romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové ve Skotsku byli obviněni z vykořisťování mladých žen

14.10.2019 10:41
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Tři Romové z východu Slovenska byli minulý pátek u soudu ve skotském Glasgow uznáni vinnými z vykořisťování mladých žen, které byly nuceny k prostituci či prodávány do manželství, uvedl zpravodajský web BBC.

Spolu se dvěma muži ve věku 31 a 61 let a 28letou ženou byl odsouzen ještě čtvrtý člen gangu, původem z Nepálu. Výši trestu se čtveřice dozví příští měsíc.

Odsouzená trojice slovenských občanů, která vinu odmítá, pochází stejně jako většina jejích obětí z města Trebišov ležícího poblíž hranice s Ukrajinou. V Glasgow skupina moderních otrokářů operovala mezi lety 2011 a 2017. Svým obětem slibovala lepší život a zaměstnání, ženy ale po převozu do Skotska prodávala do podvodných sňatků za 3000 až 10.000 eur (77.000 až 258.000 Kč). Některé z nich nutila k prostituci.

Klienty zločinecké organizace byli hlavně muži z Pákistánu, kteří se chtěli stát občany Evropské unie. Počínání čtveřice pachatelů policie označila za odporné. O jejích aktivitách se poprvé dozvěděla už v roce 2014, zatčení podezřelých ale bylo možné až po složitém tříletém vyšetřování, na kterém se podílely i mezinárodní agentury Europol a Eurojust. Policisté podle BBC během vyšetřování pomohli více než desítce obětí ve věku 18 až 25 let.

"Je to ohavný zločin," řekl detektiv Steven McMillan, který policejní operaci vedl.

"Je hrozivé pomyslet, že lidé považují za přijatelné kupovat a prodávat jiné lidské bytosti jako zboží a vůbec se neohlíží na dopady, na trauma, které jim to způsobí," dodal.

Jde již o několikátý podobný případ z posledních let. Na začátku září slovenská policie ohlásila zatčení členů gangu, kteří devět let zotročovali oběti v Anglii. Loni britské soudy poslaly do vězení za obchodování s lidmi nejméně dvě skupiny ze Slovenska. V jednom z těchto případů pocházely oběti i z České republiky.

Přečteno: 1152x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Násilí, Soud, Zločin, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo