romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové v Prešově darovali krev

22.7.2015 11:48
Darování krve v Banské Bystrici (FOTO: Facebook Petera Polláka)
Darování krve v Banské Bystrici (FOTO: Facebook Petera Polláka)

Do Fakultní nemocnice J. A. Reimana v Prešově přišlo více než dvacet Romů darovat krev. Krev přišli odevzdat do prešovského pracoviště Národní transfuzní služby (NTS) při příležitosti kampaně Kapka romské krve.

„Toto je už šestá taková akce, kterou realizujeme po celém Slovensku. Celé léto budeme pokračovat. Nejbližší termín je 4. srpna, kdy darujeme krev v Levoči a pak v Spišské Nové Vsi. Do naší akce se zapojilo asi 150 lidí a já věřím, že lidé na Slovensku pochopí, že v žilách Romů koluje stejná krev jako v žilách ostatních lidí v této zemi,“ uvedl na akci zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity Peter Pollák pro Tiskovou agenturu Slovenské republiky.

„Neexistuje bílá a černá krev, existuje pouze červená krev a tatáž červená krev koluje v našich žilách," pokračoval Pollák.

Právě lidé z jeho regionálních kanceláří motivují romskou komunitu k darování nejvzácnější tekutiny. Krev převážně darují lidé, kteří s Romy v terénu pracují, ale vždy se jim podaří přesvědčit i další lidi z osady, kteří nakonec přijdou. Podle Polláka to není jednoduché, protože tato skupina obyvatelstva se bojí darovat krev a často nechápou, jak tím mohou pomoci. Ve Fakultní nemocnici v Prešově se neobjevili jen lidé z Prešova, ale i dárci z Vranova nad Topľou, Kamenné Poruby, Vyšné Olšavy, Moldavy nad Bodvou či Košic.

"Naše krev je stejná jako krev každého jiného člověka na tomto světě, proto jsme dnes tady. Takových akcí se účastníme pravidelně. Já sám daruji krev počtvrté,“ uvedl romský dárce a zároveň zdravotník pracující s touto komunitou Rudolf Rusňák.

Podle vedoucí lékařky prešovského pracoviště NTS Jany Leško-Andraščíkové přišlo od rána do přibližně 9:30 darovat krev asi 30 dárců, ale potěšila je i velká skupina Romů, protože v létě je dárců stále málo. Podle vedoucí lékařky však v Prešově není až takovou raritou to, že přijde darovat krev někdo z romské komunity.

Peter Pollák sice darovat krev ze zdravotních důvodů nemůže, ale dnes Romy podpořil svou přítomností a s vedoucí lékařkou si prošel celou prešovskou transfúzní stanici. Při té příležitosti si dal i poprvé zjistit, jakou má krevní skupinu.

V prešovské nemocnici momentálně chybí krev skupiny A, dokonce už bylo nutné vyhlásit vyzvu pro dárce s touto skupinou. Právě tuto skupinu má i Peter Pollák, takže ho o to víc mrzelo, že krev darovat nemůže.

Po té, co Romové prošli vstupními vyšetřeními a postupně začali přecházet do odběrné místnosti, se do vstupní haly NTS v Prešově dostavila i více než desítka vojáků. NTS v Prešově má měsíčně průměrně 1000 odběrů.

Přečteno: 693x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

darování krve, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo