romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové z Rudňan: Policisté zasáhli jinde, než měli, a zmlátili nevinné

7.8.2015 12:26
Romové z Rudňan, které podle nich zbila z neděle (2. - 3. srpna 2015) na pondělí při ke konfliktu policie. (FOTO: Repro YouTube ROMED, koláž Romea.cz)
Romové z Rudňan, které podle nich zbila z neděle (2. - 3. srpna 2015) na pondělí při ke konfliktu policie. (FOTO: Repro YouTube ROMED, koláž Romea.cz)

Z neděle na pondělí došlo v romské osadě v obci Rudňany na Slovensku ke konfliktu mezi skupinou místních obyvatel a policisty, kteří byli přivolaní kvůli rvačce mezi příbuznými. Server Romea.cz má k dispozici video s rozhovory s několika obyvateli osady, kteří byli ochotní promluvit na kameru o tom, co se v neděli v noci odehrálo. Video natočila novinářka Jarmila Vaňová pracující pro organizaci ROMA MEDIA (ROMED).

Lidé na videu tvrdí, že policii do osady přivolal jeden ze dvou bratrů, mezi kterými došlo ke rvačce. Do ní se zapojilo i několik dalších lidí z obou jejich rodin. Přivolaná policie ovšem podle výpovědi osob na videu bezdůvodně zasáhla v jiné části osady, než kde se odehrála samotná rvačka.

"Proč přišli sem?"

Podle výpovědi jedné z oslovených žen, zasáhli policisté v místě, kde se předtím konala svatba. "Pěkně se bavili, já mám video natočené, jak si pěkně tancovali, všechno, jak se bavili pěkně. A potom policie útočila tady na nevinné lidi. Proč to nevyšetřili tam, kde si volali o pomoc, ale přišli sem zaútočit?" ptá se žena na videu.

Jiná žena zase popsala, jak jim policisté vběhli do domu, kde v tu dobu spala i s dětmi. "Naše malé děti vyskákaly z okna. Báli jsme se, aby nám nezmlátili děti," vylíčila svůj zážitek mladá žena.

Jeden z mužů, oslovený novinářkou Vaňovou, pak na kameru uvedl, že jeho a jeho tchána zbili policisté v kuklách, před kterými se mu nakonec podařilo schovat v lese. Další z těch, kteří vypovídali na kameru, potvrdil, že policisté "pacifikovali" ty, kteří v bitce mezi dvěma bratry vůbec nefigurovali. "Je to nespravedlivé. Nevinné lidi zbili. ... Měli řešit to, co se stalo a ne jít k nevinným a zbytečně je zmlátit," uvedl muž.

Podle oslovených Romů není ani pravda, že by se na policisty sešlo dvě stě obyvatel osady. "Není to pravda, žádných dvě stě Romů to nebylo. Protože první, kdo útočil, byli policisté. A byly tam děti, které házely kameny. Viděly, že jim bijou rodiče," popsal jeden z Romů z osady.

Jeho slova potvrdila i další žena na videu. "Házeli kameny. Ale to byly malé děti a puberťáci. Ale oni tvrdili, že to bylo dvě stě lidí. Já nevím, co by dělali, kdyby to byli dospělí. To by bylo jiné, kdyby zaútočila celá osada. Policisté zaútočili, bez povolení chodili do pokojů, vytáhli chlapy ...," řekla žena.

"Chceme, aby se to s těmi policisty řešilo, protože teď se na nás budou zlobit a my se bojíme spát v noci doma," popsal svoje pocity další z Romů.

O nočním zážitku s policií vypráví na kameru i další žena z osady: "Mého muže zbili tak, že kdyby dostal ještě dvě tři rány do hlavy, už by se nemusel probrat. Zůstala by jsem sama se šesti dětmi. Na osadě byla hádka mezi dvěma Romy, a proto dostali naši muži, přišli je zmlátit až domů. Děti nám spaly na postelích, my jsme už leželi a Romy za vlasy u domu vytahovali a tak je mlátili. Moje dvě malé děti jsou z toho vystresované, že nemohou spát. A můj muž nechodí ani ven mezi Romy, je z toho hotový po takové bitce. Na to se nikdy nedá zapomenout."

Na otázku novinářky, jestli její muž něco provedl, žena odpověděla: "Vůbec nic neudělal, ležel u své matky na posteli, byli jsme všichni spolu, sestry, švagrové, máma a táta. Všichni jsme byli uvnitř, aby se nám nic nestalo. Zamkli jsme dveře. Ale oni se dostali dovnitř - rozbili nám dveře. Nekoukali na nic, jestli tam je dítě nebo těhotná žena nebo starý člověk, jenom nás chtěli mlátit. Mlátili nás po hlavě, po stehnech ... Kopali do chlapců. Naše děti to viděly na vlastní oči, jak jsme křičeli. Plakaly, když viděly jak jim bijí rodiče," popsala s pláčem žena.

Policejní verze je odlišná

Server Aktuality.sk o incidentu v osadě zveřejnil informaci, že přivolaní policisté měli být ihned po jejich příjezdu obklíčeni a dvě stovky podnapilých mužů z osady po nich měly házet cihly a lahve. Policie si prý musela během zásahu přivolat také posily, včetně těžkooděnců, a dokonce padly i tři varovné výstřely. Na policejní oddělení bylo předvedeno 9 osob, včetně jednoho nezletilého chlapce, uvedl pro Aktuality.sk krajský policejní ředitel Juraj Leško. Podle něj měli zranění, ale všichni prý odmítli lékařské ošetření. Mezi policisty mělo být zraněno sedm mužů.

V souvislosti s incidentem v romské osadě podle serveru Pravda.sk bylo z devíti zadržených osob pět obviněno ze spáchání přečinu útoku na veřejného činitele.

VIDEO

Přečteno: 2771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Osada, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo