romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italská policie vystěhoval téměř 400 Romů z chatek, kde žili od roku 2005. Evropská komise nemá důkazy o diskriminaci Romů

31.7.2018 13:00
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)

Italská policie v minulém týdnu vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. Romové museli odejít z tábora Camping River, kde žili od roku 2005. Chatky jim dříve pronajalo město a vypršela jim smlouva.

Starostka Říma Virginia Raggiová napsala na sociální síti Facebook, že tábořiště muselo být uzavřeno z hygienických důvodů a kvůli ochraně romských dětí. Některé části tábora jsou bez elektřiny, chybí v nich pitná voda, romské děti nechodí do školy. "Je nepřípustné, abychom pokračovali ve financování takových míst a vytvářeli ghetta," vyjádřila se starostka na Facebooku.

Desítky vystěhovaných Romů protestovali za zavřenou bránou a nechtěli se přesunout na jiné místo. Chtějí svůj domov a nechtějí rozdělit své rodiny. Přibližně stovka obyvatel nemá podle médií kam jít.

V táboře žili Romové z Itálie, Rumunska, Srbska a Kosova. Romové, kteří neměli italské občanství, se podle starostky vrátí zpět do své rodné země. 

V Itálii je oficiálně 148 romských osad a řada dalších ilegálních, které si Romové založili sami.

Nevládní organizace včetně Amnesty International od roku 2012 naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby učinila kroky proti Itálii za porušení směrnice EU o rasové rovnosti, vzhledem k tomu, že se situace dotkla 170 000 Romů.

Evropská komise však nevidí dostatečné důkazy o diskriminaci Romů v Itálii, aby zahájila soudní kroky.

Obyvatelé osady ze své situace také vinní ministra vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Liga, Matea Salviniho. Ministr se vyslovil již před dvěma týdny, že podporuje sčítání příslušníků romské menšiny, což nejen v Itálii vyvolalo rozruch. Salvini argumentoval, že soupis umožní vyhoštění cizinců, kteří nemají platné povolení k pobytu. "Romové s italským občanstvím budou smět bohužel v zemi zůstat," dodal doslova Salvini.. 

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost EU, vyjádřila nesouhlas se Salviniho prohlášeními. „Je to politováníhodné a naprosto nepřijatelné“ a poznamenala, že Itálie se v roce 2011 dohodla na zavedení rozsáhlé politiky EU pro integraci Romů.

Proti nepříznivé situaci Romů v Itálii, na Ukrajině a v dalších evropských městech probíhají v devíti zemích protesty. V České republice se demonstrace koná dnes od 16 hodin na pražské Letné.

Přečteno: 1852x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Itálie, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo