romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romeo Franz v německých volbách: Do boje za všechny menšiny

Berlín, 21.9.2013 13:52, (ROMEA)
Romeo Franz
Romeo Franz

Nejen v Čechách se Romové politicky probouzejí a dávají najevo, že je s nimi v politice třeba počítat. Také Německo má nyní svého prvního kandidáta do parlamentu z řad německých Sintů. I když se volby konají až v neděli, o jeho úspěchu už je v podstatě rozhodnuto – podle jeho vlastních slov je již samotná jeho kandidatura důležitým znamením pro všechny německé Sinty a Romy, na které tato menšina čekala. Znamením, které začínají následovat i další.

Romeo Franz je 46letý houslista, klavírista, skladatel – a od roku 2011 také politik. I když do strany Zelených vstoupil teprve před třemi roky, již nyní se dostal na kandidátce ve své spolkové zemi Porýní-Falc na šesté místo. Nejedná se však o žádného nezkušeného nováčka, Romeo Franz se před svým vstupem do politiky 17 let aktivně angažoval na úrovni občanské společnosti. Zkušenosti tak například sbíral jako zástupce předsedy Zemského svazu německých Sintů Porýní-Falc či jako člen představenstva Centrální rady německých Sintů a Romů. „To byla doba, během níž jsem se toho hodně naučil,“ říká. Avšak krom příjemných zážitků na něj prý čekalo ještě jedno zjištění – jako člen občanského sdružení je omezován mocenskými hranicemi, které ze své pozice není schopen překročit. To pro něj byl okamžik, kdy se rozhodl změnit strany.

K oblastem působnosti Romea Franze patří vzdělávání, dále záležitosti menšin, uprchlíků a potírání rasismu. Sám k tomu přitom říká: „Pomoc druhým vnímám jako své osobní poslání. Ne proto, že by šlo o Němce, Sinty nebo Romy. Jde mi o to, podporovat také ty, kteří se do Německa přistěhovali – mám zkrátka potřebu pomáhat!“ Chtěl by tak v německém parlamentu bojovat za práva všech menšin, kterým je upírána účast na společenském dění. Samozřejmě se také hodlá snažit vypěstovat u německých politiků a občanů určitou citlivost vůči tématům souvisejícím s Romy. Jedním z jeho cílů je upozorňovat na rozdíly mezi různými skupinami Sintů a Romů a předcházet tomu, aby byli všichni házeni do jednoho pytle: „… Není možné, aby se problematika romských přistěhovalců hned promítala do pohledu na německé Sinty. To se podle mého názoru děje velmi často a vede to k další stigmatizaci.“

Je tedy vidět, že srdce pana Franze přese všechno bije o něco více pro jeho vlastní menšinu. To mu rozhodně nelze zazlívat, ostatně on sám ztratil v důsledku nacistické vyhlazovací politiky zaměřené vůči Sintům a Romům šest rodinných příslušníků. Rodina byla pro jeho osobní vývoj prý také velmi důležitá – díky ní se vůbec začal zajímat o politiku. Další klíčový moment v jeho životě představují rasistické narážky a diskriminace, kterým musel čelit už jako dítě ve škole. Ač se bezpochyby jednalo o traumatizující zážitky, možná právě ty přispěly k tomu, že Romeo Franz má očividně srdce na pravém místě.

Přečteno: 802x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Volby, EU, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo