romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rodiny žebrajících Romů z Rumunska čelí v Rakousku žhářským útokům

11.3.2016 17:20
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Neznámí pachatelé v hornorakouském Linci na začátku března zapálili stany romských rodin pocházejících z Rumunska. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Od začátku roku to byl již třetí žhářský útok. Postižené rodiny přišly o veškerý svůj majetek, policie čin vyšetřuje jako poškozování cizí věcí „menší hodnoty“. Pátraní po pachatelích je zatím neúspěšné.

Po posledním útoku uvedla Bettellobby Oberösterreich (Žebrácká lobby Horního Rakouska), že žhářské útoky jsou zaměřeny proti konkrétním rodinám, které už delší dobu žebrají v lineckých ulicích. Většinou pocházejí z partnerského města Brašov (v němčině Kronstadt), které leží v rumunském Sedmihradsku. Rakouská policie s nimi zatím nezaznamenala větší problémy.

Město poskytlo poškozeným nouzové ubytování. Rakousko-romská organizace Romano Centro uvítala přísné odsouzení útoků ze strany starosty města Klause Lugera. Nicméně poukazuje na to, že v den posledního útoku dopoledne někdo udal žebrající Romy, zveřejnil na městské webové stránce přesnou polohu jejich tábořiště a vyzval k jeho vyklízení. Odpoledne pak následovalo zapálení stanů.

Podle neziskových organizací v Linci každý rok pobývá v provizorních podmínkách 100 až 150 Romů původem z Rumunska, třetinu tvoří děti. Uvádějí, že do Rakouska přijíždějí z důvodu diskriminace, absence pracovních míst a hladu. Jako příslušníci členských zemí EU mají v Rakousku právní status „turistů“ a jako takoví nemají zákonný nárok na nouzové ubytování v zimě a jsou nuceni spát venku v provizorních přístřešcích.

Útokům předcházely zákazy a kriminalizace ze strany města

Podle Bettellobby OÖ jsou žhářské útoky v Horním Rakousku následkem ostouzení a slovních útoků vedených proti žebrajícím Romům: „Pomluvy vyjádřené slovy jako komerční, organizované nebo kriminální jim berou veškerou legitimitu, ačkoliv žebrání je pouze reakcí na bídu a sociální vyloučení,“ namítá organizace. Odpovědi vládních úřadů většinou spočívají v zákazech, kriminalizaci a vyhánění, což často ještě více komplikuje život žebrajících rodin. Zároveň vytváří živnou půdu pro násilné útoky.

Ač je policie často vyhání z měst s odůvodněním, že komerční žebráctví je zakázano, zřídka se za tento čin zahajuje trestní řízení. Cizinců odsouzených za organizované žebráctví je v Rakousku navíc naprosté minimum. Buď tedy rakouská policie nemá důkazy o mafií organizavaném žebráckém byznyzu, anebo se nesnaží ho trestně stíhat.

Po opakovaných útocích místní charita bije na poplach a pořádá sbírku pro poškozené, vyzývá obyvatele města, aby poskytli spacáky, oblečení a jídlo. Její ředitel Frank Kehrer vyjádřil veřejně své zděšení z toho, jak se s těmito lidmi zachází. Podle něho nedávné útoky ukazují, co hrozí a že nálada ve společnosti může „vést k neomluvitelným činům“. Zároveň upozornil na to, že jeho organizace spolu s dalšími již provozuje kontaktní místo, kde žebrajícím Romům poskytují poradenství v jejich mateřštině, potraviny, oblečení a hygienické pomůcky, možnost se osprchovat a najíst.

Vyřeší situaci sociální partnerství měst?

Ve svém prohlášení Bettellobby OÖ žádá nové legislativní nastavení ve vztahu k zahraničním bezdomovcům. Mezistátní partnerství měst se podle nich nesmí omezovat jen na turismus a obchod, ale má také řešit sociální otázky. Vysoké školy obou měst by měly analyzovat situaci chudých v Brašově a ve spolupráci s církvemi, policií a státními institucemi vytvořit sociálně-hospodářskou koncepci a tím jim umožnit najít práci v jejich domovském státě.

Podle zástupců organizace by okamžitá opatření mohla „zmírnit akutní nouzi, zahájit vážný dialog za účasti odborníků a dotčených, zrušit zákazy žebrání a vytvořit středo- i dlouhodobé životní perspektivy pro bezprizorní lidi z našeho partnerského města Brašov.“

Organizace Bettellobby OÖ míní, že by se Linec mohl stát příkladem dobré praxe a tím vzorem pro celou Evropu. „Mnohá evropská města jsou konfrontována s migrací z chudoby, ale jen některé z nich dokážou vést věcnou diskusi o příčinách, následcích a možných cestách ven. Místo toho se vede soutěž o co nejpřísnější zákazy, aby dotčení putovali dál.“ Tím se problém sice posouvá, ale neřeší,“ uvádějí ve svém prohlášení uveřejněném po třetím žhářském útoku. V roce 2014 tato organizace byla vyznamenána Cenou lidských práv, kterou uděluje rakouská Liga pro lidská práva.

Přečteno: 1662x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bezdomovci, Rumunsko, Rakousko, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo