku.

Desítky vystěhovaných Romů protestovali za zavřenou bránou a nechtěli se přesunout na jiné místo. Chtějí svůj domov a nechtějí rozdělit své rodiny. Přibližně stovka obyvatel nemá podle médií kam jít.

V táboře žili Romové z Itálie, Rumunska, Srbska a Kosova. Romové, kteří neměli italské občanství, se podle starostky vrátí zpět do své rodné země. 

V Itálii je oficiálně 148 romských osad a řada dalších ilegálních, které si Romové založili sami.

Nevládní organizace včetně Amnesty International od roku 2012 naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby učinila kroky proti Itálii za porušení směrnice EU o rasové rovnosti, vzhledem k tomu, že se situace dotkla 170 000 Romů.

Evropská komise však nevidí dostatečné důkazy o diskriminaci Romů v Itálii, aby zahájila soudní kroky.

Obyvatelé osady ze své situace také vinní ministra vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Liga, Matea Salviniho. Ministr se vyslovil již před dvěma týdny, že podporuje sčítání příslušníků romské menšiny, což nejen v Itálii vyvolalo rozruch. Salvini argumentoval, že soupis umožní vyhoštění cizinců, kteří nemají platné povolení k pobytu. "Romové s italským občanstvím budou smět bohužel v zemi zůstat," dodal doslova Salvini.. 

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost EU, vyjádřila nesouhlas se Salviniho prohlášeními. „Je to politováníhodné a naprosto nepřijatelné“ a poznamenala, že Itálie se v roce 2011 dohodla na zavedení rozsáhlé politiky EU pro integraci Romů.

Proti nepříznivé situaci Romů v Itálii, na Ukrajině a v dalších evropských městech probíhají v devíti zemích protesty. V České republice se demonstrace koná dnes od 16 hodin na pražské Letné.

Přečteno: 1858x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Itálie, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo