Rolling Stones a rodina Toma Pettyho vyzývají prezidenta Trumpa, ať nepoužívá v předvolební kampani jejich písně

Legendární britská rocková skupina Rolling Stones nechce mít nic společného s nenávistnou kampaní, kterou vede před nastávajícími volbami ametický prezident Donald Trump. Totéž vadí i rodině již zesnulého zpěváka Toma Pettyho. Americká levice i někteří politici z umírněné pravice hovoří dokonce přímo o Trumpové podpoře rasismu či ignorování jeho projevů.
Skupina Rolling Stones v sobotu varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa, že proti němu podnikne právní kroky, pokud bude nadále využívat její písně na svých volebních mítincích. Kapela se v této věci dostala do sporu s Trumpem již při minulé kampani v roce 2016. Kampaň amerického prezidenta použila při mítinku ve městě Tulsa z minulého týdne klasiku You Can't Always Get What You Want z roku 1969. Když stejná píseň zazněla na Trumpově shromáždění před čtyřmi lety, napsala kapela na twitteru "Rolling Stones nepodporují Donalda Trumpa".
Zástupci legendární formace napsali, že budou muset podniknout další kroky proti tomu, aby Trump na svých mítincích nahrávku používal, protože předchozí výzvy jeho tým ignoroval. Hraním písně prezidentova kampaň podle nich porušuje autorská práva.
Trump na mítinku v Tulse nechal zahrát rovněž píseň "I Won't Back Down" od již zesnulého zpěváka Toma Pettyho, proti čemuž se tento měsíc rovněž ohradila jeho rodina. Pettyho blízcí v příspěvku na twitteru napsali, že by zpěvák "nikdy nechtěl, aby byla jedna z jeho písní použita v nenávistné kampani", a že "Trump neměl žádné svolení k použití skladby při propagování kampaně, která pomíjí příliš mnoho Američanů a zdravý rozum".
Předovlební kampaň provází protesty proti rasismu po celých Spojených státech i na dalších místech ve světě. Levicová Demokratická strana se jako jeden muž postavila za protestující a řada jejích představitelů zavraždění černocha George Floydy policisty v Minneapolisu přímo či nepřímo spojila s politikou prezidenta Trumpa. Demokraté jsou přesvědčeni, že republikánský prezident rasismus minimálně podceňuje a spíše ho sám různými poznámkami vyvolává.
Trump například v neděli sdílel na Twitteru video, na němž jeden z jeho podporovatelů křičí na svého odpůrce rasistické heslo „Bílá síla” a připsal k němu, že děkuje skvělým lidem v The Villages. "Radikálně levicoví a nicnedělající demokraté na podzim propadnou. Zkorumpovaný Joe (Biden) je vyřízený," přidal k tomu na adresu svého demokratického protivníka a někdejšího viceprezidenta Bidena, s nímž se v listopadu utká o prezidentské křeslo.
Později video na radu svého okolí smazal, ale i tak to dobře ukazuje Trumpův přístup k rasismu. Není mu nic z něj cizí, dokud ho neumírní poradci, pokud se umírnit nechá.
Vloni v srpnu jediný černošský republikán zasedající v americké Sněmovně reprezentantů oznámil, že končí se svojí politickou kariérou. Rozhodl se tak v souvislosti s rasistickými komentáři, kterých se dopustil na Twitteru Trump. Zde vyzval čtyři demokratické političky, které kritizovaly jeho migrační politiku, aby se vrátili, odkud přišly. Tři z nich se přitom ve Spojených státech narodily.
Michiganský kongresman Justin Amash počátkem loňského července odešel z Republikánské strany. Od začátku byl proti nominaci Trumpa na prezidenta. Jeho poznámky nazval „rasistickými a nechutnými“. Newyorský primátor Bill de Blasio pak poukázal na nesmyslnost posílání lidi do míst jejich původu, když jsou Američané národem přistěhovalců.
Prezidentské volby v USA se konají na začátku listopadu letošního roku. S Trumpem, který usiluje o svůj druhý mandát, se utká někdejší Obamův viceprezident Joe Biden.
Nepřehlédněte:
- Česká televize: Američané si v průvodech připomněli výročí ukončení otroctví
- FOTOGALERIE: Lidé v Praze protestovali proti rasismu a policejnímu násilí
- V USA proběhl pohřeb George Floyda, který zemřel po brutálním zákroku policie
- Protesty proti rasismu pokračují po celém světě: V Londýně, Madridu, Římě či Budapešti se sešly desetitisíce lidí
- Smrt George Floyda: Pietní shromáždění, k vraždě se vyjadřují státníci z celého světa, videa ukazují brutální zásahy policistů proti pokojně protestujícím
- Rachel Wardová, Amnesty International: Policie v USA selhává, prezident Trump musí ukončit svou násilnou a diskriminační rétoriku a politiku
Kam dál:
- Jiří Jeřábek: Co odhaluje fotbalová kauza o české debatě o rasismu? Proč jsou české reakce tak jednostranné?
- Člen fašistické ĽSNS Anton Grňo byl odsouzen k pokutě 5 000 eur za pozdrav "Na stráž!"
- Prokurátor Lipšic zastavil trestní stíhání proti předsedovi Směru Robertovi Ficovi. Toho policie obvinila za schvalování rasismu
- Šéf Krušnohoru František Ryba se musí omluvit a bude platit! Mostecký soud dal za pravdu Theuserové v kauze hanlivých výroků
- Miroslav Brož: Silný rasismus je dlouhodobý problém českého fotbalu!
- Rasismus: Slavistický obránce Kúdela přijde o EURO!
- Příznivci neonacistického Národního odporu opět u soudu. Kauzou se soudy zabývají už přes 10 let
- V Belgii odsoudili muže za rasistické urážky černošské moderátorky. Za mřížemi musí strávit dva týdny a zaplatit pokutu ve výši 41 000 korun
- Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou
- V Minneapolisu se kvůli zabití Afroameričana policistkou již podruhé střetli demonstranti s policií
- NBC News: Krajní pravice je v USA na ústupu, mobilizace skončila fiaskem
- Soud: Sociální pracovnice romského původu se u soudu brání urážce z úst šéfa Krušnohoru. Rozsudek bude příští týden