romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové mohou být hrdými Evropany. Předsedkyně Evropského parlamentu upozornila na rostoucí anticiganismus a popřála Romům k MDR

8.4.2022 11:25
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová a europoslanec Peter Pollák k MDR 2022 (FOTO: repro video)
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová a europoslanec Peter Pollák k MDR 2022 (FOTO: repro video)

„Mezinárodní den Romů je oslavou romské kultury, historie a jazyka a vzdáváním holdu Romům za jejich vklad k budování rozmanitosti evropského společenství,“ uvedla předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová.

„Navzdory výzvám, kterým mnozí z nich čelí, Romové mohou být hrdými Evropany. Hrdými na bohatství, které přinášejí Evropě. Dnešek je zároveň určený i k tomu, abychom hovořili o vážném problému – rostoucím anticiganismu,“ řekla Metsolová na videu, na kterém u příležitosti 8. dubna, Mezinárodního dne Romů, vystupuje spolu s europoslancem Peterem Pollákem.

VIDEO

Ten upozornil na skutečnost, že mnoho romských žen i mužů v Evropě i nadále čelí diskriminaci a rasismu. „Je nepřijatelné, aby nás etnická příslušnost, barva pleti či chudoba nadále rozdělovaly,“ uvedl Pollák a připomněl, že během pandemie se ukázalo, jak zanedbané jsou romské osady, i navzdory velkým investicím.

„Dnes je zároveň příležitost připomenout si ponaučení z druhé světové války, během které se ti nejzranitelnější stali zároveň nejvíc utlačovanými. V současnosti se musíme opět postavit za to, aby se Romům dostalo stejných práv a zacházení jako ostatním Evropanům,“ řekla Metsolová.

„Evropský parlament stojí při vás. Hodně štěstí a zdraví, milí Romové,“ popřála předsedkyně ve svém poselství.

Přečteno: 638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Peter Pollák, Evropský parlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo