romea - logo
18. září 2018 (úterý)
svátek má Kryštof
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové ve volbách na Slovensku neuspěli. Podívejte se, jak dopadla více jak třicítka romských kandidátů

5.11.2017 15:39
Volby do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku v roce 2017 (FOTO: facebookový profil Petera Polláka)
Volby do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku v roce 2017 (FOTO: facebookový profil Petera Polláka)

Žádný romský kandidát nebyl úspěšný ve včerejších volbách do Vyšších územně-samosprávných celků na Slovensku. Neuspěl ani žádný Rom v přímých volbách županů v jednotlivých krajích. Zpravodajský server Romea.cz zmapoval společně se slovenskými kolegy Jarmilou Vaňovou, Stano Danielem a Gerhardem Hadim výsledky více jak třicítky romských kandidátů.

Nejúspěšnější romský kandidát: Štefan Vavrek

Podle zjištění serveru Romea.cz Romové kandidovali na kandidátkách devíti uskupení. Nejvíce pak za Stranu romské koalice (SRK), která nasadila 8 kandidátů, Nový parlament (NP) 7 kandidátů, za stranu Sport do Košic a na Východ (ŠKV) 6 kandidátů, dále pak za Romskou iniciativu Slovenska (RIS) 5 kandidátů a na kandidátkách Most-Híd jsme našli 4 kandidáty.

Nejvíce hlasů získali romští kandidáti v Košickém a Bánskobystrickém kraji. Vůbec nejúspěšnějším kandidátem se stal Štefan Vavrek, který kandidoval za Most-Híd a získal 2 704 hlasů. "Chci poděkovat každému, kdo mi ve včerejších župních volbách projevil důvěru. Neprohrál nikdo a jsem nesmírně hrdý, že se nám společnými silami podařilo odstranit extremistického politika, Mariana Kotlebu a na jeho místo zvolit pana Jána Lunter. Pracujeme dál," napsal podle serveru Gipsy Television Vavrek kandidující v Bánskobystrickém kraji na sociální síti.

Druhý nejúspěšnější romský kandidát byl Ivan Hrizcko, který kandidoval za ŠKV v Košickém kraji a získal 2105 hlasů.

"Přátelé, zažil jsem už několik voleb, ale takové nasazení a emoce, jaké jsem zažil v těchto regionálních volbách se jen tak nevidí. Jsem strašně unavený, pořádně jsem nespal už několik dní a přežil jsem kopec času v romských osadách v rámci Košic - okolí," napsal po volbách Ivan Hrizcko. "Našel jsem celou řadu mladých, vzdělaných a dobrých lidí, kteří chtějí bojovat a žít v této zemi. Mladých Romů, kteří hrdě vzhlížejí na naše Slovensko," dodal Hriczko (ŠKV).

K počtu hlasů, které získal pak Ivan Hrizcko uvedl: "Je to silné a ukázkové číslo na, které jsem neskutečně hrdý a vděčný. To číslo hovoří jasně o tom, že jsme tu, my mladí Romové, my jsme ta budoucnost. Přátelé jdeme společně dál."

V těsném závěsu za Hriczkem skončila ze stejné strany první Romka Jarmila Vaňová (ŠKV) se ziskem 1906 hlasů. "Velmi pěkně všem, kteří mi hlas dali, děkuji. Nestačilo to však na to, abych byla zvolena. Beru to jako velmi dobrou zkušenost. Děkuji všem za podporu a pomoc. Gratuluji Slovensku za to, že volilo rozumně," uvedla na svém facebookovém profilu Jarmila Vaňová.

Na jižním Slovensku v Bánskobystrickém kraji měla své kandidáty Strana romské koalice (SRK). Nejúspěšnější byl Vojtech Kökény, který získal 1584 hlasů.

Nejvíce hlasů na kandidátce Nového parlamentu získal Albín Cína, kterého zakroužkovalo 805 voličů. "Bez sponzorů a za vlastní finanční prostředky jsme měli podle názorů voličů velmi dobrou kampaň s pěkným výsledkem. Jdeme dál. Za rok nás čekají volby do samospráv obcí a měst," okomentovali svůj výsledek představitelé Nového parlamentu.

Na župana kandidovali dva Romové

V osmi krajích se také přímou volbou volil župan. Na tento post kandidovali dva Romové: Vojtech Kökény (SRK) a Jozef Červeňák (RIS).

"Kökény původně ohlásil kandidaturu na župana, ale pak si řekl, že nebude oslabovat Jána Luntera, který měl největší šanci porazit Mariána Kotlebu, což se pak i stalo," uvedl pro server Romea.cz Stano Daniel.

I přesto, že odstoupil získal Kökény v Bánskobystrickém kraji 1563 hlasů (0,8%) a skončil ze 14 kandidátů desátý. Jozef Červeňák získal v Košickém kraji 1049 hlasů a skončil z 15 kandidátů také desátý.

Bývalý slovenský zplnomocněnec pro romské komunity Peter Pollák upozornil na velmi nízkou účast Romů ve volbách. "Na Luníku IX nepřišlo k volebním urnám ani 300 lidí ze 4000 voličů. Pojďte volit," burcoval v průběhu voleb Pollák na Facebooku. "Letanovce - v místní romské komunitě volilo jen zhruba 10 Romů (z více než 450 voličů), v obci Rakúsy volilo jen 150 voličů z 1055," uvedl Pollák.

PŘEHLED ROMSKÝCH KANDIDÁTŮ

Přečteno: 2660x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, Politika, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Monika Mihaličková (FOTO: Jan Mihaliček)

Monika Mihaličková: Soske ME DŽAV?! Zastavme politickou žumpu!

13.9.2018 18:35
O Romech se pořád šíří lži a polopravdy. Například, že Romové nechodí volit nebo dokonce, že se nechtějí zapojovat do politiky. Já dobře vím, že Romy politika zajímá hodně. Vypovídá o tom i počet kandidátů romského původu v letošních komunálních volbách. V celé České republice je jich přes 150.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Maminka se bála, abych nás svým pláčem neprozradila

12.9.2018 12:35
Vyprávění paní Lendelové je dalším z mnoha životních příběhů, který byl natočen v rámci projektu Paměť Romů. Ten se snaží mapovat osudy Romů žijících v současné době na území České republiky a představit tak historii Romů od válečných dob po současnost jejich vlastníma očima.
 celý článek

Monika Berkyová, kandiduje z 2. místa za Piráty ve Stříbře

Monika Berkyová, Piráti, 2. místo, Stříbro: Je potřeba, aby Romové v politice neřešili jen otázky týkající se Romů

12.9.2018 12:06
Server Romea.cz vám až do voleb postupně představí více jak desítku vybraných romských kandidátů, kteří mají šanci dostat se do zastupitelstev a možná i vedení měst. Jako první představujeme třiačtyřicetiletou kandidátku za Českou pirátskou stranu Moniku Berkyovou.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo