romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové, kteří uprchli před válkou z Kosova jsou již 17 let v utečeneckém táboře

13.4.2016 15:27
Žije tu téměř 1800 lidí, kteří se sem uchýlili během náletů NATO na srbské síly v Kosovu na jaře 1999. Jsou to
Žije tu téměř 1800 lidí, kteří se sem uchýlili během náletů NATO na srbské síly v Kosovu na jaře 1999. Jsou to "zapomenutí" romští běženci (Zdroj: romareact.org)

"Narodil jsem se a vyrostl tady. A tady chci zůstat. Moji rodiče se pravděpodobně vrátí do Kosova, ale já kromě tohoto místa nic jiného neznám. Zůstanu, i kdyby na nás svět zapomněl," říká 20letý Dijamant se slunečními brýlemi podle poslední módy na očích a s mobilem v ruce. Má ve tváři rezignovaný výraz, stejně jako jeho jiní vrstevníci, kteří jsou součástí "velké rodiny" Romů uprchlých z Kosova.

Jsme v Koniku, v jednom z největších romských utečeneckých táborů na Balkáně. Leží na předměstí Podgorici a nikdo mimo Černou Horu o jeho existenci neví. Žije tu téměř 1800 lidí, kteří se sem uchýlili během náletů NATO na srbské síly v Kosovu na jaře 1999. Jsou to "zapomenutí" běženci, kteří dnes stále ještě usilují o nalezení své identity, která by jim umožnila buď se vrátit do své domovské země, nebo získat občanství, aby mohli zůstat v Černé Hoře.

Více než 1000 Romů, z nichž 567 jsou děti, bydlí v chatrčích jen o málo větších než přepravní kontejner. Jsou postavené z plechu a ze dřeva, v zimě je v nich chladno, a v létě parno. Nebezpečí vypuknutí požáru je vysoké. Oheň, který tu řádil v roce 2012, zničil 29 nuzných příbytků a zanechal bez přístřeší 800 lidí.

Obyvatelé Koniku sdílejí společné umývárny a v jednom chatrném obydlí velmi často přebývá víc než deset lidí. Žijí v extrémních podmínkách s měsíční podporou 120 eur na hlavu od černohorské vlády.

Jiní uprchlíci žijí v táboře v 48 bytech dostavěných loni v listopadu. Další byty se stavějí a měly by být hotové do konce roku, ale lidé se už nyní ptají, kdo budou ti šťastlivci, kteří se v nich zabydlí.

"Pro mnohé z nich stále ještě nejsou podmínky, aby se mohli vrátit do své domovské země. Ten proces je velmi dlouhý," říká Jovi Žarić z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Černé Hoře. "Mnozí žádají o udělení statusu usedlíka nebo o povolení k trvalému pobytu, ale mají také možnost požádat o černohorské občanství. V každém případě ovšem Romové potřebují získat dokumenty potvrzující jejich původ, protože bez toho nemají žádná práva, nejsou právně uznaní, nemohou pracovat. A celý proces vyžaduje dlouhé čekání.

Právě tady, v Koniku, v roce 2011 přispěla 2,5 milionu eur (téměř 68 milionů korun) Evropská unie a další partneři - mezi nimi Černohorský Červený kříž, UNHCR a zahraniční nevládní organizace - ve snaze urychlit tento proces. Z těchto prostředků byl financován projekt, jehož cílem bylo zajistit odpovídající životní podmínky, zlepšit možnost získat legální status, dostat se k práci a celkově pomoci integraci Romů v Černé Hoře.

EU ve stejné době také financovala sociální iniciativy zaměřené na zlepšení přístupu Romů ke zdravotní péči a ke vzdělání. Díky tomu se počet dětí z Koniku navštěvujících šest různých školních zařízení v Podgorici zvýšil. Byly také zorganizovány kurzy ke zvýšení gramotnosti mezi dospělými a zvýšilo se povědomí žen o prevenci nemocnosti. Řada obyvatel uprchlického tábora pracuje jako pomocníci či zdravotníci.

Cílem je postupné uzavření tábora Konik během roku 2017. To je jedna z důležitých priorit pro Černou Horu na cestě do Evropské unie.
Přečteno: 1123x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Černá Hora, Chudoba, kočovníci, Sociální, Uprchlíci, Kosovo, Krize, OSN, EU, Evropa, Evropská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo