romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská europoslankyně z Maďarska Lívia Járóka byla opět zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu

4.7.2019 13:00
Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska (FOTO: Facebook Lívia Járóková)
Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska (FOTO: Facebook Lívia Járóková)

Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska byla znovu zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu. Stejný post zastávala i v minulém volebním období, kdy se v listopadu 2017 stala historicky první europoslankyní romského původu, jež dosáhla na takto důležitou pozici. Europoslanci ve středu zvolili celkem čtrnáct místopředsedů EP na dva a půl roku.

Járóková byla zvolena spolu s dalšími deseti europoslanci hned v prvním kole, když získala 349 hlasů ze 702 hlasujících.

"Poslední dva roky, když jsem byla místopředsedkyní Evropského parlamentu, byly pro mě nezapomenutelné. Mám možnosti, o kterých jsem mohl jen snít. Mohu rozvíjet a realizovat mé plány a nápady," reagovala ne své znovuzvolení na sociální síti Lívia Járóková.

"Mohla jsem se věnovat tématům, které jsem vždy považovala za důležité. Rovnost žen, práva dětí, vymýcení chudoby, ochrana životního prostředí, výzkum rakoviny, zemědělství, rozvoj v raném dětství, digitalizace a recyklace," dodala s tím, že oblasti postižené chudobou navštěvuje více jak 30 let.

"Mohla jsem organizovat konference, mohla jsme ukázat návštěvníků Evropský parlamentu, studentům dát příležitost dozvědět se více o parlamentní práci. Tyto zkušenosti pro mě znamenají mnoho a já upřímně doufám, že budu mít příležitost pokračovat v této práci," uvedla staronová místopředsedkyně evropského parlamentu Lívia Járóková.

Práci v Evropském parlamentu zahájili i dva další romští europoslanci. Nově zvolený Peter Pollák ze Slovenska a opětovně zvolený Romeo Franz z Německa.

Pollák, který je stejně jako Járóková členem největší frakce v EP Evropské lidové strany, ve videu zveřejněné na sociální síti oznámil, že bude členem dvou výborů - ve výboru pro regionální rozvoj a ve výboru pro kulturu a vzdělávání.

Pollák také zmínil priority, které chce prosazovat. "Prioritou pro mě je, aby každé dítě, které žije v EU mělo vzdělání. To je klíčem k budoucímu zaměstnání. S pomocí Evropské lidové strany chci prosadit, aby i děti v osadách měly vzdělání, aby lidé v chudých regionech měli práci, pitnou vodu, kanalizaci nebo přístup k veřejnému osvětlení," řekl ve videu Peter Pollák.

Evropský parlament ve středu svým předsedou zvolil také italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Do europarlamentu navíc přijela kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová, kterou v úterý navrhl summit EU a která potřebuje získat podporu většiny europoslanců. Německá ministryně obrany, jejíž nominace je považována za překvapující, europoslancům ve Štrasburku slíbila, že bude naslouchat jejich názorům a komise pod jejím vedením bude založena na intenzivní spolupráci s EP a Evropskou radou.

Sassoli se stal předsedou až ve druhém kole hlasování. V prvním kole mu zvolení těsně uniklo, v tom dalším ho ale v tajné volbě podpořilo 345 ze 667 hlasujících europoslanců.

Třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany ve svém úvodním projevu prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. "Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí," řekl Sassoli. Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy.

Mezi 14 zvolenými místopředsedy jsou dva čeští zástupci. Charanzová uspěla již v prvním kole, Kolaja až ve druhém. Liberální europoslankyně, která začíná v EP druhé funkční období, považuje své zvolení za ocenění dosavadní práce a hodlá v nové funkci přibližovat parlament lidem. Kolaja, který je v parlamentu nováčkem, zase chce jako místopředseda prosazovat témata transparentnosti a digitalizace.

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se při volbě místopředsedů stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců.

Čtrnáct nových místopředsedů EP v pořadí, v jakém byli zvoleni:

 1.  Mairead McGUINNESSOVÁ (EPP, IE), 618 hlasů, zvolena v 1.kole
 2.  Pedro SILVA PEREIRA (S&D, PT), 556 hlasů, zvolen v 1.kole
 3.  Rainer WIELAND (EPP, DE), 516 hlasů, zvolen v 1.kole
 4. Katarina BARLEYOVÁ (S&D, DE), 516 hlasů, zvolena v 1.kole
 5.  Othmar KARAS (EPP, AT), 477 hlasů, zvolen v 1.kole
 6.  Ewa Bożena KOPACZOVÁ (EPP, PL), 461 hlasů, zvolena v 1.kole
 7.  Klara DOBREVOVÁ (S&D, HU), 402 hlasů, zvolena v 1.kole
 8.  Dita CHARANZOVÁ (Renew Europe, CZ), 395 hlasů, zvolena v 1.kole
 9.  Nicola BEEROVÁ (Renew Europe, DE), 363 hlasů, zvolena v 1.kole
 10.  Lívia JÁRÓKOVÁ (EPP, HU), 349 hlasů, zvolena v 1.kole
 11.  Heidi HAUTALOVÁ (Greens/EFA, FI), 336 hlasů, zvolena v 1.kole
 12.  Marcel KOLAJA (Greens/EFA, CZ), 426 hlasů, zvolen v 2.kole
 13.  Dimitrios PAPADIMOULIS (GUE/NGL, EL), 401 hlasů, zvolen v 2.kole
 14. Fabio Massimo CASTALDO (NI, IT), 248 hlasů, zvolen v 3.kole
Přečteno: 843x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, poslanec, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo