romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano kher - Romský dom: Slovenská média zobrazují Romy stereotypně a často anonymně

Bratislava, 29.12.2014 16:12, (ROMEA)
Ilustrační foto: Romea.cz
Ilustrační foto: Romea.cz

 Je bez vzdělání, chudý, má hodně dětí, je odkázán na pomoc státu a mnohem častěji páchá kriminalitu než příslušník většinové části obyvatelstva. Tak v očích majority často vypadají Romové na Slovensku, přičemž na jejich stereotypním obrazu mají svůj podíl i některá média. Potvrdila to analýza slovenských médií občanského sdružení Romano kher - Romský dům ve spolupráci se společností NEWTON Media.

Stereotypy a předsudky využívá hlavně bulvár

Z téměř 900 analyzovaných příspěvků vyplývá, že někteří novináři se stále dívají na Romy jako na samostatnou skupinu, nikoli jako na součást slovenské společnosti. Dokazuje to přístup k respondentům i uvádění etnika v příspěvcích.

"Přesto, že ochránci lidských práv upozorňují novináře, aby se vyhýbali zbytečnému zdůrazňování etnicity, stále se vyskytují příspěvky, v nichž toto pravidlo novináři nedodržují. Zejména redaktoři bulváru si uvědomují, že pojem Rom v nadpisu prodává článek," komentuje výsledky analýzy Agnes Horváthová, statutární zástupkyně OZ Romský dům.  

Dokumenty:

Navzdory zlepšení pokrývání tohoto tématu obsahovalo přes sto příspěvků stereotypy a předsudky. Nejčastěji jsou Romové zobrazováni jako kriminální živly, následují sociální stereotypy o zneužívání sociálních dávek i stereotypy o bydlení, kdy jsou Romové označeni za ty, kteří pravidelně ničí svá obydlí či žijí v nevyhovujících podmínkách.

Nejvíce stereotypně přitom informuje televizní zpravodajství a bulvární zpravodajské portály. Televize rovněž nejméně citlivě přistupují k respondentům - často dávají nevhodné otázky Romům, kteří s mediální komunikací nikdy nepřišli do styku.

V tématech převažovala kriminalita

Analýza potvrdila údaje z předchozích studií v tom, že většina příspěvcích o Romech v médiích je o kriminalitě; ve sledovaném období to bylo přes 13% příspěvků. O Romech se psalo i v souvislosti s politikou (zejména během komunálních voleb v souvislosti s kupováním hlasů) či kulturou a otázkou bydlení. Úspěšným romským projektům, integraci či obhajobě Romů se věnovalo 12% ze sledovaných příspěvků. Právě integrovaní Romové by měli být podle Romského domu častěji zobrazováni v médiích.

Podle Atlasu romských komunit přitom v rozptylu mezi majoritními obyvateli žije 46,5% Romů. Média věnují větší pozornost Romům žijícím v segregovaných osadách (20% příspěvků) a v oddělených čtvrtích měst (9% příspěvků). Integrovaným Romům byly věnovány pouze 2% ze sledovaných příspěvků.

Romové jsou v médiích anonymní

Samotní Romové v 39% případů nedostali prostor k vyjádření, i když se jich mediální výstupy přímo týkaly. V příspěvcích, v nichž měl Rom možnost se vyjádřit, zůstal často v anonymitě (31%) nebo ho uvedli jen pod křestním jménem (5%). Zejména televize označují v příspěvcích oslovené Romy například názvy jako "osadník" či "obyvatel kolonie", přičemž se vyskytly i takové příspěvky, ve kterých všechny ostatní respondenty uváděli celým jménem a příjmením.

Pokud se k tématu nevyjádřili zainteresovaní Romové, často se novináři obraceli na romského zmocněnce Petra Pollak (ve 29 procentech).

"Není objektivní, aby se zmocněnec vlády musel vyjadřovat ke všemu, co se týče Romů, a aby zaujímal stanovisko ke každodenním životním potřebám lidí i k výjimečným událostem. Odráží to i slabou vůli dalších politiků angažovat se ve prospěch Romů, "doplnila Agnes Horváthová. Novináři by podle ní měli využívat i názory odborníků z vědeckých institucí, odpovědných pracovníků státní správy, představitelů samospráv, či odborníků z nevládních neziskových organizací, které se tématu věnují.

Přesto, že novináři často využívají stereotypy, "jen" 4% analyzovaných příspěvků přímo podněcovaly k nenávisti na základě etnického původu. Novináři také podle Agnes Horváthové upouštějí od používání hanlivého označení Cikán, název Romové však nahrazují výrazy "osadníci" či "nepřizpůsobiví občané".

Romano kherem - Romský dům ve spolupráci s agenturou NEWTON Media sledovali v období 1. července až 30. listopadu 899 příspěvků. Vzorek médií tvořily deníky SME, Pravda, Hospodářské noviny, Plus jeden den a Nový Čas, webové portály Aktualne.sk, Pluska.sk a Topky.sk a hlavní zpravodajství televizních stanic TV Markíza (Televizní noviny o 19:00); TV JOJ (Krimi noviny o 19:00 a Velké noviny o 19:30), TA3 (Hlavní zprávy o 18:30) a Jednotky (Zprávy RTVS o 19:00).

Dokumenty:

fk, Romano kher
Přečteno: 1230x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýzy, Média, Romano kher, Slovensko, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo