romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové budou mít zastoupení v Evropském parlamentu, obsadí dvě křesla

Štrasburk, 26.5.2014 14:02, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:50)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)

Celkem dvě křesla obsadí Romové v nově zvoleném Evropském parlamentu (EP). Do EP byla zvolena Soraya Post, romská aktivistka a bojovnice za lidská práva ze Švédska, která stanula v čele kandidátky Feministické iniciativy. Zároveň zastává pozici místopředsedkyně Evropského fóra Romů a kočovníků. Dalším zvoleným europoslancem, který se hlásí k romské národnosti, je Damian Drăghici z Rumunska.

Úspěch Sorayi Post je významný i vzhledem k tématům, která s ní mohou na půdě evropského parlamentu opět nabýt na síle a získat si větší pozornost.

Podle předvolebních prohlášení Sorayi Post by totiž mohla přítomnost zástupkyně feministického směru posílit snahu o prosazení určitých aktuálních otázek, jako je problematika rovnosti mezi ženami a muži či boj proti rasismu, xenofobii a diskriminaci z důvodu sexuální orientace, věku, etnicity apod. Více diskutovaným tématem by se měly stát také sílící protiromské tendence v jednotlivých evropských státech.

"Pokud budu zvolena do EP, první věcí, o kterou se pokusím, bude tlak na ustanovení evropského komisaře pro otázku rovných práv a boj proti rasismu," uvedla před volbami Soraya Post.

Damian Drăghici je senátor v rumunském parlamentu a také poradcem rumunského premiéra pro romskou problematiku na premiéra. Ve volbách kandidoval za sociální demokraty.

V současné době pochází a nějakým způsobem reprezentuje etnickou či náboženskou menšinu pouze 15 z 766 poslanců v Evropském parlamentu, což poměrově neodpovídá realitě v EU, kdy více než 10 % obyvatel EU náleží do nějaké menšiny.

Pokud jde o romské zástupce, od roku 1979, kdy začali být členové Evropského parlamentu voleni přímo, získali křeslo pouze tři. Prvním byl mezi roky 1986 a 1999 Juan de Dios Ramírez Heredia ze Španělska, poté byla v roce 2005 zvolena Lívia Járóka z Maďarska a v 2006 Viktória Mohácsi. Nicméně stále více romských kandidátů se objevuje na seznamech kandidátů jednotlivých stran.

VIDEO

voj, http://romediafoundation.wordpress.com, ERTF
Přečteno: 3109x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, Švédsko, Politika, volby do Evropského parlamentu, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo