romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská aktivistka diskutovala s Barackem Obamou o Romech a demokracii

14.6.2022 23:45
Romská aktivistka Selvije Mustafi (zcela vlevo) ze Severní Makedonie a bývalý prezident USA Barack Obama během Kodaňského demokratického summitu
Romská aktivistka Selvije Mustafi (zcela vlevo) ze Severní Makedonie a bývalý prezident USA Barack Obama během Kodaňského demokratického summitu

Romská aktivistka Selvije Mustafi ze Severní Makedonie diskutovala s bývalým prezidentem USA Barackem Obamou během Kodaňského demokratického summitu v panelu o „Demokratické digitální organizaci.“ Summit pořádá Aliance demokratických nadací, což je nezisková organizace založená v roce 2017 bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem.

Kodaňský summit proběhl ve dnech 9.-10. června a druhý den na něm vystoupil s projevem bývalý americký prezident Barack Obama, který také pak moderoval panel, jehož se zúčastnila i Mustafi, která patří mezi evropské lídry pracující s Obamovou nadací. Je zakladatelkou největšího romského hnutí Avaja v Severní Makedonii.

Nedávno se také stala prezidentkou organizace Romano Avazi, která si klade za cíl mobilizovat romskou komunitu k účasti na rozhodovacích procesech na místní, regionální a národní úrovni v Severní Makedonii. Mustafi a romský analytik Deniz Selmani, další lídr ze Severní Makedonie, který pracuje s Obamovou nadací, se 11. června zúčastnili interaktivního workshopu s Obamou na téma Výzvy, kterým čelí ve svém regionu, a podělili se o své zkušenosti z demokratizačního procesu ve svých komunitách. 

Selmani je jedním ze zakladatelů Institutu pro strategický výzkum a analýzu - Romalitiko, kde vede program rozvoje demokracie na místní úrovni, a je spoluzakladatelem hnutí Avaja v Severní Makedonii.

Kodaňský summit byl od pandemie první příležitostí pro účastníky programů Obama Leaders 2020 a 2022 k osobnímu setkání.

Obamova nadace zahájila svůj evropský program v roce 2020. Účelem programu Obama Leaders je propojit lídry z Afriky, Asie-Pacifiku a Evropy v úsilí o pozitivní změny ve svých komunitách a ve světě.

 

Přečteno: 616x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskuze, Barack Obama, EvropaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo