romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská osada Glejovka v Pezinku je kvůli koronakrizi v karanténě, hlídají ji vojáci a policie

16.2.2021 9:40
Osada Glejovka v Pezinku. Foto facebook
Osada Glejovka v Pezinku. Foto facebook

Romská osada Glejovka v Pezinku je v karanténě. Nařídil to regionální úřad veřejného zdravotnictví. Důvodem je zvýšený počet pozitivních případů na onemocnění COVID-19. Informuje o tom město Pezinok s tím, že situace je pod kontrolou. V karantémě zústává i osada v Sačurově.

"Komunikujeme s policií, okresním úřadem, hygienikem i s obyvateli komunity. Děláme všechny úkony, aby se v maximální možné míře omezil pohyb a aby se zároveň zajistily všechny základní potřeby a léky pro lidi v karanténě," přiblížil primátor Pezinku Igor Hianik.

Město zajistí kontrolu dodržování karanténních opatření. Asistenci mu poskytují policie a Ozbrojené síly SR. Atmosféra v komunitě je zatím klidná. "Lidé svou situaci chápou, neberou ji na lehkou váhu, mají strach o své blízké, aktivně se zajímají o doporučení a léčbu symptomů. Karanténu dodržují, většinou se zdržují ve svých domech," uvedla ředitelka organizace Zdravé regiony Tatiana Hrustič.

Výrazným způsobem podle Pezinské samosprávy pomáhají zástupci komunity, kteří zjišťují nezbytné potřeby domácností nacházejících se v karanténě a zároveň je informují o aktuální situaci. "Aktivně komunikujeme s koordinátory žijícími přímo v Glejovce," poznamenal Hianik.

Kromě koordinace zásobování obyvatel Glejovky základními potravinami, hygienickými potřebami a léky město zvažuje vzhledem k omezenému pohybu i postup při vyplácení sociálních dávek a důchodů. Samospráva zároveň připravuje přetestování obyvatel komunity RT-PCR testy.

Jak Romea.cz již informovala, koronavirová situace se přes všechna zhoršila i v romské osadě v Sačurově, která leží ve Vranovském okrese na Slovensku. Minulý týden byly provedeny testy u 298 obyvatel osady, z nichž bylo na cobid 85 pozitivních. I tuto osadu osadu hlídá policie a vojáci. Karanténa zde má trvat i tento týden.

fk, TASR
Přečteno: 464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, Osada, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo