romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové budou mít zastoupení v Evropském parlamentu, obsadí dvě křesla

Štrasburk, 26.5.2014 14:02, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:50)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)
Soraya Post a Damian Draghici zasednou do Evropského parlamentu (Koláž: Romea.cz)

Celkem dvě křesla obsadí Romové v nově zvoleném Evropském parlamentu (EP). Do EP byla zvolena Soraya Post, romská aktivistka a bojovnice za lidská práva ze Švédska, která stanula v čele kandidátky Feministické iniciativy. Zároveň zastává pozici místopředsedkyně Evropského fóra Romů a kočovníků. Dalším zvoleným europoslancem, který se hlásí k romské národnosti, je Damian Drăghici z Rumunska.

Úspěch Sorayi Post je významný i vzhledem k tématům, která s ní mohou na půdě evropského parlamentu opět nabýt na síle a získat si větší pozornost.

Podle předvolebních prohlášení Sorayi Post by totiž mohla přítomnost zástupkyně feministického směru posílit snahu o prosazení určitých aktuálních otázek, jako je problematika rovnosti mezi ženami a muži či boj proti rasismu, xenofobii a diskriminaci z důvodu sexuální orientace, věku, etnicity apod. Více diskutovaným tématem by se měly stát také sílící protiromské tendence v jednotlivých evropských státech.

"Pokud budu zvolena do EP, první věcí, o kterou se pokusím, bude tlak na ustanovení evropského komisaře pro otázku rovných práv a boj proti rasismu," uvedla před volbami Soraya Post.

Damian Drăghici je senátor v rumunském parlamentu a také poradcem rumunského premiéra pro romskou problematiku na premiéra. Ve volbách kandidoval za sociální demokraty.

V současné době pochází a nějakým způsobem reprezentuje etnickou či náboženskou menšinu pouze 15 z 766 poslanců v Evropském parlamentu, což poměrově neodpovídá realitě v EU, kdy více než 10 % obyvatel EU náleží do nějaké menšiny.

Pokud jde o romské zástupce, od roku 1979, kdy začali být členové Evropského parlamentu voleni přímo, získali křeslo pouze tři. Prvním byl mezi roky 1986 a 1999 Juan de Dios Ramírez Heredia ze Španělska, poté byla v roce 2005 zvolena Lívia Járóka z Maďarska a v 2006 Viktória Mohácsi. Nicméně stále více romských kandidátů se objevuje na seznamech kandidátů jednotlivých stran.

VIDEO

voj, http://romediafoundation.wordpress.com, ERTF
Přečteno: 2992x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, Švédsko, Politika, volby do Evropského parlamentu, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo