romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italská policie vystěhoval téměř 400 Romů z chatek, kde žili od roku 2005. Evropská komise nemá důkazy o diskriminaci Romů

31.7.2018 13:00
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)
Na konci července 2018 italská policie vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. (FOTO: repro Youtube.com)

Italská policie v minulém týdnu vystěhovala téměř 400 Romů z chatek na předměstí Říma. Romové museli odejít z tábora Camping River, kde žili od roku 2005. Chatky jim dříve pronajalo město a vypršela jim smlouva.

Starostka Říma Virginia Raggiová napsala na sociální síti Facebook, že tábořiště muselo být uzavřeno z hygienických důvodů a kvůli ochraně romských dětí. Některé části tábora jsou bez elektřiny, chybí v nich pitná voda, romské děti nechodí do školy. "Je nepřípustné, abychom pokračovali ve financování takových míst a vytvářeli ghetta," vyjádřila se starostka na Facebooku.

Desítky vystěhovaných Romů protestovali za zavřenou bránou a nechtěli se přesunout na jiné místo. Chtějí svůj domov a nechtějí rozdělit své rodiny. Přibližně stovka obyvatel nemá podle médií kam jít.

V táboře žili Romové z Itálie, Rumunska, Srbska a Kosova. Romové, kteří neměli italské občanství, se podle starostky vrátí zpět do své rodné země. 

V Itálii je oficiálně 148 romských osad a řada dalších ilegálních, které si Romové založili sami.

Nevládní organizace včetně Amnesty International od roku 2012 naléhavě vyzývají Evropskou komisi, aby učinila kroky proti Itálii za porušení směrnice EU o rasové rovnosti, vzhledem k tomu, že se situace dotkla 170 000 Romů.

Evropská komise však nevidí dostatečné důkazy o diskriminaci Romů v Itálii, aby zahájila soudní kroky.

Obyvatelé osady ze své situace také vinní ministra vnitra a vůdce krajně pravicového uskupení Liga, Matea Salviniho. Ministr se vyslovil již před dvěma týdny, že podporuje sčítání příslušníků romské menšiny, což nejen v Itálii vyvolalo rozruch. Salvini argumentoval, že soupis umožní vyhoštění cizinců, kteří nemají platné povolení k pobytu. "Romové s italským občanstvím budou smět bohužel v zemi zůstat," dodal doslova Salvini.. 

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost EU, vyjádřila nesouhlas se Salviniho prohlášeními. „Je to politováníhodné a naprosto nepřijatelné“ a poznamenala, že Itálie se v roce 2011 dohodla na zavedení rozsáhlé politiky EU pro integraci Romů.

Proti nepříznivé situaci Romů v Itálii, na Ukrajině a v dalších evropských městech probíhají v devíti zemích protesty. V České republice se demonstrace koná dnes od 16 hodin na pražské Letné.

Přečteno: 1889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Itálie, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo