romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská europoslankyně z Maďarska Lívia Járóka byla opět zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu

4.7.2019 13:00
Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska (FOTO: Facebook Lívia Járóková)
Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska (FOTO: Facebook Lívia Járóková)

Lívia Járóková (Fidesz, EPP) z Maďarska byla znovu zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu. Stejný post zastávala i v minulém volebním období, kdy se v listopadu 2017 stala historicky první europoslankyní romského původu, jež dosáhla na takto důležitou pozici. Europoslanci ve středu zvolili celkem čtrnáct místopředsedů EP na dva a půl roku.

Járóková byla zvolena spolu s dalšími deseti europoslanci hned v prvním kole, když získala 349 hlasů ze 702 hlasujících.

"Poslední dva roky, když jsem byla místopředsedkyní Evropského parlamentu, byly pro mě nezapomenutelné. Mám možnosti, o kterých jsem mohl jen snít. Mohu rozvíjet a realizovat mé plány a nápady," reagovala ne své znovuzvolení na sociální síti Lívia Járóková.

"Mohla jsem se věnovat tématům, které jsem vždy považovala za důležité. Rovnost žen, práva dětí, vymýcení chudoby, ochrana životního prostředí, výzkum rakoviny, zemědělství, rozvoj v raném dětství, digitalizace a recyklace," dodala s tím, že oblasti postižené chudobou navštěvuje více jak 30 let.

"Mohla jsem organizovat konference, mohla jsme ukázat návštěvníků Evropský parlamentu, studentům dát příležitost dozvědět se více o parlamentní práci. Tyto zkušenosti pro mě znamenají mnoho a já upřímně doufám, že budu mít příležitost pokračovat v této práci," uvedla staronová místopředsedkyně evropského parlamentu Lívia Járóková.

Práci v Evropském parlamentu zahájili i dva další romští europoslanci. Nově zvolený Peter Pollák ze Slovenska a opětovně zvolený Romeo Franz z Německa.

Pollák, který je stejně jako Járóková členem největší frakce v EP Evropské lidové strany, ve videu zveřejněné na sociální síti oznámil, že bude členem dvou výborů - ve výboru pro regionální rozvoj a ve výboru pro kulturu a vzdělávání.

Pollák také zmínil priority, které chce prosazovat. "Prioritou pro mě je, aby každé dítě, které žije v EU mělo vzdělání. To je klíčem k budoucímu zaměstnání. S pomocí Evropské lidové strany chci prosadit, aby i děti v osadách měly vzdělání, aby lidé v chudých regionech měli práci, pitnou vodu, kanalizaci nebo přístup k veřejnému osvětlení," řekl ve videu Peter Pollák.

Evropský parlament ve středu svým předsedou zvolil také italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Do europarlamentu navíc přijela kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová, kterou v úterý navrhl summit EU a která potřebuje získat podporu většiny europoslanců. Německá ministryně obrany, jejíž nominace je považována za překvapující, europoslancům ve Štrasburku slíbila, že bude naslouchat jejich názorům a komise pod jejím vedením bude založena na intenzivní spolupráci s EP a Evropskou radou.

Sassoli se stal předsedou až ve druhém kole hlasování. V prvním kole mu zvolení těsně uniklo, v tom dalším ho ale v tajné volbě podpořilo 345 ze 667 hlasujících europoslanců.

Třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany ve svém úvodním projevu prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. "Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí," řekl Sassoli. Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy.

Mezi 14 zvolenými místopředsedy jsou dva čeští zástupci. Charanzová uspěla již v prvním kole, Kolaja až ve druhém. Liberální europoslankyně, která začíná v EP druhé funkční období, považuje své zvolení za ocenění dosavadní práce a hodlá v nové funkci přibližovat parlament lidem. Kolaja, který je v parlamentu nováčkem, zase chce jako místopředseda prosazovat témata transparentnosti a digitalizace.

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se při volbě místopředsedů stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců.

Čtrnáct nových místopředsedů EP v pořadí, v jakém byli zvoleni:

 1.  Mairead McGUINNESSOVÁ (EPP, IE), 618 hlasů, zvolena v 1.kole
 2.  Pedro SILVA PEREIRA (S&D, PT), 556 hlasů, zvolen v 1.kole
 3.  Rainer WIELAND (EPP, DE), 516 hlasů, zvolen v 1.kole
 4. Katarina BARLEYOVÁ (S&D, DE), 516 hlasů, zvolena v 1.kole
 5.  Othmar KARAS (EPP, AT), 477 hlasů, zvolen v 1.kole
 6.  Ewa Bożena KOPACZOVÁ (EPP, PL), 461 hlasů, zvolena v 1.kole
 7.  Klara DOBREVOVÁ (S&D, HU), 402 hlasů, zvolena v 1.kole
 8.  Dita CHARANZOVÁ (Renew Europe, CZ), 395 hlasů, zvolena v 1.kole
 9.  Nicola BEEROVÁ (Renew Europe, DE), 363 hlasů, zvolena v 1.kole
 10.  Lívia JÁRÓKOVÁ (EPP, HU), 349 hlasů, zvolena v 1.kole
 11.  Heidi HAUTALOVÁ (Greens/EFA, FI), 336 hlasů, zvolena v 1.kole
 12.  Marcel KOLAJA (Greens/EFA, CZ), 426 hlasů, zvolen v 2.kole
 13.  Dimitrios PAPADIMOULIS (GUE/NGL, EL), 401 hlasů, zvolen v 2.kole
 14. Fabio Massimo CASTALDO (NI, IT), 248 hlasů, zvolen v 3.kole
Přečteno: 914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, poslanec, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo