romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové budou mít zastoupení v Evropském parlamentu, obsadí dvě křesla

Štrasburk, 26.5.2014 14:02, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:50)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)

Celkem dvě křesla obsadí Romové v nově zvoleném Evropském parlamentu (EP). Do EP byla zvolena Soraya Post, romská aktivistka a bojovnice za lidská práva ze Švédska, která stanula v čele kandidátky Feministické iniciativy. Zároveň zastává pozici místopředsedkyně Evropského fóra Romů a kočovníků. Dalším zvoleným europoslancem, který se hlásí k romské národnosti, je Damian Drăghici z Rumunska.

Úspěch Sorayi Post je významný i vzhledem k tématům, která s ní mohou na půdě evropského parlamentu opět nabýt na síle a získat si větší pozornost.

Podle předvolebních prohlášení Sorayi Post by totiž mohla přítomnost zástupkyně feministického směru posílit snahu o prosazení určitých aktuálních otázek, jako je problematika rovnosti mezi ženami a muži či boj proti rasismu, xenofobii a diskriminaci z důvodu sexuální orientace, věku, etnicity apod. Více diskutovaným tématem by se měly stát také sílící protiromské tendence v jednotlivých evropských státech.

"Pokud budu zvolena do EP, první věcí, o kterou se pokusím, bude tlak na ustanovení evropského komisaře pro otázku rovných práv a boj proti rasismu," uvedla před volbami Soraya Post.

Damian Drăghici je senátor v rumunském parlamentu a také poradcem rumunského premiéra pro romskou problematiku na premiéra. Ve volbách kandidoval za sociální demokraty.

V současné době pochází a nějakým způsobem reprezentuje etnickou či náboženskou menšinu pouze 15 z 766 poslanců v Evropském parlamentu, což poměrově neodpovídá realitě v EU, kdy více než 10 % obyvatel EU náleží do nějaké menšiny.

Pokud jde o romské zástupce, od roku 1979, kdy začali být členové Evropského parlamentu voleni přímo, získali křeslo pouze tři. Prvním byl mezi roky 1986 a 1999 Juan de Dios Ramírez Heredia ze Španělska, poté byla v roce 2005 zvolena Lívia Járóka z Maďarska a v 2006 Viktória Mohácsi. Nicméně stále více romských kandidátů se objevuje na seznamech kandidátů jednotlivých stran.

VIDEO

voj, http://romediafoundation.wordpress.com, ERTF
Přečteno: 2998x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, Švédsko, Politika, volby do Evropského parlamentu, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo