romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Italská policie vystěhoval téměř 400 Romů z chatek, kde žili od roku 2005. Evropská komise nemá důkazy o diskriminaci Romů

31.7.2018 13:00
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)

Italská policie v minulém týdnu vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. Romové museli odejít z tábora Camping River, kde žili od roku 2005. Chatky jim dříve pronajalo město a vypršela jim smlouva.

Starostka Říma Virginia Raggiová napsala na sociální síti Facebook, že tábořiště muselo být uzavřeno z hygienických důvodů a kvůli ochraně romských dětí. Některé části tábora jsou bez elektřiny, chybí v nich pitná voda, romské děti nechodí do školy. "Je nepřípustné, abychom pokračovali ve financování takových míst a vytvářeli ghetta," vyjádřila se starostka na Facebooku.

Desítky vystěhovaných Romů protestovali za zavřenou bránou a nechtěli se přesunout na jiné místo. Chtějí svůj domov a nechtějí rozdělit své rodiny. Přibližně stovka obyvatel nemá podle médií kam jít.

V táboře žili Romové z Itálie, Rumunska, Srbska a Kosova. Romové, kteří neměli italské občanství, se podle starostky vrátí zpět do své rodné země. 

V Itálii je oficiálně 148 romských osad a řada dalších ilegálních, které si Romové založili sami.

Nevládní organizace včetně Amnesty International od roku 2012 naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby učinila kroky proti Itálii za porušení směrnice EU o rasové rovnosti, vzhledem k tomu, že se situace dotkla 170 000 Romů.

Evropská komise však nevidí dostatečné důkazy o diskriminaci Romů v Itálii, aby zahájila soudní kroky.

Obyvatelé osady ze své situace také vinní ministra vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Liga, Matea Salviniho. Ministr se vyslovil již před dvěma týdny, že podporuje sčítání příslušníků romské menšiny, což nejen v Itálii vyvolalo rozruch. Salvini argumentoval, že soupis umožní vyhoštění cizinců, kteří nemají platné povolení k pobytu. "Romové s italským občanstvím budou smět bohužel v zemi zůstat," dodal doslova Salvini.. 

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost EU, vyjádřila nesouhlas se Salviniho prohlášeními. „Je to politováníhodné a naprosto nepřijatelné“ a poznamenala, že Itálie se v roce 2011 dohodla na zavedení rozsáhlé politiky EU pro integraci Romů.

Proti nepříznivé situaci Romů v Itálii, na Ukrajině a v dalších evropských městech probíhají v devíti zemích protesty. V České republice se demonstrace koná dnes od 16 hodin na pražské Letné.

Přečteno: 1993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Itálie, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo