romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové na Slovensku chystají protest proti nezaměstnanosti či podmínkám v osadách

Bratislava, Slovensko, 6.9.2012 10:21, (ROMEA)

Slovenskou vládu čeká poprvé od jejího nástupu do úřadu letos na jaře vlna protestů veřejnosti nespokojené se stavem země. Proti špatným životním podmínkám hodlá protestovat romská menšina, stávku ohlásili ale také učitelé a proti zmrazení platů budou demonstrovat i státní zaměstnanci.

Demonstraci spojenou s hladovkou plánují zástupci romské menšiny. Před sídlem slovenské vlády by v druhé polovině září mělo podle šéfa občanského sdružení Unie Romů Františka Tanka upozornit na problémy romské populace kolem 2500 lidí. Představitelé Unie Romů spatřují hlavní problém v tom, že s nimi vláda nekomunikuje. Od května zintenzívnili snahu se s vládou Roberta Fica spojit a problémy řešit společně, ale zatím nebyli vůbec přijati, jak uvádí server ČT24.cz.

Protesty Romů, z nichž značná část žije v nevyhovujících podmínkách v osadách a je odkázána na sociální dávky, se na Slovensku nekonají často. Naposledy loni kolem 300 Romů z různých koutů Slovenska pochodovalo Bratislavou za lepší životní podmínky.

Slovensko navíc s příchodem nového školního roku znovu čelí kritice za údajnou segregaci romských žáků. Nevládní organizace Amnesty International (AI) upozornila na vyčleňování Romů do zvláštních tříd ve východoslovenské Levoči a na dalších místech po celém Slovensku.

Patrně nejsilnější protestní akci uskuteční příští týden učitelé, kteří vyhlásili jednodenní výstražnou stávku. Důvodem jsou nízké mzdy a málo peněz ve školství, na což školské odbory loni na podzim upozornily předchozí vládu uspořádáním jednoho z největších shromáždění za poslední roky.

Státním zaměstnancům se zase nelíbí, že levicový kabinet premiéra Roberta Fica při úsporných opatřeních nepočítá se zvyšováním mezd ve veřejném sektoru. Své požadavky chtějí prosadit demonstrací, která se uskuteční během vyjednávání se státem o platových a pracovních podmínkách na příští rok. Odbory svolaly protesty navzdory tomu, že mají blízko k vládním sociálním demokratům, s nimiž v minulosti uzavřely dohodu o spolupráci.

O obnovení shromáždění proti politické korupci v zemi zase usilují občanští aktivisté. Nelíbí se jim, že policie v obří úplatkářské aféře, do které se prý zapletli politici a vysocí úředníci, nebyl dosud nikdo obviněn. Rozsáhlé protesty proti aféře Gorila se konaly před březnovými volbami, následně ale utichly.

Tlaku odborů čelí také česká vláda. Zemědělské odbory tento týden vyzvaly své členy, další odboráře i pracovníky, aby se zapojili do generální stávky na protest proti vládní politice. Protest by se měl uskutečnit koncem měsíce.

ČTK, server ČT24.cz
Přečteno: 1119x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Slovensko, Osada, Nezaměstnanost, Demonstrace, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo