romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové v Prešově darovali krev

22.7.2015 11:48
Darování krve v Banské Bystrici (FOTO: Facebook Petera Polláka)
Darování krve v Banské Bystrici (FOTO: Facebook Petera Polláka)

Do Fakultní nemocnice J. A. Reimana v Prešově přišlo více než dvacet Romů darovat krev. Krev přišli odevzdat do prešovského pracoviště Národní transfuzní služby (NTS) při příležitosti kampaně Kapka romské krve.

„Toto je už šestá taková akce, kterou realizujeme po celém Slovensku. Celé léto budeme pokračovat. Nejbližší termín je 4. srpna, kdy darujeme krev v Levoči a pak v Spišské Nové Vsi. Do naší akce se zapojilo asi 150 lidí a já věřím, že lidé na Slovensku pochopí, že v žilách Romů koluje stejná krev jako v žilách ostatních lidí v této zemi,“ uvedl na akci zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romské komunity Peter Pollák pro Tiskovou agenturu Slovenské republiky.

„Neexistuje bílá a černá krev, existuje pouze červená krev a tatáž červená krev koluje v našich žilách," pokračoval Pollák.

Právě lidé z jeho regionálních kanceláří motivují romskou komunitu k darování nejvzácnější tekutiny. Krev převážně darují lidé, kteří s Romy v terénu pracují, ale vždy se jim podaří přesvědčit i další lidi z osady, kteří nakonec přijdou. Podle Polláka to není jednoduché, protože tato skupina obyvatelstva se bojí darovat krev a často nechápou, jak tím mohou pomoci. Ve Fakultní nemocnici v Prešově se neobjevili jen lidé z Prešova, ale i dárci z Vranova nad Topľou, Kamenné Poruby, Vyšné Olšavy, Moldavy nad Bodvou či Košic.

"Naše krev je stejná jako krev každého jiného člověka na tomto světě, proto jsme dnes tady. Takových akcí se účastníme pravidelně. Já sám daruji krev počtvrté,“ uvedl romský dárce a zároveň zdravotník pracující s touto komunitou Rudolf Rusňák.

Podle vedoucí lékařky prešovského pracoviště NTS Jany Leško-Andraščíkové přišlo od rána do přibližně 9:30 darovat krev asi 30 dárců, ale potěšila je i velká skupina Romů, protože v létě je dárců stále málo. Podle vedoucí lékařky však v Prešově není až takovou raritou to, že přijde darovat krev někdo z romské komunity.

Peter Pollák sice darovat krev ze zdravotních důvodů nemůže, ale dnes Romy podpořil svou přítomností a s vedoucí lékařkou si prošel celou prešovskou transfúzní stanici. Při té příležitosti si dal i poprvé zjistit, jakou má krevní skupinu.

V prešovské nemocnici momentálně chybí krev skupiny A, dokonce už bylo nutné vyhlásit vyzvu pro dárce s touto skupinou. Právě tuto skupinu má i Peter Pollák, takže ho o to víc mrzelo, že krev darovat nemůže.

Po té, co Romové prošli vstupními vyšetřeními a postupně začali přecházet do odběrné místnosti, se do vstupní haly NTS v Prešově dostavila i více než desítka vojáků. NTS v Prešově má měsíčně průměrně 1000 odběrů.

Přečteno: 619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

darování krve, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo