romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na jihu Maďarska založili obrannou gardu

Pécs, Maďarsko, 6.9.2012 16:33, (ROMEA)

Ve městě Pécs na jihu Maďarska vzniklo nové uskupení, sebeobranná Romská garda, která má být protipólem ultrapravicové Maďarské gardy. Informuje o tom rakouský zpravodajský server ORF, odvolává se přitom na středeční zprávu maďarské tiskové agentury MTI.

Romské sdružení, které gardu založilo, to zdůvodňuje tím, že Maďarská garda je navzdory zákazu činnosti nadále aktivní a ohrožené národnostní menšiny se potřebují chránit.

O členství v nové organizaci už projevilo zájem údajně kolem 400 Romů, zakladatelé však počítají se šesti až osmi tisíci členů z celého Maďarska.

Představitelé policie v Baranski župě, na jejímž území romské sdružení sídlí, už stihli varovat, že "zákonnými prostředky zabrání zřizování protizákonných organizací".

Předseda romské samosprávy ve městě Mohács ale založení grady kritizoval. Podle něj totiž už ohrožení ze strany pravicových extremistů pominulo a takový krok je proto zbytečný.

Pokud by však Maďarská garda v romských osadách chtěla svou aktivitu obnovit a Romy ohrožovala, musí počítat s "protiopatřeními", cituje ORF Istvána Kovácse.

voj, server SME.sk
Přečteno: 967x
 

Kam dál:

Štítky:  

Garda, Maďarsko, Maďarská gardaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo