romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové z Rudňan: Policisté zasáhli jinde, než měli, a zmlátili nevinné

7.8.2015 12:26
Romové z Rudňan, které podle nich zbila z neděle (2. - 3. srpna 2015) na pondělí při ke konfliktu policie. (FOTO: Repro YouTube ROMED, koláž Romea.cz)
Romové z Rudňan, které podle nich zbila z neděle (2. - 3. srpna 2015) na pondělí při ke konfliktu policie. (FOTO: Repro YouTube ROMED, koláž Romea.cz)

Z neděle na pondělí došlo v romské osadě v obci Rudňany na Slovensku ke konfliktu mezi skupinou místních obyvatel a policisty, kteří byli přivolaní kvůli rvačce mezi příbuznými. Server Romea.cz má k dispozici video s rozhovory s několika obyvateli osady, kteří byli ochotní promluvit na kameru o tom, co se v neděli v noci odehrálo. Video natočila novinářka Jarmila Vaňová pracující pro organizaci ROMA MEDIA (ROMED).

Lidé na videu tvrdí, že policii do osady přivolal jeden ze dvou bratrů, mezi kterými došlo ke rvačce. Do ní se zapojilo i několik dalších lidí z obou jejich rodin. Přivolaná policie ovšem podle výpovědi osob na videu bezdůvodně zasáhla v jiné části osady, než kde se odehrála samotná rvačka.

"Proč přišli sem?"

Podle výpovědi jedné z oslovených žen, zasáhli policisté v místě, kde se předtím konala svatba. "Pěkně se bavili, já mám video natočené, jak si pěkně tancovali, všechno, jak se bavili pěkně. A potom policie útočila tady na nevinné lidi. Proč to nevyšetřili tam, kde si volali o pomoc, ale přišli sem zaútočit?" ptá se žena na videu.

Jiná žena zase popsala, jak jim policisté vběhli do domu, kde v tu dobu spala i s dětmi. "Naše malé děti vyskákaly z okna. Báli jsme se, aby nám nezmlátili děti," vylíčila svůj zážitek mladá žena.

Jeden z mužů, oslovený novinářkou Vaňovou, pak na kameru uvedl, že jeho a jeho tchána zbili policisté v kuklách, před kterými se mu nakonec podařilo schovat v lese. Další z těch, kteří vypovídali na kameru, potvrdil, že policisté "pacifikovali" ty, kteří v bitce mezi dvěma bratry vůbec nefigurovali. "Je to nespravedlivé. Nevinné lidi zbili. ... Měli řešit to, co se stalo a ne jít k nevinným a zbytečně je zmlátit," uvedl muž.

Podle oslovených Romů není ani pravda, že by se na policisty sešlo dvě stě obyvatel osady. "Není to pravda, žádných dvě stě Romů to nebylo. Protože první, kdo útočil, byli policisté. A byly tam děti, které házely kameny. Viděly, že jim bijou rodiče," popsal jeden z Romů z osady.

Jeho slova potvrdila i další žena na videu. "Házeli kameny. Ale to byly malé děti a puberťáci. Ale oni tvrdili, že to bylo dvě stě lidí. Já nevím, co by dělali, kdyby to byli dospělí. To by bylo jiné, kdyby zaútočila celá osada. Policisté zaútočili, bez povolení chodili do pokojů, vytáhli chlapy ...," řekla žena.

"Chceme, aby se to s těmi policisty řešilo, protože teď se na nás budou zlobit a my se bojíme spát v noci doma," popsal svoje pocity další z Romů.

O nočním zážitku s policií vypráví na kameru i další žena z osady: "Mého muže zbili tak, že kdyby dostal ještě dvě tři rány do hlavy, už by se nemusel probrat. Zůstala by jsem sama se šesti dětmi. Na osadě byla hádka mezi dvěma Romy, a proto dostali naši muži, přišli je zmlátit až domů. Děti nám spaly na postelích, my jsme už leželi a Romy za vlasy u domu vytahovali a tak je mlátili. Moje dvě malé děti jsou z toho vystresované, že nemohou spát. A můj muž nechodí ani ven mezi Romy, je z toho hotový po takové bitce. Na to se nikdy nedá zapomenout."

Na otázku novinářky, jestli její muž něco provedl, žena odpověděla: "Vůbec nic neudělal, ležel u své matky na posteli, byli jsme všichni spolu, sestry, švagrové, máma a táta. Všichni jsme byli uvnitř, aby se nám nic nestalo. Zamkli jsme dveře. Ale oni se dostali dovnitř - rozbili nám dveře. Nekoukali na nic, jestli tam je dítě nebo těhotná žena nebo starý člověk, jenom nás chtěli mlátit. Mlátili nás po hlavě, po stehnech ... Kopali do chlapců. Naše děti to viděly na vlastní oči, jak jsme křičeli. Plakaly, když viděly jak jim bijí rodiče," popsala s pláčem žena.

Policejní verze je odlišná

Server Aktuality.sk o incidentu v osadě zveřejnil informaci, že přivolaní policisté měli být ihned po jejich příjezdu obklíčeni a dvě stovky podnapilých mužů z osady po nich měly házet cihly a lahve. Policie si prý musela během zásahu přivolat také posily, včetně těžkooděnců, a dokonce padly i tři varovné výstřely. Na policejní oddělení bylo předvedeno 9 osob, včetně jednoho nezletilého chlapce, uvedl pro Aktuality.sk krajský policejní ředitel Juraj Leško. Podle něj měli zranění, ale všichni prý odmítli lékařské ošetření. Mezi policisty mělo být zraněno sedm mužů.

V souvislosti s incidentem v romské osadě podle serveru Pravda.sk bylo z devíti zadržených osob pět obviněno ze spáchání přečinu útoku na veřejného činitele.

VIDEO

Přečteno: 2837x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Osada, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo