romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská aktivistka z Ukrajiny: Práva Romů jsou ve válce opomíjena, jsou perzekuováni. Rusko příběhy používá jako propagandu neonacistického napětí v Ukrajině

13.4.2022 12:14
Zasedání OBSE (Ilustrační FOTO)
Zasedání OBSE (Ilustrační FOTO)

Romové a ostatní menšiny jsou ve válce na Ukrajině neustále opomíjeni a je s nimi zacházeno rozdílným způsobem, jsou perzekuováni. Uvedla to v projevu romská aktivistka z Ukrajiny Viola Popenka z organizace Fond romských žen “Chiricli” na setkání, které organizovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

"Jakožto občanskoprávní organizace vyjadřujeme své hluboké znepokojení nad prudce eskalujícím násilím a narůstajícímu počtu obětí, které tato válka již způsobila. Pokud jde o romská práva, stejně jak ukazují zkušenosti z Druhé světové války, balkánských válek a válek v Jugoslávii, je tato válka ukázkou toho, že Romové a ostatní menšiny jsou neustále opomíjeni, je s nimi zacházeno nelidským způsobem a jsou i nadále perzekuováni," uvedla v projevu Popenko.

"Zdůrazňujeme, že všechny vnitřně vysídlené osoby, především znevýhodněné osoby jako jsou Romové, by měly mít rovný přístup k dočasnému přístřeší a humanitární pomoci. Proto dokumentujeme všechny případy diskriminace Romů v Ukrajině a přijímacích zemích Evropské unie a nahlašujeme je příslušným institucím," řekla Viola Popenko.

"Je rovněž důležité zdůraznit, že příběhy porušování práv menšin jsou masivně používány Ruskou federací jako propaganda neonacistického napětí v Ukrajině," dodala Popenko v projevu, který zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Projev Violy Popenko, romské aktivistky z Ukrajiny

Vážení delegáti, mezinárodní organizace a členové občanské společnosti,

Jmenuji se Viola Popenko, a hovořím jménem Fondu romských žen “Chiricli”.

Invaze Ruské federace do Ukrajiny je absurdní agresivní válka, která vede k porušování lidských práv, ohrožení bezpečnosti v Evropě, a hlavně k podrývání absolutního práva, to je práva na život každé osoby, která dnes žije v Ukrajině.

Boje, které probíhají v kyjevské oblasti, Černihově, Mariupolu, Sumě, Charkově, Chersonu, Doněcku a Mykolajevu, již za sebou zanechaly příliš mnoho životů vojáků, civilistů a vyústily v humanitární krizi. Válka dále přinutila stovky tisíc ukrajinských obyvatel, včetně Romů a dalších menšin, uprchnout do sousedních zemí, a mnoho dalších uvízlo v oblastech konfliktu, je pod neustálými útoky a nemá přístup k potravinám, vodě, elektrice, plynu, topení a lékům. Navíc dochází k neustálému ostřelování zelených koridorů a humanitárních konvojů, což se rovná válečnému zločinu a je flagrantním porušením mezinárodního humanitárního práva, jmenovitě porušením článku 23 o Zásilkách zdravotnického materiálu, potravy a oblečení.

Jakožto občanskoprávní organizace vyjadřujeme své hluboké znepokojení nad prudce eskalujícím násilím a narůstajícímu počtu obětí, které tato válka již způsobila. Pokud jde o romská práva, stejně jak ukazují zkušenosti z Druhé světové války, balkánských válek a válek v Jugoslávii, je tato válka ukázkou toho, že Romové a ostatní menšiny jsou neustále opomíjeni, je s nimi zacházeno nelidským způsobem a jsou i nadále perzekuováni.

Projevy nenávisti a předsudky

Jeden závažný případ se stal v zakarpatské oblasti, kam přišlo hledat úkryt mnoho Romů. Policista vyzýval veřejnost, aby Romy vypudila do jiných regionů Ukrajiny, nebo aby si Romové našli alternativní země, protože podle jeho názoru Romové způsobí veřejné nepokoje. Tento případ byl ohlášen úřadu ombudsmana na Ukrajině a národnímu lidskoprávnímu oddělení policie Ukrajiny. Rádi bychom proto vyjádřili naši vděčnost úřadům Ukrajiny, že monitorují a reagují na porušování lidských práv.   

Zdůrazňujeme, že všechny vnitřně vysídlené osoby, především znevýhodněné osoby jako jsou Romové, by měly mít rovný přístup k dočasnému přístřeší a humanitární pomoci. Proto dokumentujeme všechny případy diskriminace Romů v Ukrajině a přijímacích zemích Evropské unie a nahlašujeme je příslušným institucím. Největší odpovědnost za poskytnutí přístřeší Romům v Ukrajině však leží na ramenou občanskoprávních organizací a bez jejich pomoci by lidé mohli jednoduše zůstat na nádražích.

Je rovněž důležité zdůraznit, že příběhy porušování práv menšin jsou masivně používány Ruskou federací jako propaganda neonacistického napětí v Ukrajině. Například, záběry ukazující Romy přivázané zády ke sloupům a s tvářemi pomalovanými zeleně, se šířily na sociálních sítích a byly použity Ruskou federací k reportážím o lynčování vnitřně vysídlených osob neonacisty. Ve skutečnosti byly tyto záběry pořízeny ve Lvově, kde byli chyceni členové kapsářského gangu při rabování a bylo s nimi nakládáno nelidským způsobem.

Chybějící doklady totožnosti

Problém chybějících dokladů totožnosti začal během války hrát hlavní roli v ochraně práva na azyl a práva na humanitární pomoc. Obdrželi jsme mnoho stížností, kdy romským ženám a dětem byl odepřen přechod hranic a právo na azyl na moldavských, polských a maďarských hranicích. Byly také případy, kdy v černihovské oblasti byla poskytována humanitární pomoc pouze po předložení pasu, a proto Romové bez dokumentů vyšli naprázdno bez jakýchkoli prostředků k živobytí.

Chceme zdůraznit, že naše dosavadní získaná zkušenost by měla být brána v potaz, a naše doporučení jsou následující:

  • Zdokumentovat porušování mezinárodních lidskoprávních a humanitárních zákonů ruskou armádou v oblasti občanské imunity, tj. porušování článku 51(2) Dodatečného protokolu I Ženevské konvence; evakuace a ochrana nemocnic – články 17 a 18 Ženevské konvence týkající se ochrany civilních osob v době války. Dále porušování práva na sebeurčení Ukrajinců zakotveného v Chartě OSN a Deklaraci principů mezinárodního práva o Přátelských vztazích a spolupráci mezi národy v souladu s Chartou OSN.
  • Zaujmout stanovisko proti hrůzám války a násilí
  • Zajistit, aby romské menšiny a marginalizované národy měly při útěku zaručený rovný přístup k ochraně a bezpečí, totéž platí pro osoby bez dokladů totožnosti, především pro romské ženy a děti
  • Zajistit právo na humanitární pomoc a lékařské zabezpečení v oblastech bojů
  • Zabránit a účinně vyšetřovat projevy nenávisti proti Romům, jakož i diskriminaci v přístupu k azylu
  • Řešit problém Romů bez státní příslušnosti a bez dokladů totožnosti na základě mechanismů získání osobních dokladů vytvořených OBSE ODIHR, Radou Evropy, romskými a proromskými nevládními organizacemi
  • Máme též obavy a žádáme OBSE, aby vyšetřila stále přicházející zprávy o tom, že ruské úřady na ukrajinském území zatýkají, vězní a nechávají zmizet aktivisty z řad krymských Tatarů.  

Děkuji vám za pozornost.  

Přečteno: 802x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projev, Diskriminace, Rasismus, Rusko, Ukrajina, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo