romea - logo
21. února 2018 (středa)
svátek má Lenka
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové ve volbách na Slovensku neuspěli. Podívejte se, jak dopadla více jak třicítka romských kandidátů

5.11.2017 15:39
Volby do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku v roce 2017 (FOTO: facebookový profil Petera Polláka)
Volby do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku v roce 2017 (FOTO: facebookový profil Petera Polláka)

 

Žádný romský kandidát nebyl úspěšný ve včerejších volbách do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku. Neuspěl ani žádný Rom v přímých volbách županů v jednotlivých krajích. Zpravodajský server Romea.cz zmapoval společně se slovenskými kolegy Jarmilou Vaňovou, Stano Danielem a Gerhardem Hadim výsledky více jak třicítky romských kandidátů.

Nejúspěšnější romský kandidát: Štefan Vavrek

Podle zjištění serveru Romea.cz Romové kandidovali na kandidátkách devíti uskupení. Nejvíce pak za Stranu romské koalice (SRK), která nasadila 8 kandidátů, Nový parlament (NP) 7 kandidátů, za stranu Sport do Košic a na Východ (ŠKV) 6 kandidátů, dále pak za Romskou iniciativu Slovenska (RIS) 5 kandidátů a na kandidátkách Most-Híd jsme našli 4 kandidáty.

Nejvíce hlasů získali romští kandidáti v Košickém a Bánskobystrickém kraji. Vůbec nejúspěšnějším kandidátem se stal Štefan Vavrek, který kandidoval za Most-Híd a získal 2 704 hlasů. "Chci poděkovat každému, kdo mi ve včerejších župních volbách projevil důvěru. Neprohrál nikdo a jsem nesmírně hrdý, že se nám společnými silami podařilo odstranit extremistického politika, Mariana Kotlebu a na jeho místo zvolit pana Jána Lunter. Pracujeme dál," napsal podle serveru Gipsy Television Vavrek kandidující v Bánskobystrickém kraji na sociální síti.

Druhý nejúspěšnější romský kandidát byl Ivan Hrizcko, který kandidoval za ŠKV v Košickém kraji a získal 2105 hlasů.

"Přátelé, zažil jsem už několik voleb, ale takové nasazení a emoce, jaké jsem zažil v těchto regionálních volbách se jen tak nevidí. Jsem strašně unavený, pořádně jsem nespal už několik dní a přežil jsem kopec času v romských osadách v rámci Košic - okolí," napsal po volbách Ivan Hrizcko. "Našel jsem celou řadu mladých, vzdělaných a dobrých lidí, kteří chtějí bojovat a žít v této zemi. Mladých Romů, kteří hrdě vzhlížejí na naše Slovensko," dodal Hriczko (ŠKV).

K počtu hlasů, které získal pak Ivan Hrizcko uvedl: "Je to silné a ukázkové číslo na, které jsem neskutečně hrdý a vděčný. To číslo hovoří jasně o tom, že jsme tu, my mladí Romové, my jsme ta budoucnost. Přátelé jdeme společně dál."

V těsném závěsu za Hriczkem skončila ze stejné strany první Romka Jarmila Vaňová (ŠKV) se ziskem 1906 hlasů. "Velmi pěkně všem, kteří mi hlas dali, děkuji. Nestačilo to však na to, abych byla zvolena. Beru to jako velmi dobrou zkušenost. Děkuji všem za podporu a pomoc. Gratuluji Slovensku za to, že volilo rozumně," uvedla na svém facebookovém profilu Jarmila Vaňová.

Na jižním Slovensku v Bánskobystrickém kraji měla své kandidáty Strana romské koalice (SRK). Nejúspěšnější byl Vojtech Kökény, který získal 1584 hlasů.

Nejvíce hlasů na kandidátce Nového parlamentu získal Albín Cína, kterého zakroužkovalo 805 voličů. "Bez sponzorů a za vlastní finanční prostředky jsme měli podle názorů voličů velmi dobrou kampaň s pěkným výsledkem. Jdeme dál. Za rok nás čekají volby do samospráv obcí a měst," okomentovali svůj výsledek představitelé Nového parlamentu.

Na župana kandidovali dva Romové

V osmi krajích se také přímou volbou volil župan. Na tento post kandidovali dva Romové: Vojtech Kökény (SRK) a Jozef Červeňák (RIS).

"Kökény původně ohlásil kandidaturu na župana, ale pak si řekl, že nebude oslabovat Jána Luntera, který měl největší šanci porazit Mariána Kotlebu, což se pak i stalo," uvedl pro server Romea.cz Stano Daniel.

I přesto, že odstoupil získal Kökény v Bánskobystrickém kraji 1563 hlasů (0,8%) a skončil ze 14 kandidátů desátý. Jozef Červeňák získal v Košickém kraji 1049 hlasů a skončil z 15 kandidátů také desátý.

Bývalý slovenský zplnomocněnec pro romské komunity Peter Pollák upozornil na velmi nízkou účast Romů ve volbách. "Na Luníku IX nepřišlo k volebním urnám ani 300 lidí ze 4000 voličů. Pojďte volit," burcoval v průběhu voleb Pollák na Facebooku. "Letanovce - v místní romské komunitě volilo jen zhruba 10 Romů (z více než 450 voličů), v obci Rakúsy volilo jen 150 voličů z 1055," uvedl Pollák.

PŘEHLED ROMSKÝCH KANDIDÁTŮ

Přečteno: 2615x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, Politika, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Čeněk Růžička (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Čeněk Růžička podal jménem pozůstalých trestní oznámení na Tomia Okamuru

8.2.2018 11:46
Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička dnes u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 podal jménem pozůstalých po obětech koncentračního tábora v Letech u Písku trestní oznámení na místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru a poslance Miloslava Roznera (oba SPD). Růžička sice nedoufá, že policie Okamuru bude stíhat, ale podle svého vyjádření to musel udělat. Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.
 celý článek

Eduard Oláh (FOTO: http://www.fotothing.com)

Zemřel sochař a kameník Eduard Oláh, autor památníku romským obětem tábora v Hodoníně u Kunštátu

8.2.2018 11:13
Po krátké nemoci zemřel ve věku 63 let sochař a kameník Eduard Oláh - Izrael Ben Eded. Poslední rozloučení proběhlo v úterý 7. 2. v úzkém rodinném kruhu. Server Romea.cz o tom informovala jeho rodina.
 celý článek

Patrik Banga. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Patrik Banga: Jak je možné psát o obnově koncentráků? Slušnost se vytratila. Místo toho vládne lež a nenávist

7.2.2018 21:30
Už asi po třetí za posledních několik hodin čtu názor, že se mají obnovit koncentrační tábory. Zcela nepřekvapivě byl jeden z nich na facebookovém profilu Tomia Okamury. A už několik desítek hodin přemýšlím, zda k tomu vlastně můžu něco říct, protože jsem se dostal do stadia, kdy se bojím cokoliv říct, protože jakmile něco řeknu, začnou mi chodit nenávistné rasistické maily a vzkazy, které mě znechucují tak, že jsem přestal i blogovat na blogu, který sám vedu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo