romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská osada na Slovensku je v karanténě. Jeden z obyvatel ji nedodržel po návratu z Anglie

27.3.2020 17:16
Romská osada Háj v Gelnici (FOTO: TV JOJ)
Romská osada Háj v Gelnici (FOTO: TV JOJ)

Romská osada Háj v Gelnici v Košickém kraji na Slovensku je v karanténě. Město se pro opatření rozhodlo kvůli jednomu z jejích obyvatel, který nedodržel karanténu po návratu z Anglie. Informoval o tom Deník N.

„S lidmi z osady komunikujeme. Pokud by někdo porušil 14denní povinnou karanténu, ohlásíme to státní policii. Nemáme kompetenci ho zadržet,“ řekl deníku primátor Gelnice Dušan Tomaško. 

Podle něj muž nebyl pozitivně testovaný na koronavirus a nemá žádné příznaky. V osadě žije asi osmdesát lidí, magistrát jim zabezpečuje pitnou vodu a potraviny.

Peter Pollák, europoslanec, bývalý zmocněnec vlády pro romské komunity a člen krizového štábu uvedl, že by bylo nejlepší umístit do některého karanténního zařízení všechny obyvatele osady, kteří přišli s mužem do styku. 

Podle mluvčího města Milo Janáče je Háj označen páskou, za kterou se nesmí. „Komunikujeme s ústředním krizovým štábem a pomoc nám nabídlo i ministerstvo vnitra,“ uvedl s tím, že nejlepším řešením by bylo umístnění obyvatel osady do státních karanténních zařízení, protože hlídat osadu bude problematické především v noci.

Přečteno: 1902x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Osada, Romové, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo