romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romano kher - Romský dom: Slovenská média zobrazují Romy stereotypně a často anonymně

Bratislava, 29.12.2014 16:12, (ROMEA)
Ilustrační foto: Romea.cz
Ilustrační foto: Romea.cz

 Je bez vzdělání, chudý, má hodně dětí, je odkázán na pomoc státu a mnohem častěji páchá kriminalitu než příslušník většinové části obyvatelstva. Tak v očích majority často vypadají Romové na Slovensku, přičemž na jejich stereotypním obrazu mají svůj podíl i některá média. Potvrdila to analýza slovenských médií občanského sdružení Romano kher - Romský dům ve spolupráci se společností NEWTON Media.

Stereotypy a předsudky využívá hlavně bulvár

Z téměř 900 analyzovaných příspěvků vyplývá, že někteří novináři se stále dívají na Romy jako na samostatnou skupinu, nikoli jako na součást slovenské společnosti. Dokazuje to přístup k respondentům i uvádění etnika v příspěvcích.

"Přesto, že ochránci lidských práv upozorňují novináře, aby se vyhýbali zbytečnému zdůrazňování etnicity, stále se vyskytují příspěvky, v nichž toto pravidlo novináři nedodržují. Zejména redaktoři bulváru si uvědomují, že pojem Rom v nadpisu prodává článek," komentuje výsledky analýzy Agnes Horváthová, statutární zástupkyně OZ Romský dům.  

Dokumenty:

Navzdory zlepšení pokrývání tohoto tématu obsahovalo přes sto příspěvků stereotypy a předsudky. Nejčastěji jsou Romové zobrazováni jako kriminální živly, následují sociální stereotypy o zneužívání sociálních dávek i stereotypy o bydlení, kdy jsou Romové označeni za ty, kteří pravidelně ničí svá obydlí či žijí v nevyhovujících podmínkách.

Nejvíce stereotypně přitom informuje televizní zpravodajství a bulvární zpravodajské portály. Televize rovněž nejméně citlivě přistupují k respondentům - často dávají nevhodné otázky Romům, kteří s mediální komunikací nikdy nepřišli do styku.

V tématech převažovala kriminalita

Analýza potvrdila údaje z předchozích studií v tom, že většina příspěvcích o Romech v médiích je o kriminalitě; ve sledovaném období to bylo přes 13% příspěvků. O Romech se psalo i v souvislosti s politikou (zejména během komunálních voleb v souvislosti s kupováním hlasů) či kulturou a otázkou bydlení. Úspěšným romským projektům, integraci či obhajobě Romů se věnovalo 12% ze sledovaných příspěvků. Právě integrovaní Romové by měli být podle Romského domu častěji zobrazováni v médiích.

Podle Atlasu romských komunit přitom v rozptylu mezi majoritními obyvateli žije 46,5% Romů. Média věnují větší pozornost Romům žijícím v segregovaných osadách (20% příspěvků) a v oddělených čtvrtích měst (9% příspěvků). Integrovaným Romům byly věnovány pouze 2% ze sledovaných příspěvků.

Romové jsou v médiích anonymní

Samotní Romové v 39% případů nedostali prostor k vyjádření, i když se jich mediální výstupy přímo týkaly. V příspěvcích, v nichž měl Rom možnost se vyjádřit, zůstal často v anonymitě (31%) nebo ho uvedli jen pod křestním jménem (5%). Zejména televize označují v příspěvcích oslovené Romy například názvy jako "osadník" či "obyvatel kolonie", přičemž se vyskytly i takové příspěvky, ve kterých všechny ostatní respondenty uváděli celým jménem a příjmením.

Pokud se k tématu nevyjádřili zainteresovaní Romové, často se novináři obraceli na romského zmocněnce Petra Pollak (ve 29 procentech).

"Není objektivní, aby se zmocněnec vlády musel vyjadřovat ke všemu, co se týče Romů, a aby zaujímal stanovisko ke každodenním životním potřebám lidí i k výjimečným událostem. Odráží to i slabou vůli dalších politiků angažovat se ve prospěch Romů, "doplnila Agnes Horváthová. Novináři by podle ní měli využívat i názory odborníků z vědeckých institucí, odpovědných pracovníků státní správy, představitelů samospráv, či odborníků z nevládních neziskových organizací, které se tématu věnují.

Přesto, že novináři často využívají stereotypy, "jen" 4% analyzovaných příspěvků přímo podněcovaly k nenávisti na základě etnického původu. Novináři také podle Agnes Horváthové upouštějí od používání hanlivého označení Cikán, název Romové však nahrazují výrazy "osadníci" či "nepřizpůsobiví občané".

Romano kherem - Romský dům ve spolupráci s agenturou NEWTON Media sledovali v období 1. července až 30. listopadu 899 příspěvků. Vzorek médií tvořily deníky SME, Pravda, Hospodářské noviny, Plus jeden den a Nový Čas, webové portály Aktualne.sk, Pluska.sk a Topky.sk a hlavní zpravodajství televizních stanic TV Markíza (Televizní noviny o 19:00); TV JOJ (Krimi noviny o 19:00 a Velké noviny o 19:30), TA3 (Hlavní zprávy o 18:30) a Jednotky (Zprávy RTVS o 19:00).

Dokumenty:

fk, Romano kher
Přečteno: 1503x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýzy, Média, Romano kher, Slovensko, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo